16 października 2020

Chiny chcą obniżyć wiek karalności nieletnich. To pokłosie zbrodni dokonanych przez dzieci

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Lacie Slezak))

Chiński rząd przewiduje obniżenie minimalnego wieku pozwalającego na sądzenie nieletnich jak dorosłych za czyny kryminalne. W indywidulanych przypadkach będzie można skazać już 12-letnie dziecko na surowe kary za brutalne przestępstwa. Do tej pory nastolatkowe do 14 roku życia byli chronieni.

 

Propozycja obniżenia wieku karalności znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy z zakresu prawa karnego, który został przedłożony we wtorek na trwającym posiedzeniu Stałego Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego, najwyższej władzy ustawodawczej Chin.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jeżeli nieletni, który ukończył 12 lat, popełni umyślne zabójstwo lub spowoduje obrażenia prowadzące do śmierci, będzie mógł być osądzony jak dorosły po uprzedniej zgodzie Najwyższej Prokuratury Ludowej (SPP).

 

Obecnie nieletni w wieku poniżej 14 lat nie ponoszą żadnej odpowiedzialności karnej. Jednak w ostatnich latach doszło do wyjątkowo brutalnych zbrodni dokonanych przez młodocianych, które wywołały gorącą dyskusję w kraju.

 

Według prokuratury w ostatnich latach odnotowano duży skok przestępczości nieletnich. W latach 2014-2017 liczba zatrzymań nieletnich badanych przez prokuratury spadła z 56 tys. 276 do 42 tys. 413, a następnie wzrosła odpowiednio o 5,87 proc. oraz 7,51 proc. w 2018 i 2019 roku. Wzrosła także liczba postępowań karnych wobec nieletnich o 5,12 proc. rok do roku w 2019 roku.

 

Według białej księgi najczęściej nieletnich ścigano za kradzieże, rabunki, umyślne napaści, zamachy, wywoływanie zamieszek i gwałty, które stanowią około 82,28 proc. ogółu przestępstw.

 

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje także wzmocnienie ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym. Opiekunowie i osoby, które adoptują nieletnie kobiety w wieku od 14 do 16 lat będą ścigani w razie zaangażowania w przestępczą aktywność seksualną, niezależnie od tego, czy nieletni wyrażą na to zgodę czy też nie. Rygorystycznemu monitoringowi mają być poddane także osoby, które wypełniają specjalne obowiązki w zakresie leczenia i edukacji. W przypadku rażących nadużyć przewiduje się karę pozbawienia wolności do lat 10.

 

W 2019 roku wielką debatę wywołało brutalne zabójstwo 10-letniej dziewczynki przez 13-letniego chłopca. Gdy początkowo ogłoszono, że chłopcu nie postawiono zarzutów ze względu na wiek, w kraju podniosło się larum.

 

Chłopiec o imieniu Cai przyznał się do zabójstwa 10-letniej dziewczynki w Dalian w północno-wschodniej prowincji Liaoning. Władza skierowała go na trzyletnią „rehabilitację” w specjalnym ośrodku. Morderstwo w Dalian wywołało ogólnokrajowe oburzenie i dyskusję na szczeblu oficjalnym na temat możliwości zmiany prawa dotyczących dopuszczalności karalności nieletnich.

 

Chińskie media państwowe podały, że 13-letni Cai zwabił ofiarę do swojego domu, gdzie „wykorzystał ją seksualnie, zadźgał na śmierć, a następnie porzucił jej ciało”. Rodzice znaleźli ciało dziewczynki następnego dnia wrzucone do rowu w pobliżu ich domu.

 

Cai uczył się w tej samej szkole co ofiara. Rodzice zamordowanej dziewczynki wynajęli prawnika i domagali się „najbardziej surowej kary za morderstwo”. Chińskie prawo karne stanowi, że tylko nieletni w wieku od 16 do 18 lat mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za każde przestępstwo.

 

Osoby w wieku od 14 do 16 lat mogą być sądzone za poważne przestępstwa, takie jak morderstwo, gwałt i rabunek. Z kolei osoby poniżej 13. roku życia nie są pociągane do odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

 

Jest to zgodne z zaleceniami ONZ, która sugeruje, że wiek odpowiedzialności karnej powinien wynosić najmniej 14 lat, a osoby poniżej 16 roku życia nie powinny być zatrzymywane.

 

Biuro Bezpieczeństwa Publicznego w Dalian początkowo podało, że chłopcu ze względu na wiek nie zostanie postawiony zarzut karny. Ta informacja wywołała powszechną złość w chińskich mediach. Chłopca nazwano „zwierzęciem” i domagano się dla niego surowej kary – nawet kary śmierci. Sugerowano też, że jeśli zabójcy nie można pociągnąć do odpowiedzialności, to powinno się skazać jego rodziców.

 

Oburzenie w mediach społecznościowych podsyciły doniesienia o gangach rekrutujących nieletnich i wykorzystujących ich bezkarność. Pojawiło się także więcej doniesień o innych brutalnych czynach młodocianych przestępców, np. 13-letniego chłopca ze wschodniej prowincji Jiangsu, który został zatrzymany po tym, jak podczas sporu zabił matkę tasakiem. „China Daily” podała, że nie został on pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

 

Wcześniej, w grudniu 2018 roku, 12-letni chłopiec z centralnej prowincji Hunan przyznał się, że zadźgał swoją matkę na śmierć po tym, jak użyła siły fizycznej, aby go zdyscyplinować. Serwis informacyjny „Sixth Tone” informował, że ponieważ prokuratorzy nie mogli postawić mu zarzutów o popełnienie przestępstwa, „został zwolniony i odesłany do szkoły w ciągu kilku dni od zabójstwa”.

 

Oficjalna agencja informacyjna Xinhua podała, że te i inne przypadki skłoniły władze na szczeblu krajowym do omówienia możliwości zmiany przepisów dotyczących ochrony nieletnich i obniżenia wieku odpowiedzialności karnej do 12 lat.

 

 

Źródło: bignewsnetwork.com / en.people.cn / bbc.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 240 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram