DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Białorusko-chiński projekt „Wielki Kamień”. Budowa stadionu narodowego to dopiero początek

Białorusko-chiński projekt „Wielki Kamień”. Budowa stadionu narodowego to dopiero początek
fot.REUTERS/Host Photo Agency/RIA Novosti ATTENTION EDITORS/ FORUM

Pomysł na zbudowanie przez Chińczyków stadionu narodowego w stolicy Białorusi narodził się przed jedną z wizyt prezydenta Aleksandra Łukaszenki w Pekinie. Chińczycy mają jednak plan szerszej pomocy Białorusi w dziedzinie budownictwa i rozwoju przemysłu. Jak podał białoruski portal „TUT.by”, cytując ministra gospodarki Władimira Zinowskiego, obecnie pomoc finansowa i techniczna Chińskiej Republiki Ludowej dla Białorusi wynosi ok. 2 mld yuanów (ok. 300 mln dolarów).

 

Pomysły z budową stadionu narodowego w stolicy Białorusi pojawiały się od 2014 roku. Zaczęło się także od chińskiego wariantu – firma z Państwa Środka była przymierzana jako pierwsza na wykonawcę inwestycji. Później pojawił się koncept na kupno gotowego europejskiego projektu, jako trzecie rozwiązanie obrano drogę samodzielną, z wykorzystaniem własnego potencjału. Problem, jak w wielu tej wielkości przedsięwzięciach, krążył wokół słabości finansowej państwa. Dlatego też wyjście z ofertą „pomocy finansowo – technicznej” ze strony Chin wydaje się przybliżać termin rozpoczęcia prac przy budowie w Mińsku stadionu, spełniającego międzynarodowe standardy.

 

Jako lokalizację wybrano jedną z głównych ulic, dobrze skomunikowaną z ścisłym centrum stolicy – ulicę Waniejewa. Drugim obiektem sportowym, spełniającym standardy europejskie i światowe, który pomogą zbudować Chińczycy w stolicy Białorusi ma być basen pływacki.

 

Pomoc azjatyckiego mocarstwa dla Białorusi nie ogranicza się tylko do obiektów sportowych. Według „Biełta.by” w ramach pomocy ChRL dla Republiki Białorusi, której wielkość jest szacowana na 2 mld yuanów, realizowany będzie pierwszy białorusko – chiński projekt infrastrukturalny pod nazwą „Wielki Kamień”. Ma to być park przemysłowy, gdzie powstawać będą urządzenia systemów elektrotechnicznych. Ponadto Chińczycy pomagają w budowie domów studenckich i budynków mieszkalnych w Mińsku oraz szpitala w Borowlianach.

 

Zwiększenie obecności Chin na Białorusi wiąże się z podpisaniem umowy o strategicznym partnerstwie we wrześniu 2016 roku. W dokumencie określającym warunki współpracy obydwa kraje zobowiązały się do wspierania w dziedzinie polityki wewnętrznej i zagranicznej.

 

Podpisując umowę Białoruś potwierdziła istnienie „jednych Chin” (w odniesieniu do popieranego przez Zachód Tajwanu, nie uznającego zwierzchności Pekinu i będącego państwem nieuznawanym przez większość krajów). Chiny natomiast zobowiązały się do pomocy Białorusi w wysiłkach ukierunkowanych na zabezpieczenie społeczno – politycznej stabilności i rozwoju gospodarczego. Zadeklarowały także sprzeciw wobec jakichkolwiek próbo wtrącania się podmiotów zewnętrznych w wewnętrzne sprawy Republiki Białoruskiej.

 

Pomoc Chin dla Białorusi nie jest wielkim wysiłkiem dla Pekinu. Jest jednak pokazaniem wiarygodności Chin jako partnera krajów europejskich, gotowego do konkretnych działań społecznych i gospodarczych. Do tej pory bowiem największymi inwestorami na Białorusi byli Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Szwedzi i Węgrzy.

 

Jan Bereza

DATA: 2017-07-17 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.