12 września 2017

Prace nad reformą Kurii Rzymskiej dobiegają końca – zapewnił w Radiu Watykańskim biskup Marcello Semeraro, sekretarz Rady Kardynałów (C9), przygotowującej reformę administracyjną Kurii Rzymskiej.  


Proces reformy, który przebiega trzyetapowo i polega na „słuchaniu” sugestii biskupów Kurii Rzymskiej i „wielu ludzi którzy napisali do papieża”, na „zastanawianiu się nad tymi propozycjami” i „sprawdzaniu ich” – jest prawie gotowy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sekretarz Rady Kardynałów biskup Marcello Semeraro z Albano powiedział 11 września, że „jeśli chodzi o proces reformy Kurii Rzymskiej, to pokonano już ponad trzy czwarte drogi.” Proces reformy „jest prawie zakończony”.

 

Wyjaśnił, że papież zapoznał się już z prawie wszystkimi propozycjami zmian. Rada Kardynałów „słucha, odbiera, sprawdza, a następnie przedstawia propozycje papieżowi”. Proponowane rozwiązania są stopniowo wdrażane przez Franciszka.

 

Papież, który uczestniczy w spotkaniach tak zwanej grupy C9 „przede wszystkim słucha” i „interweniuje, opowiadając o swoich osobistych doświadczeniach, gdy był arcybiskupem Buenos Aires w Argentynie, czy też o doświadczeniach z obecnej posługi”.

 

Prace Rady nie koncentrują się jedynie na reformie Kurii Rzymskiej, ale także polegają na informowaniu, doradzaniu i współpracy z papieżem w sprawie różnych kwestii w Kościele – stwierdził Semeraro. Jednym z przykładów – jak zaznaczył – było  omówienie „bardzo bolesnej rzeczywistości nadużyć nieletnich”.

 

– To samo w sobie nie jest częścią reformy Kurii Rzymskiej. Papież postanowił jednak posłuchać Rady w tej kwestii.  Jeśli chodzi o wyjaśnienia lub interwencje, papież działa z wielką dyskrecją. On głównie słucha – mówił sekretarz C9.

 

Włoski prałat przyznał również, że ostateczne propozycje dotyczące wszystkich zmian będą gotowe w ciągu kilku miesięcy. Wówczas Franciszek zadecyduje jak i kiedy je wdrożyć. „W tej chwili” – wg słów bp Semeraro – papież opowiada się za stopniowym wprowadzaniem reform w życie.

 

Jedną z pierwszych zmian wdrożonych przez Franciszka było powołanie własnego departamentu komunikacji watykańskiej. Papież niedawno ustanowił nowe wytyczne dotyczące finansów i procesów kanonizacyjnych. Podjął działania zmierzające do decentralizacji Kościoła i skupienia się na „peryferiach”. Ograniczył kompetencje kilku kongregacji i instytucji.

 

W przemówieniu wygłoszonym pod koniec 2016 r. do pracowników Kurii, Franciszek wymienił „12 zasad reformy”. Są nimi: osobista odpowiedzialność (nawrócenie osobiste), troska duszpasterska (nawrócenie duszpasterskie), duch misyjny (chrystocentryzm), przejrzysta organizacja, poprawiona funkcjonalność, modernizacja (aktualizacja), trzeźwość, zasada subsydiarności, synodalność, powszechność, profesjonalizm, gradualizm (rozeznanie).

 

 

Źródło: cruxnow.com/Pch24.pl

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram