12 lipca 2012

Czy 30 %-owy podatek wygoni chińskich inwestorów?

(fot.Peter Van den Bossche/commons/creative)

Chińskie firmy wydobywające rudy żelaza w Australii czeka trudna decyzja. Tamtejszy rząd wprowadził od 1 lipca nowy 30% podatek od zysków z wydobycia surowców mineralnych. Był on zapowiadany już w marcu tego roku. Chińczycy włożyli w eksploatację złóż  rudy żelaza w Australii ogromne pieniądze, sprowadzają stamtąd 40% całego wydobytego surowca. Dlatego też straty poniesione w wyniku decyzji australijskiego rządu mogą sprawić, że wydobycie przestanie być opłacalne.

 

Podatek uderzy oczywiście we wszystkie firmy wydobywające surowce w tym kraju, jednak Chińczycy ze względu na wielkość inwestycji mogą go odczuć najboleśniej. Według wyliczeń w wyniku tego produkowana przez nich stal może podrożeć aż o 15%.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zagrożony jest przede wszystkim projekt realizowany przez Citic Pacific Sino Iron z Hongkongu. Inwestycja ta, dotycząca wydobycia i przerobu rud żelaza, już od dłuższego czasu przynosi straty nawet mimo gwarancji chińskiego rządu. Wydatki na inwestycje wzrosły z początkowych 2,5 mld. dolarów do 7,1 mld. Dzięki temu planowano wyprodukować 70 mln ton stali. To zapewniłoby firmie bardzo silną pozycję na australijskim rynku. Niestety planowane zakończenie inwestycji przesunięto o trzy lata, co oznacza, że za każdy dodatkowy dzień zwłoki firma płaci 5 mln dolarów kary. Jeśli dojdą do tego koszty związane z nowym podatkiem, dla firmy będzie to katastrofa.

 

Nie bez znaczenia dla fatalnej sytuacji w jakiej znalazła się firma z Hongkongu, był brak wiedzy na temat specyfiki australijskiego rynku pracy, czy kwestii administracyjnych. Brakło też przygotowania merytorycznego. Pomocne w przeprowadzeniu inwestycji mogło być zatrudnienie miejscowych firm konsultingowych, z czego jednak Chińczycy nie skorzystali pewni własnych sił. Wiadomo także o licznych nadużyciach finansowych zawinionych przez chińską stronę. Podobnym przypadkiem była sprawa innej chińskiej firmy Covec, budującej w Polsce autostradę A2. I w tym przypadku popełniono takie same błędy w ocenie sytuacji, które doprowadziły firmę do bankructwa.

 

Rząd chiński stwierdził, że w związku z takimi przypadkami konieczne jest przejęcie kontroli nad zagranicznymi inwestycjami. Może się także okazać, że Chiński Bank Rozwoju będzie bardziej ostrożny przy udzielaniu kredytów rodzimym firmom.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło.www.wp.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram