18 czerwca 2018

Ostry spór o uchodźców w Niemczech. Rządowi Angeli Merkel grozi upadek

(REUTERS / FORUM)

Bawarska CSU kierowana przez szefa MSW w rządzie Angeli Merkel – Horsta Seehofera grozi rozerwaniem koalicji rządowej. Partia domaga się fundamentalnego zwrotu w polityce migracyjnej Niemiec, postulując rzeczywiste a nie fikcyjne jak to ma miejsce obecnie umożliwienie odsyłania nielegalnych przybyszów.

 

Zasadniczym postulatem CSU w sporze o uchodźców jest wprowadzenie możliwości odsyłania jeszcze znad niemieckiej granicy tych imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju Unii Europejskiej. Dodatkowo Horst Seehofer chce radykalnie ograniczyć świadczenia finansowe dla przyjętych już uchodźców, zastępując je niemal całkowicie świadczeniami rzeczowymi. Wreszcie polityk chce wydłużyć z 15 do 36 miesięcy okres, podczas którego azylant w ośrodku azylowym nie otrzymuje normalnych świadczeń socjalnych, a jedynie bardzo podstawową pomoc. Ostatni postulat to dogłębna reforma skompromitowanego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kanclerz Merkel byłaby być może skłonna poprzeć te propozycje, ale dla jej głównego koalicjanta w rządzie, socjaldemokratycznej SPD, to potężny problem. Partia prowadzona po upadku Martina Schulza przez Andreę Nahles twierdzi, że plan CSU to „szykany” pod adresem migrantów.

 

Po poniedziałkowych rozmowach między CDU a CSU doszło do pewnego kompromisu. Merkel zgodziła się zasadniczo na plany Bawarii, ale przestrzega land przed samodzielnym działaniem i chce do końca miesiąca wypracować porozumienie na gruncie ogólnoeuropejskim.

 

Seehofer tymczasem deklaruje, że jest w stanie tyle poczekać – ale od początku lipca zamierza odsyłać uchodźców znad granic bez względu na wszystko.

 

I tu zaczynają się schody, bo Merkel uważa to za bezprawne; stoi też na stanowisku, że mimo wszystko przypadek każdego migranta należy traktować indywidualnie i nie może być żadnego automatyzmu w decyzjach, za czym optują Bawarczycy. Z tego Seehofer nie jest jednak zadowolony. – To skandal, gdy ludzie mają szlaban, ale mimo tego wkraczają do Niemiec – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel.

 

Jak dodał, jest to nieakceptowalne i on za pomocą nowych wytycznych dla policji to zmieni. Zapowiedział jednak, że wesprze wysiłki kanclerz Merkel wypracowania porozumienia na szczeblu europejskim. Warunkiem jego powodzenia jest zgoda przynajmniej części państw na ponowne przyjmowanie migrantów odrzuconych znad niemieckiej granicy.

 

CSU musi grać ostro, bo tego domagają się od partii Bawarczycy. Aż 71 procent wyborców z tego landu uważa, że koalicja rządowa powinna zostać zerwana, jeżeli CDU nie przystanie na postulaty swojej siostrzanej, bardziej konserwatywnej partii. Tymczasem jesienią odbędą się w Bawarii wybory samorządowe. Chcąc utrzymać się u władzy, szef CSU Horst Seehofer i premier Bawarii Markus Söder muszą zrobić wszystko, by zachować w polityce migracyjnej jak największą wyrazistość. Inaczej zmęczeni problemami z masami uchodźców Bawarczycy mogliby oddać głosy nie na CSU, ale na Alternatywę dla Niemiec.

 

Gra toczy się tymczasem o niemałą stawkę. Bawaria to land o powierzchni ponad 70 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkały przez blisko 13 mln ludzi, o PKB wyższym od PKB Polski.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram