DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Białoruś: do kościoła przez biurowiec. Parafianie walczą z komunistycznym reliktem

Białoruś: do kościoła przez biurowiec. Parafianie walczą z komunistycznym reliktem
Źródło: Belsat.eu

Parafianie kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Bobrujsku na Białorusi, skierowali do prezydenta Aleksandra Łukaszenko list z prośbą rozebranie czteropiętrowego biurowca, który komuniści postawili w latach 60, w miejsce zburzonej przez nich fasady świątyni. Od tamtej pory do kościoła można wejść jedynie przechodząc przez biurowiec.

 

„Prosimy o Waszą pomoc, skoro jesteście ostatnią instancją, która jest w stanie nam pomóc. Byliśmy już u wszystkich niższych instancji, dostaliśmy od nich odpowiedź. Wszyscy twierdzą, że ostateczna decyzja o oddaniu fasady kościoła wiernym w celu przywrócenia mu początkowego wyglądu, należy do Pana” – piszą w liście do prezydenta katolicy, głównie Polacy, z Boborujska.

 

Ich piękna niegdyś świątynia, w stylu neogotyckim, została zbudowana w latach 1901-1903. W czasach komunizmu została ona przez władze radzieckie upaństwowiona. Był tam m.in. klub pracowniczy i kawiarnia. W latach 60-tych kościół stał się siedzibą państwowej firmy. Decyzją władz sowieckich zburzono wówczas przepiękną fasadę świątyni wraz z wieżą, stawiając w tym miejscu, przyklejony do kościoła, brzydki, kwadratowy, czteropiętrowy biurowiec. Od tej pory do kościoła można wejść jedynie korytarzem biurowca. Do tego budynek jest w tak złym stanie, że w każdej chwili może coś komuś spaść na głowę.

 

Po roku 1991 katolicy odzyskali kościół, ale dobudowany do niego biurowiec pozostał własnością państwowej firmy budowlanej  Bobrujskbudkompleks. Parafianie wielokrotnie zwracali się z prośbą do miejskiego komitetu wykonawczego, z prośbą o wyburzenie czteropiętrowca. Planują przywrócić kościołowi historyczny wygląd. Biurowiec od lat jest w fatalnym stanie technicznym i nie jest użytkowany, gdyż firma budowlana, jego właściciel, zbankrutowała.

 

Parafianie wielokrotnie prosili o wyburzenie biurowca i przywrócenie kościołowi jego historycznego wyglądu. Prace nad rekonstrukcją fasady kościoła i odbudową wieży parafianie zamierzają sfinansować z własnych środków.  Wierni pisali prośby m.in. do władz obwodu i ministerstwa budownictwa. Jednak za każdym razem otrzymują z urzędów zapewnienia, że rozwiązanie problemu nastąpi niebawem. Teraz napisali więc do prezydenta Białorusi.

 

Od początku lutego bobrujscy katolicy zbierali podpisy pod petycją za przywróceniem historycznego wyglądu kościoła. Złożyli ją do władz miasta. Ale bez skutku. Organizatorka akcji zbierania podpisów zauważa, że w tym roku Bobrujskowi nadano status „kulturalnej stolicy Białorusi”, co może zmusi w końcu władze do wyburzenia biurowca  -  Bobrujsk niby jest kulturalną stolicą, ale co my możemy pokazać? Jaką kulturą się szczycić? Okaleczonym kościołem parafialnym, którego nie widać zza gmachu biurowca – mówi Natalia Wołach

 

Swoje niezadowolenie z powodu braku reakcji władz na rozwiązanie problemu dotykającego najmocniej katolików w Bobrujsku wyraża też jedna z parafianek - To wstyd, że nasz kościół tak wygląda. Wstyd dla miasta, i w ogóle dla Białorusinów, że przez prawie 30  lat niepodległości nie znalazł się nikt, kto byłby zainteresowany przywróceniem mu normalnego wyglądu – mówi Ała Hrachowa.

 

Źródło: belsat.eu


Adam Białous


DATA: 2017-05-19 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.