DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Bogactwo duchowe w codziennym życiu człowieka

Bogactwo duchowe w codziennym życiu człowieka
traditioninaction.org

Narodowe Muzeum Sztuki Starożytnej w Portugalii przetrzymuje, wśród innych cennych dzieł, szopkę z Klasztoru São Vicente de Fora, którą w XVIII wieku wykonał Joaquim Machado de Castro. Warto zwrócić uwagę na jeden szczegół tej szopki: pasterzy udających się do Dzieciątka Jezus, aby oddać Mu hołd.

 

Mimo że intencją rzeźbiarza było przedstawienie ludzi ze wzgórz Judei w chwili narodzin naszego Pana, surowych i nieschludnych, jacy często bywali pasterze na Wschodzie, to jednak fizjonomia, oblicza, gesty i sposób bycia, których wyobrażenie chciał oddać w swojej pracy, bardziej przypominają ludzi ze środowiska otaczającego artystę, czyli dobrych wieśniaków z osiemnastowiecznej Portugalii.

 

Na pierwszy rzut oka, scena ta może na niektórych widzach robić wrażenie nieładu. Jesteśmy przyzwyczajeni do zdyscyplinowanych i bezdusznych mas dzisiejszych wielkich, nowoczesnych miast, które widzimy jak po cichu wypełniają kina lub marszczą brwi i pośpiesznie przechodzą przez ulicę, gdy gwizdek policjanta lub sygnalizacja zatrzymuje strumień pojazdów tak, aby oni mogli przejść. Tłumy te krzyczą i klaskają w wielkich manifestacjach zbiorowych, jak gdyby byli jedną ogromną istotą, w której poszczególne osoby rozpłynęły się jak krople wody w morzu.

 

Z tego punktu widzenia, ta grupa ludzi wywołuje zdziwienie. Wszyscy, usłyszawszy anielską wiadomość, pędzą do żłóbka. Nawet pies na pierwszym planie się spieszy. Osobisty rys każdej z postaci jest tak wyraźny, że grupa postrzegana jako całość sprawia wrażenie wrzenia i chaosu.

 

I rzeczywiście, zarówno każde oblicze, jak i każdy sposób chodzenia czy biegania wyrażają prawdziwie osobistą reakcję na Dobrą Nowinę. Dwaj młodzieńcy z przodu wydają się być kierowani po prostu ciekawością. Prawdą jest, że nonszalancja, często zdecydowanie nadmierna, cechuje ten wiek. Znacznie dojrzalszy pasterz o oczach błyszczących i rozszerzonych ze szczęścia, o inteligentnym wyrazie twarzy, zdaje się pojmować z większą wnikliwością ogrom wydarzenia. Znajdujący się za nim starzec w kapeluszu z dużym odwróconym rondem krzyczy i płacze ze wzruszenia. W tle, zakapturzona postać z białą brodą, przyspiesza kroku nawet podczas swoich rozmyślań i jawi się jako głęboko poruszona.

 

Każda dusza w tej grupie przejrzystych, niepiśmiennych mężczyzn jest jak wewnętrzny świat, z którego wylewa się ekspresja potężnej osobowości.

 

Nieświadomi i niepiśmienni nie zostali oni poddani strasznemu procesowi standaryzacji dwudziestowiecznej cywilizacji mechanicznej. Sposób myślenia nie został im narzucony przez jednakowe gazety, ich wrażliwość nie została uformowana przez te same filmy, a ich uwagi nie pochłaniało przez cały dzień magnetyczne przyciąganie radia i telewizji.

 

To sprawia, że rozmyślamy nad tym godnym podziwu – a nigdy wystarczająco cytowanym – fragmencie Piusa XII dotyczącym „ludzi i mas”:

 

„Ludzie a bezkształtny tłum (lub jak to się mówi – masy) stanowią dwa odrębne pojęcia”.

 

„Ludzie żyją i poruszają się dzięki własnej energii życiowej; Masy są bezwładne i mogą być poruszane tylko z zewnątrz. Ludzie żyją pełnią życia w człowieku, który go tworzy, każdy z których – w jego właściwym miejscu i na swój sposób – jest osobą świadomą własnej odpowiedzialności i własnych poglądów”.

 

„W przeciwieństwie do tego masy czekają na impuls z zewnątrz, łatwą zabawkę w rękach każdego, kto potrafi wykorzystywać swoje instynkty i wrażenia; gotowi w zamian podążać dzisiaj za tą flagą, jutro za inną”.

 

„Od żywiołowego życia prawdziwych ludzi, obfite, bogate życie jest rozpraszane w państwie i wszystkich jego organach, wzbudzając w nich, z energią, która zawsze się odnawia, świadomość własnej odpowiedzialności, prawdziwy instynkt działający dla wspólnego dobra” (przesłanie radiowe na Boże Narodzenie w 1944 r.).Źródło: www.tfp.org

Plinio Corrêa de Oliveira
  


DATA: 2016-12-25 10:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.