20 stycznia 2021

Bractwo św. Piusa X chce kupić i uratować kościół w Krakowie. Świątyni grozi desakralizacja

Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce potwierdza chęć dzierżawy bądź zakupu kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. przy ul. Kopernika w Krakowie, będącego od 8 listopada 2019 r. własnością miasta Kraków. W obecnej sytuacji prawnej świątynia jest zagrożona desakralizacją.

 

Jak podaje serwis news.fsspx.pl, już w 2019 roku duszpasterstwo Tradycji Katolickiej przesłało pismo do dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ówczesnego właściciela, który szukał nabywcy na część swych nieruchomości w dzielnicy Wesoła w Krakowie. Doszło do rozmów w tej sprawie podczas których okazało się, że gmina ostatecznie zakupi całość sprzedawanych przez szpital nieruchomości.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kiedy miasto stało się prawnym właścicielem świątyni, dyrekcja Wydziału Skarbu Miasta w piśmie z 17 grudnia 2019 r. poinformowała, że „z uwagi […] na odległy termin przekazania ww. nieruchomości […] dalsze działania związane z terenem, na którym znajduje się budynek kościelny, będą mogły być podjęte po protokolarnym przejęciu ww. nieruchomości od Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej o nazwie Szpital Uniwersytecki w Krakowie”. Przekazanie to jednak nigdy nie nastąpiło.

 

Istnieje groźba, że kościół pozostając w rękach miasta zostanie zdesakralizowany i zagospodarowany w inny sposób. Stąd oczekiwanie środowisk związanych ze świątynią na reakcję Archidiecezji Krakowskiej, która mogłaby odkupić kościół lub pozyskać go na zasadzie wymiany gruntów z miastem Kraków. Istotnym jest fakt, że abp Marek Jędraszewski, korzystając ze swej jurysdykcji, wyznaczył kościół Duszpasterstwu Wiernych Liturgii Łacińskiej na na miejsce sprawowania liturgii (od kwietnia 2020 r).

 

Zobacz reportaż PCh24 TV o sytuacji  kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

 

 

Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna możliwość uratowania kościoła. Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce pismem z 18 stycznia 2021 r., skierowanym do prezydenta Krakowa, ponownie potwierdził zainteresowanie dzierżawą bądź zakupem świątyni, wskazując, że skoro istnieje w Krakowie stabilna, rozwijająca się od 25 lat wspólnota, która potrzebuje odpowiedniego miejsca dla kultu religijnego i pracy duszpasterskiej i która jest gotowa wydzierżawić bądź zakupić świątynię będącą obecnie własnością gminy, to przeznaczenie budynku na działalność inną niż religijna stanowi w praktyce naruszenie swobód religijnych chronionych konstytucyjnie oraz zaprzeczenie stosowanej dotychczas przez miasto zasady pomocniczości samorządu względem wspólnot religijnych.

 

Źródło: news.fsspx.pl, pch24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram