DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Braki w unijnym budżecie. Mniejsze dotacje dla rolników i „państw nie przestrzegających demokracji”

Braki w unijnym budżecie. Mniejsze dotacje dla rolników i „państw nie przestrzegających demokracji”
Zdjęcie ilustracyjne. Luis Miguel Bugallo Sánchez [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons
#UNIA EUROPEJSKA    #PRAWORZĄDNOŚĆ    #BREXIT    #FUNDUSZE    #DOPŁATY    #ROLNICY    #DOTACJE    #UCHODŹCY    #BRUKSELA    #IMIGRANCI    #UE    #BUDŻET    #DEMOKRACJA    #REGUŁY

W obliczu coraz większej luki w budżecie unijnym po roku 2020 spowodowanej przez Brexit i wyższe wydatki na obronę, Komisja Europejska przedstawiła dokument pt. „An EU budget fit for tomorrow”, w którym rozważa zmniejszenie dopłat bezpośrednich dla rolników, uzależnienie wypłaty funduszy na inwestycje w zależności od przestrzegania przez państwa członkowskie zasad demokracji i rezygnację z rabatów.

 

Komisarz ds. budżetu Günther Oettinger, który przedstawił propozycję wraz z komisarz rozwoju regionalnego Coriną Creţu powiedział, że Komisja po prostu nie może działać „jak zwykle”.

 

Duży kraj odejdzie. Musimy spojrzeć na przesunięcia wydatków i dokonać cięć – tłumaczył Oettinger. Dodał, że po roku 2020 nie będzie w UE Wielkiej Brytanii, która była płatnikiem netto, więc luka w budżecie wyniesie co najmniej 10 mld euro rocznie.

 

W dodatku trzeba będzie zwiększyć wydatki na nowe wyzwania, to jest obronność, monitorowanie granic i ochronę w związku z napływem imigrantów. Na te cele potrzebnych będzie dodatkowo około 15 mld euro.

 

Dwaj komisarze stwierdzili, że dokument, który przedstawili, stanowi jedynie „platformę do dyskusji”, ale w przyszłym roku musiałyby zostać podjęte strategiczne decyzje, zanim uzgodniony zostanie kształt nowego siedmioletniego budżetu. Komisarze zaproponowali też, by okres budżetowy skrócić z siedmiu do pięciu lat, albo do „5 + 5” wraz z przeglądem śródokresowym.

 

Ministrowie rolnictwa Hiszpanii i Francji w obliczu przewidzianych cięć wydali już wspólne oświadczenie w sprawie przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR), mówiąc, że oba kraje „nie zaakceptują” żadnych zmian budżetowych, które nie zachowają obecnego poziomu wydatków na rolnictwo w UE.

 

Propozycja komisarzy dotycząca ograniczenia wydatków na WPR poprzez zwiększenie współfinansowania ze strony państw członkowskich prawdopodobnie spowoduje we Francji frustrację. To największy beneficjent funduszy WPR.

 

W obecnych ramach budżetu 2014-2020 na wspólną politykę rolną przeznaczono około 400 miliardów euro. Są to środki na sfinansowanie działań rynkowych i płatności bezpośrednich dla rolników, programy rozwoju obszarów wiejskich i promowanie zrównoważonego rolnictwa. Dużą część, około 70 proc. tego budżetu, przeznacza się na płatności bezpośrednie dla rolników.

 

– Jedną z możliwości zamknięcia luki w finansach jest wprowadzenie współfinansowania krajowego dla płatności bezpośrednich w celu utrzymania ogólnego poziomu obecnego wsparcia – mówiła komisarz Creţu. Wyjaśniła, że tylko rolnictwo ma 100 proc. finansowania i że kwestia dopłat bezpośrednich w ramach WPR będzie dyskutowana w najbliższym czasie. Komisja proponuje, by każde z państw członkowskich dopłaciło 5 proc. do środków, które są przewidziane dla nich na dopłaty bezpośrednie w ramach budżetu unijnego. Innymi słowy ze wspólnego budżetu państwa otrzymałyby 95 proc. przewidzianych środków, a brakujące 5 proc. musiałyby dopłacić z budżetów krajowych.

 

Komisarze nie chcieli komentować propozycji powiązania wypłaty funduszy z zasadą praworządności w państwach członkowskich – to odniesienie do Czech, Polski czy Węgier, które odmawiają przyjmowania uchodźców.

 

W dokumencie Komisja stwierdziła, że w debacie publicznej pojawiły się „nowe sugestie, aby powiązać wydawanie środków budżetowych UE z zasadą państwa prawa w państwach członkowskich”, co jest ważne dla obywateli i inwestorów.

 

„Istnieje zatem wyraźny związek między rządami prawa a efektywną realizacją prywatnych i publicznych inwestycji wspieranych przez budżet UE” – stanowi dokument unijny.

 

Komisja proponuje także likwidację rabatów, czyli sumy pieniędzy przekazywanych Wielkiej Brytanii i innym płatnikom netto, aby zrekompensować im ciężar ponoszony w związku z niewspółmiernie dużymi wpłatami do wspólnego budżetu w porównaniu z realnymi możliwościami uzyskania z niego wsparcia. Ciężar ten rozkładany jest na mniejsze, mniej zamożne kraje, w tym Polskę. Obecnie rabat ten dla Brytyjczyków wynosi około 6 miliardów euro. Wraz z odejściem Brytyjczyków, planuje się zlikwidować inne rabaty.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS
 


DATA: 2017-06-29 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

spokojnie, bez obaw w 2020 roku nie będzie już Unii Europejskiej w takiej konstrukcji jak jest teraz.
10 miesięcy temu / obserwator - ekonomista
 
Typowo komusze metody i myślenie.
10 miesięcy temu / Leaf427
 
Zrobią osobne osobne fundusze w strefie euro a innym dadzą według zasług. PiS właśnie tego chce. :-D
10 miesięcy temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.