DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Bp Kiernikowski: związki partnerskie nie odpowiadają oryginalnemu zamysłowi Boga

Bp Kiernikowski: związki partnerskie nie odpowiadają oryginalnemu zamysłowi Boga
fot. Krzysztof Lasoń, Wikimedia Commons/ licencje: GNU i CC

Tak zwane związki partnerskie, homo- czy heteroseksualne to rzeczywistość, która nie odpowiada oryginalnemu zamysłowi Boga – twierdzi bp Zbigniew Kiernikowski. Na antenie Radia Podlasie ordynariusz siedlecki mówił o chrześcijańskiej koncepcji człowieka, małżeństwa i rodziny, o proponowanej ustawie o związkach partnerskich oraz, w tym kontekście, o różnej wadze głosowań parlamentarnych.

 

Zdaniem bp. Kiernikowskiego, współczesny człowiek często traci świadomość tego, kim jest. – Patrząc z punktu widzenia chrześcijańskiego, musimy stwierdzić, że ten kryzys związany jest bardzo mocno z kryzysem wiary – uważa biskup. Jego zdaniem, ważne jest utrwalanie chrześcijańskiej koncepcji człowieka, małżeństwa i rodziny oraz przypominanie, że związki partnerskie homo- czy heteroseksualne nie odpowiadają oryginalnemu zamysłowi Boga.

 

Człowiek chce akceptacji tego, co mu najbardziej w danej chwili odpowiada. Ustawodawstwo powinno jednak promować takie typy zachowań oraz koncepcje życia, które wymagają od człowieka podejmowania pewnego wysiłku i wyzwań – powiedział bp Kiernikowski.

 

Odniósł się także do sprawy dyscypliny partyjnej podczas głosowań parlamentarnych i do faktu zagłosowania przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej za odrzuceniem projektów ustaw o związkach partnerskich. Jego zdaniem „dyscyplina partyjna” jest zasadna w sprawach dotyczących ekonomii, obrony narodowej itp., natomiast w dziedzinach i w sytuacjach, w których chodzi o moralność, czyli o kształtowanie koncepcji człowieka i społeczeństwa, najważniejsza powinna być wolność sumienia.

 

Posłowie, którzy deklarują się jako chrześcijanie, niezależnie od tego, jakiej są formacji, winni w takich sytuacjach głosować zgodnie z chrześcijańskim sumieniem. Skoro ostatnio 46 posłów PO głosowało „niezgodnie z dyscypliną partyjną”, oznacza to, że mieli odwagę, by oddać głos zgodnie ze swoim sumieniem. To dobry sygnał z naszego parlamentu. Nieuznawanie tego prawa i krytyka takich postaw dowodzi stosowania odgórnej presji, aby pewne rzeczy przeprowadzić nawet wbrew sumieniu, z pozorami wolności – twierdzi bp Kiernikowski.

 

Podkreślił też, że powinnością każdego wyborcy jest zwracanie uwagi na to, jak działają i głosują parlamentarzyści, których wybraliśmy. Działania wybranych przez nas parlamentarzystów powinny stawiać na pierwszym miejscu dobro człowieka, a nie chwilowych interesów, konsumpcyjnej wizji życia.

 

Wszystkim nam zależy na takim ustawodawstwie, które poprowadzi nas do życia w prawdzie i wolności, w którym człowiek uczy się być dla drugiego, a nie dla siebie. Właściwie pojęta i chroniona instytucja małżeństwa i rodziny gwarantuje stabilność społeczeństwa – mówił bp Kiernikowski.

 

Źródło: KAI


DATA: 2013-01-31 19:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podstawą istnienia jest posłuszeństwo zamysłom Boga a Jego działania i opiekę żaden ludzki umysł nie jest w stanie zaprzeczyć. Cierpień fizycznych z wiązanych z wojnami, tatalitaryzmem i wzajemnym wyniszczeniem doznaliśmy w nadmiarze i trzeba prosić Boga w modlitwie aby tego uniknąć. Dotyczy to wszystkich również tych pokręconych którzy drogą wygodnictwa i niezrozumienia szukają namiastek zaradczych. Utrwalanie związków opartych na miłości duchowej może być wyjściem z tej trudnej sytuacji bytowania.Słowo zatem ascetyzm powinno przybierać znaczenia bardziej praktycznego.
ponad 5 lat temu / _arp
 
Tak właśnie. Każdy jest nastawiony, by brać. A tu potrzeba zdobywać umiejętność dialogu i płynność w dawaniu i braniu. Wtedy można mówić o Bożej obecności, a nie egoizmie, który zamyka i prowadzi donikąd.
ponad 5 lat temu / Ukryta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.