DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 MAJA
Św. Józefa Rzemieślnika
Św. Zygmunta, króla
Św. Józefa Rzemieślnika
Św. Zygmunta, króla
Św. Józefa Rzemieślnika
Imieniny obchodzą:
Aniela, Filip, Maja
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Brazylia: katolicyzm w kryzysie

Data publikacji: 2013-07-23 07:00
Data aktualizacji: 2013-07-23 07:34:00
Brazylia: katolicyzm w kryzysie
fot. SallesNeto BR / commons.wikimedia.org, licencja cc

Papież Franciszek, odbywający podróż apostolską do Brazylii z okazji Światowego Dnia Młodzieży, równocześnie odwiedza kraj, w którym katolicyzm w okresie posoborowym boryka się z poważnym kryzysem. Kosztem Kościoła rośnie liczba osób wyznających protestantyzm.


Blisko 123 miliony Brazylijczyków wyznaje katolicyzm, co czyni brazylijski Kościół najliczniejszym na świecie. Jak się okazuje, jest to jednak tylko 68 procent, podczas gdy w roku 1970 religię tę wyznawało 92 proc. społeczeństwa. W 1970 r. protestantyzm wyznawało zaledwie 5 proc. populacji, dziś już 22. Protestanckie ruchy religijne należą do jednych z najszybciej rozwijających się w tym kraju. Brazylia, tak jak i Ameryka Południowa, leży w centrum zainteresowania dla niekatolickich „misjonarzy”.


Jak wskazują badania religijności Brazylijczyków przeprowadzone przez amerykański think-tank, Pew Research Center, to młode pokolenie jest szczególnie rozczarowane brazylijskim katolicyzmem. 70 proc. osób w wieku powyżej 70 roku życia to katolicy, w przedziale wiekowym między 15 a 29 rokiem życia już tylko 63 proc.

Między rokiem 2000 a 2010 Kościół w Brazylii utracił blisko 2 miliony osób. Nie prognozuje się, by ta tendencja miała się odmienić.źródło: riposte-catholique.fr

mat

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Krist
Przepraszam najmocniej, ale jak można drwić z charyzmatów Ducha Świętego?! Ludzie! Przeczytajcie najpierw Biblię (szczególnie Nowy Testament), dokładnie, ze wskazaniem na Dzieje Apostolskie i dalej. Tylko ze zrozumieniem, bo chyba nie wiecie co piszecie! My się mamy STARAĆ o dary Ducha Świętego! A wspólnoty charyzmatyczne właśnie nimi posługują! To jest nasz DAR od Boga! Jak można, będąc wierzącym chrześcijaninem i katolikiem do tego - pisać takie rzeczy! A co do apostazji i herezji - to biorą się właśnie z takiej bezpodstawnej krytyki, w ogóle nie mającej podstaw w Biblii jak i w samym Katechizmie Kościoła Katolickiego. To tylko dowód na to, że tak naprawdę- jak istnieją już od dawna kościoły protestanckie, tak samo istnieją już od dawna kościoły katolickie. I to nie przez grupy charyzmatyczne, co przez duchową ślepotę samych wiernych. Smutne to, ale prawdziwe...
Jacek
Sami stworzyli ten kryzys a teraz chcą pożar gasić benzyną... Więcej tańca, pantomimy, teatrzyków, gimnastyki, baletów, muzyki, profanacji ponieważ usunęli prawdziwą naukę jedynego Kościoła i Jego Tradycję. Powprowadzali sekty, neokatechumenaty, charyzmatyków i inne dziwactwa judeo-protestanckie. W efekcie mamy masowe apostazje lub przejścia w wyżej wymienione herezje.
Sebaci
Cudowne owoce Soboru?
cynik
Sobór przyniósł kryzys katolicyzmu we wszystkich częściach świata.
:/
A gdzie katolicyzm nie jest w kryzysie? :/
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.