DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Bp Kasyna: dzielenie człowieka na wymiar religijny i świecki to swoista schizofrenia

Bp Kasyna: dzielenie człowieka na wymiar religijny i świecki to swoista schizofrenia
fot.Lukasz Dejnarowicz / FORUM

- Nie dzielmy człowieka na dwa wymiary: religijny i świecki, bo taka postawa byłaby swoistą schizofrenią - apelował w uroczystość Objawienia Pańskiego biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej przypomniał, że Mędrcy byli otwarci na przyjęcie prawdy, umysł ich był otwarty na szukanie.

- Dawniej w Europie życie rodzinne, zawodowe, szkolne, uniwersyteckie nie uciekało od Boga, religii i wiary, ale w symbiozie z chrześcijaństwem zbudowano państwa, stworzono niedościgłą kulturę, wykształcono wspaniałe osobowości, stworzono wspaniała architekturę, w tym naszą pelplińską katedrę, pozostawiono wiele wartościowych dzieł pisanych ręką między innymi ojców cystersów – mówił bp Kasyna.


- Chociaż naród jest w zdecydowanej większości wierzący, to są grupy apelujące, żeby państwo było świeckie – mówił hierarcha, podkreślając, że jest to „swoista schizofrenia, bo człowieka nie można podzielić na ciało i na ducha, czy też raz na wymiar laicki a kiedy indziej na wymiar religijny”. 


Zwrócił też uwagę na współczesne próby laicyzacji publicznej sfery życia. - Mówi się, że szkoła, parlament, zakład pracy ma być świecki - mówił hierarcha i wyraził zdziwienie, wobec oczekiwania świeckiego charakteru szkoły, której większość nauczycieli i uczniów to osoby wierzące. 


W końcowej części homilii bp Kasyna przywołał postawę Trzech Mędrców, którzy „oddali pokłon Dziecięciu, posłuchali Boga we śnie a następnie poszli w życie z Dobrą Nowiną”. Biskup zachęcał, by na ich wzór być otwartym na Boga, a także na tych, którzy „nie zawsze mają możliwość dostrzec Boże objawienie”. Przypomniał także o chrześcijańskich korzeniach Europy. 

 

 

Źródło: KAI

POz

 

 


DATA: 2017-01-06 15:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cale swiadome juz moje chrzescijanskie zycie mowi mi,ze cialo moje i duch moj jest jednoscia.Dbajac o cialo dbam o ducha a duch mnie wspomaga abym nie zaniedbywal i nie bezczescil ciala.W tym wszystkim moi pasterze maja mnie wspomagac!!!Pasterze nie godza sie na oddzielenie w laicyzacji sfery publicznej,zas chetnie godza sie na rozdzielenie w sferze wiary chrzescijanskiej i to jest dopiero swoista schizofrenia.Dobrze ze otym mowi ale lepiej zdzialal by cos w tym temacie drugim rownolegle
ponad 1 rok temu / potato
 
To cały czas walka z "osiągnięciami" masońskiej rewolucji francuskiej, której koślawe idee rozprzestrzeniły się niczym zaraza. Encyklika papieża Leona XIII "Immortale Dei" O państwie chrześcijańskim powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich katolickich polityków (choć może wystarczyłoby może mieć odrobinę oleju we łbie), wynika z niej jasno, czym jest państwo, jakie są jego obowiązki i prawa, jaki jest związek między wiarą, Kościołem i państwem, co tez wynika ze zerwania tego związku. Gołym okiem widać na dzikim (bo nie ucywilizowanym już chrześcijaństwem) zachodzie. Europy zachodzie nomen omen.
ponad 1 rok temu / Golden
 
Świeckie państwo to państwo satanistyczne. Zachód już przekonuje się o tym. Rozdział władzy duchownej od świeckiej - tak, rozdział Kościoła od państwa - nie. Cywilizacja łacińska najlepszą z możliwych cywilizacji i jedyną sprawiedliwą.
ponad 1 rok temu / mz
 
"Jako Andrzej Duda byłem za obroną życia, ale jestem prezydentem".
ponad 1 rok temu / dd
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.