4 czerwca 2020

Boże Ciało po koronawirusie. Jak będą wyglądały procesje i ilu wiernych może wziąć w nich udział?

(Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Filip Blazejowski / FORUM)

Wszystko wskazuje na to, że w wielu polskich parafiach Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w tym roku odbędzie się w innej formie, niż zazwyczaj. Znaczna część polskich biskupów wystosowała apel do wiernych, w którym zachęca do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto w przynajmniej kilku diecezjach odbędą się procesje eucharystyczne jedynie wokół kościołów.

 

Kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od diecezji. Na mocy postanowienia abp. Stanisława Gądeckiego na terenie archidiecezji poznańskiej nie będą organizowane uliczne procesje Bożego Ciała. Zaznaczył, że w „uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po Mszy Św. wokół kościoła”. Dodał, że z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią „zaleca się, by odbyło się kilka procesji”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z kolei abp Marek Jędraszewski zezwolił na organizowanie procesji ulicznych oraz wezwał wszystkich wiernych archidiecezji krakowskiej do jak najliczniejszego udziału w nich.

 

Bp Edward Dajczak w diecezji koszalińskiej, który poprosił, aby w większych miejscowościach, gdzie trudno dokonać wyboru, kto ma uczestniczyć, wierni pozostali w kościołach wokół których kapłani wraz z asystą zorganizowali procesję do czterech ołtarzy wokół kościoła. Dodał jednak, że w mniejszych miejscowościach, „gdzie liczba wiernych nie zostanie przekroczona, można zorganizować procesję w zwyczajny sposób”.

 

Ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski zalecił, aby po głównej Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała stworzyć wiernym możliwość popołudniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni, połączonej z możliwością spowiedzi.

 

Metropolita wrocławski wskazał, aby wiernych zaprosić w godzinach popołudniowych na nabożeństwo eucharystyczne. Poprosił także, aby zachować tradycję procesji przez osiem kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała.

 

Szczegółowe informacje na temat liczby osób mogących uczestniczyć w procesjach Bożego Ciała możemy znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. (poz. 964) w czwartym rozdziale „Zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności” w ustępie ósmym, gdzie czytamy, że „Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w par. 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w par 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”. Wobec tego zniesienie obostrzeń obejmuje kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Od soboty, 30 maja, limit osób przestał obowiązywać. Podobnie rzecz się ma z uroczystościami pogrzebowymi, gdzie nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

 

Źródło: rmf24.pl, RMF FM, „Nasz Dziennik”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 605 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram