14 lutego 2020

Bezwizowe strefy na Białorusi przyciągają coraz więcej turystów

(Вадзім Новикаў [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Mija 3 lata od wprowadzenia przez Białoruś bezwizowych stref dla turystów, które kilka miesięcy temu zostały poszerzone. W ciągu tego czasu, z bezwizowego ułatwienia wjazdu na terytorium naszego wschodniego sąsiada, skorzystało już ponad 350 tysięcy turystów z 70 państw całego świata.

 

Takie dane przekazało białoruskie Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Z danych tych wynika też, że osób, które korzystają z bezwizowego trybu wjazdu na teren Białorusi, z każdym rokiem przybywa. Szczególnie wysoki skok liczby turystów odnotowano w ubiegłym roku. W stosunku do roku 2018 wzrost ten wyniósł ponad 40 procent. Najpewniej jest to wynikiem rozszerzenia przez Białoruś, od 10 listopada roku 2019, stref bezwizowych. Wówczas to strefę brzeską połączono ze strefą grodzieńską, co spowodowało, że całe pogranicze z Polską stało się dostępne dla turystów bez konieczności posiadania wiz.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ruch turystyczny, głównie pomiędzy Białorusią a Polską, zaczął się rozwijać bardzo dynamicznie od roku 2009, kiedy to oddano do użytku śluzę Kanału Augustowskiego w Kurzyńcu, położoną na granicy polsko – białoruskiej.  Od tego czasu Kanał Augustowskiego jest obiektem turystyki transgranicznej, gdyż biegnie przez terytorium Polski (80 km) i Białorusi (20 km).  Po raz pierwszy bez konieczności posiadania wizy przejście graniczne z Białorusią w punkcie Rudawka – Liesnaja na Kanale Augustowskim można było przekroczyć kajakiem już w roku 2017. 

 

Od początku roku 2017 na Białorusi zaczął obowiązywać pierwszy dekret o strefach ruchu bezwizowego. Dotyczy on obywateli 77 państw świata. Wówczas na Białorusi można było przebywać do 10 dni w obwodzie grodzieńskim oraz brzeskim. Od 10 listopada roku 2019 w strefie bezwizowej można być 15 dni. Zameldować się trzeba najpóźniej po 5 dniach pobytu. W strefę bezwizową weszły rejony – Bierestowicki, Wołkowyski, Woronowski, Szczuczyński, Lidzki, Świsłocki. Natomiast aż 30 dni można spędzić na terenie całej Białorusi (dotyczy to obywateli 80 państw) jeżeli przyleci się tam samolotem, który wyląduje w porcie lotniczym w Mińsku. 

 

Obecnie do strefy bezwizowej na Białorusi można wjechać samochodem. Na obszarze transgranicznej Puszczy Białowieskiej jest również możliwość pokonania granicy rowerem. W okresie letnim na Białoruś można też wpłynąć kajakiem korzystając z Kanału Augustowskiego. W strefie bezwizowej zamiast wizy trzeba mieć przy sobie przepustkę, którą można nabywać w biurach podróży. Oprócz tego wymagane jest posiadanie ważnego ubezpieczenia oraz takiej sumy pieniędzy, aby na każdy dzień pobytu przeznaczyć można było co najmniej 100 zł. Niedawno  dla ułatwienia w przekraczaniu granicy dla turystów, uruchomiono dwa nowe przejścia – w Bieniakoniach oraz Bobrownikach.  

 

Strona polska i białoruska z nadzieją patrzą na strefę bezwizową Grodno – Brześć. Nie tylko jako czynnik, który wzmaga ruch turystyczny, ale też ożywia m.in. wymianę usług medycznych. Bowiem coraz więcej Polaków korzysta na Białorusi z, o wiele tańszych niż w Polsce, usług medycznych m.in. stomatologicznych. Bardzo wielu naszych rodaków jest również pensjonariuszami sanatoriów w bezwizowych strefach. Ogólnie mówiąc Białoruś coraz bardziej otwiera się na gości. W roku 2019 kraj ten odwiedziło w sumie prawie 5 mln osób z zagranicy.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram