DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Biskup Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim! Dotychczas służył w Krakowie

Data publikacji: 2017-09-14 19:00
Data aktualizacji: 2017-09-15 09:41:00
Biskup Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim! Dotychczas służył w Krakowie
Bp Grzegorz Ryś. Fot. Piotr Tumidajski/FORUM

Biskup Grzegorz Ryś, mianowany w czwartek przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą łódzkim, ma 53 lata, jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Od 2011 roku był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

 

Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

 

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT.

 

Po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach został zatrudniony na tymże Wydziale i podjął studia doktoranckie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2002 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

 

Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

 

Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – miedzy innymi w procesie Jana Pawła II.

Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczy w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

 

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Święcenia biskupie przyjął 28 września 2011 roku. Jego dewiza biskupia brzmi: Virtus in infirmitate (Moc w słabości).

 

Bp Ryś jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, zainicjował spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011), jest współtwórcą i wykładowcą kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010). Jest członkiem kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 2009 r. uczestniczy w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym w Krakowie. Od 2012 jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

 

Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Jest organizatorem ogólnopolskich Kongresów Nowej Ewangelizacji. Najbliższy odbędzie się w dniach 23-25 listopada na Jasnej Górze pod hasłem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?”


Jest członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP

 

 

KAI

MWł
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
nn
I znów tu wielu "EKSPERTÓW" od spraw Kościoła,wiary oraz spraw doczesnych.
jaaconieja?
A ja polecam każdemu na yt jego prelekcje "Starsi bracia w wierze - bp Grzegorz Ryś (audio)" Bezcenne.
Nikola
To został jeszcze w Krakowie bp Pieronek
anawa
No pięknie. Nie został następcą Dziwisza to i tak powędrował w górę jak można się było spodziewać.
Anna
szkoda Łodzian.
Adrian
Biskup Ryś namaszczany był na metropolitę łódzkiego przez Gazetę Wyborczą i Newsweeka. Jak widać skutecznie. http://wyborcza.pl/1,75398,20750893,kto-sie-boi-biskupa-rysia.html
Zbigniew
Bp Ryś uchodzi za zwolennika "postepu " w Kościele. Biedni katolicy łodzcy!
Janusz z Kolonii
Nie widzę nic złego w jego kazaniach, chociaż chwali papieża Franka i cytuje, co mu mam trochę za złe heretyka lurta!
MiniMax
Jest bardzo za encykliką "Laudato si" i mówił na konferencji YouTub ... przeczytajcie tylko nie jednym tchem.
jac
jakoś dziwnie kojarzy mi się z postacią Rysia(upadły angelus) z filmu w reżyserii Stanisława Różewicza pt "Ryś" (prod 1981 r)
STOP MASONERII !!!
modernista - kret w kk
Megi
Bp Ryś, to ten, który mówi przejmująco o Judaszu i zawsze zastanawia się ile jest w nim z Judasza...na Youtube znaleźć można nagranie...
Niko
To tam będzie neokatechumenat
Milo
Delikatnie mówiąc, nie należę do wielkich entuzjastów biskupa Rysia. Nadciąga nowoczesność...
Wolnościowiec
@do idz zrw: Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ponieważ jest to biskup z tych promujących "Kościół otwarty" i, jak napisane w artykule, "dialog ekumeniczny" - co znaczy, że bp Ryś chętnie rozmawia z przedstawicielami innych "Kościołów", a w zeszłym roku nawet udzielił się w "wywiadzie-rzece", książce, u boku "biskupa" luterańskiego i prawosławnego (tu już bez cudzysłowu), w której, jeśli dobrze pamiętam, zaznaczył, że jest wiele dróg do Chrystusa - czytaj: do zbawienia. To postać, która może osłabiać polski Kościół, choć z drugiej strony, bp Ryś znany jest z niezabierania głosu w sprawach, które są problematyczne dla Kościoła. Jak to się mówi, robi swoje u siebie. Tylko że to też cecha wyróżniająca go z ogółu biskupów wiernych Maryi i Polsce.
Bartosik
Czyli bez zmian i eSJot Recław może dalej bezkarnie niszczyć liturgię...
do idz zrw
Dlaczego to nie jest dobra zmiana?
hh
W Wyborczej peany pochwalne.
ldz zrw
To nie jest "dobra z(a)miana"
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.