DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Bp Kasyna: dzielenie człowieka na wymiar religijny i świecki to swoista schizofrenia

Data publikacji: 2017-01-06 15:35
Data aktualizacji: 2017-01-06 15:36:00
Bp Kasyna: dzielenie człowieka na wymiar religijny i świecki to swoista schizofrenia
fot.Lukasz Dejnarowicz / FORUM

- Nie dzielmy człowieka na dwa wymiary: religijny i świecki, bo taka postawa byłaby swoistą schizofrenią - apelował w uroczystość Objawienia Pańskiego biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej przypomniał, że Mędrcy byli otwarci na przyjęcie prawdy, umysł ich był otwarty na szukanie.

- Dawniej w Europie życie rodzinne, zawodowe, szkolne, uniwersyteckie nie uciekało od Boga, religii i wiary, ale w symbiozie z chrześcijaństwem zbudowano państwa, stworzono niedościgłą kulturę, wykształcono wspaniałe osobowości, stworzono wspaniała architekturę, w tym naszą pelplińską katedrę, pozostawiono wiele wartościowych dzieł pisanych ręką między innymi ojców cystersów – mówił bp Kasyna.


- Chociaż naród jest w zdecydowanej większości wierzący, to są grupy apelujące, żeby państwo było świeckie – mówił hierarcha, podkreślając, że jest to „swoista schizofrenia, bo człowieka nie można podzielić na ciało i na ducha, czy też raz na wymiar laicki a kiedy indziej na wymiar religijny”. 


Zwrócił też uwagę na współczesne próby laicyzacji publicznej sfery życia. - Mówi się, że szkoła, parlament, zakład pracy ma być świecki - mówił hierarcha i wyraził zdziwienie, wobec oczekiwania świeckiego charakteru szkoły, której większość nauczycieli i uczniów to osoby wierzące. 


W końcowej części homilii bp Kasyna przywołał postawę Trzech Mędrców, którzy „oddali pokłon Dziecięciu, posłuchali Boga we śnie a następnie poszli w życie z Dobrą Nowiną”. Biskup zachęcał, by na ich wzór być otwartym na Boga, a także na tych, którzy „nie zawsze mają możliwość dostrzec Boże objawienie”. Przypomniał także o chrześcijańskich korzeniach Europy. 

 

 

Źródło: KAI

POz

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
potato
Cale swiadome juz moje chrzescijanskie zycie mowi mi,ze cialo moje i duch moj jest jednoscia.Dbajac o cialo dbam o ducha a duch mnie wspomaga abym nie zaniedbywal i nie bezczescil ciala.W tym wszystkim moi pasterze maja mnie wspomagac!!!Pasterze nie godza sie na oddzielenie w laicyzacji sfery publicznej,zas chetnie godza sie na rozdzielenie w sferze wiary chrzescijanskiej i to jest dopiero swoista schizofrenia.Dobrze ze otym mowi ale lepiej zdzialal by cos w tym temacie drugim rownolegle
Golden
To cały czas walka z "osiągnięciami" masońskiej rewolucji francuskiej, której koślawe idee rozprzestrzeniły się niczym zaraza. Encyklika papieża Leona XIII "Immortale Dei" O państwie chrześcijańskim powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich katolickich polityków (choć może wystarczyłoby może mieć odrobinę oleju we łbie), wynika z niej jasno, czym jest państwo, jakie są jego obowiązki i prawa, jaki jest związek między wiarą, Kościołem i państwem, co tez wynika ze zerwania tego związku. Gołym okiem widać na dzikim (bo nie ucywilizowanym już chrześcijaństwem) zachodzie. Europy zachodzie nomen omen.
mz
Świeckie państwo to państwo satanistyczne. Zachód już przekonuje się o tym. Rozdział władzy duchownej od świeckiej - tak, rozdział Kościoła od państwa - nie. Cywilizacja łacińska najlepszą z możliwych cywilizacji i jedyną sprawiedliwą.
dd
"Jako Andrzej Duda byłem za obroną życia, ale jestem prezydentem".
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.