3 lutego 2018

Arcybiskup Taipei o dialogu Watykanu z Chinami: do relacji dyplomatycznych daleka droga

(By Bigmorr (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Dialog pomiędzy Watykanem a Pekinem, zwłaszcza w sprawie mianowania chińskich biskupów, nie oznacza, że oba kraje wznowią stosunki dyplomatyczne, powiedział arcybiskup Taipei John Hung Shan-chuan, komentując doniesienia mediów o znaczącym przełomie w relacjach chińsko-watykańskich.

 

Media informowały, że gotowy jest już szkic porozumienia ramowego między Stolicą Apostolską a ChRL w sprawie mianowania biskupów w Chinach i może ono „zostać podpisane w ciągu kilku najbliższych miesięcy”. W raporcie napisano, że nawet częściowe rozwiązanie tego spornego problemu może otworzyć drogę do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Chinami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Arcybiskup Taipei jest innego zdania. Jak zauważył, kwestia ewentualnego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Pekinem a Watykanem co roku trafia na pierwsze strony gazet, ale nigdy nie okazuje się to prawdą.

 

Jak dodał, Stolica Apostolska utrzymuje relacje dyplomatyczne z krajami opierając się wyłącznie na wspólnych wartościach wolności, demokracji i praw człowieka, a Tajwan aktywnie walczy o te wszystkie wartości. Aktywnie wspiera też podejmowane przez Watykan inicjatywy humanitarne, zaś Franciszek odwzajemnia się, okazując podobną opiekę nad Tajwanem.

 

Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło 2 lutego, że niedawne rozmowy chińsko-watykańskie nie mają nic wspólnego z polityką, a rząd Tajwanu będzie nadal umacniał swoje więzi z Watykanem i monitorował sytuację w Pekinie.

 

Chiny nie pozwalają swoim dyplomatycznym sojusznikom utrzymywać formalnych związków z Tajwanem, co oznacza, że jeśli Watykan postanowi zmienić stanowisko, musiałby zerwać stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Utworzona w 1942 roku nuncjatura apostolska w Chinach została przeniesiona z Nankinu do Taipei w 1952 roku. Wówczas też Stolica Apostolska uznała rząd na Tajwanie za jedyną legalną reprezentację Chin.

 

Zobacz także: Oby Cesarzowa Chin ochroniła katolików przed zgubną „Ostpolityk” Watykanu

 

Źródło: KAI

MA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram