DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 30 KWIETNIA
Św. Piusa V, papieża
Św. Józefa Cottolengo
Św. Piusa V, papieża
Św. Józefa Cottolengo
III Niedziela Wielkanocy
Imieniny obchodzą:
Donat, Marian
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Będzie ekstradycja Stefana Michnika? Nowy szef IPN nie zaprzecza

Data publikacji: 2016-07-28 23:00
Data aktualizacji: 2016-07-29 07:37:00
Będzie ekstradycja Stefana Michnika? Nowy szef IPN nie zaprzecza
fot. Adam Chelstowski/FORUM

- Każda osoba, która popełniła zbrodnie, także te, które określamy sądowymi, powinna za nie odpowiedzieć. To jest element porządku prawnego demokratycznego państwa – podkreślił dr Jarosław Szarek. Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej był pytany o to czy kierowana przez niego placówka doprowadzi do osądzenia komunistycznych zbrodniarzy, w tym także sędziów okresu stalinowskiego.

 

Jak będzie funkcjonował Instytut Pamięci Narodowej po wprowadzonych reformach i roszadach kadrowych? Czy dekomunizacja stanie się faktem, czy poznamy zastrzeżone dotąd archiwa i czy komunistyczni oprawcy staną przed sądem? Na te i inne pytania odpowiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN w rozmowie z „Gazetą Polską”.

 

Prezes IPN pytany był także o to, czy jest szansa na ekstradycję Stefana Michnika, stalinowskiego sędziego. Dr Szarek tego nie wykluczył – jako działania na rzecz elementarnej sprawiedliwości, ale zaznaczył, że decyzje w tej sprawie podejmują prokuratorzy. - Uważam, że wszyscy zbrodniarze, także sądowi, powinni zostać osądzeni, ale decyzja w tej kwestii należy do prokuratorów. Jest oczywiste, że każda osoba, która popełniła zbrodnie, także te, które określamy sądowymi, powinna za nie odpowiedzieć. To jest element porządku prawnego demokratycznego państwa. O sprawiedliwość muszą walczyć różne instytucje wolnej Polski – powiedział.

 

Dr Szarek odniósł się też do sprawy TW „Bolek” i roli Lecha Wałęsy. Jak przyznał, Lech Wałęsa nie tylko w Polsce „jest symbolem walki o wolność, przywódcą Solidarności, w latach 80. XX wieku”, ale po 1989 r. uczynił on wszystko, aby ten symbol zniszczyć. - Solidarność była ruchem, który upominał się o wolność i godność każdego człowieka, Lech Wałęsa pisze do swoich kolegów stoczniowców: „Ty przez całe życie nie zarobisz więcej niż moja jedna godzina wystąpienia”. Nikt już nie kwestionuje współpracy agenturalnej Lecha Wałęsy z początku lat 70., ale i bez tego można stwierdzić, że taka jego postawa jest zaprzeczeniem ruchu, który zrodził się w sierpniu 1980 r. Głównym fundamentem tamtego zrywu nie były kwestie ekonomiczne, lecz przywrócenie ładu moralnego, takich wartości jak wolność, godność, prawda i uczciwość – zaznaczył dr Szarek.

 

Prezes zapewniał też, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami ustawowymi, należy się spodziewać, że w Polsce w końcu nastąpi dekomunizacja przestrzeni publicznej, a niebawem – na ile to będzie możliwe z uwagi na bezpieczeństwo państwa – poznamy dokumenty zgromadzane w zbiorze zastrzeżonym. - Jestem gorącym zwolennikiem odtajnienia wszystkich zbrodni i działań bezpieki. Nie można niepodległej Polski budować na aktywach PRL, niesuwerennego państwa totalitarnego. Od 16 czerwca 2016 r. obowiązuje ustawa, która likwiduje zbiór zastrzeżony, teraz trwa przegląd dokumentów. Służby muszą wyraźnie wskazać powody, dla których dane dokumenty nadal pozostaną niedostępne. Ja nie wiem, co jest w zbiorze zastrzeżonym, ale jeżeli znajdują się tam dane dotyczące infrastruktury wojskowej, to te rzeczy, które dotyczą aktualnego bezpieczeństwa państwa, nie mogą być ujawnione – ocenił.

 


Źródło: niezalezna.pl

MA

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
al ka
Gdyby nie lipiec Lubelski to nie byłoby Sierpnia na Wybrzeżu
gość
Każdego zbrodniarza wydającego nie sprawiedliwy wyrok, Każdego kto podniósł rękę na polski naród i zniewalał czerpiąc przy tym zyski. Każdego oszusta pogłębiającego upadek każdej miary wg własnego państwa i narodu należy ścigać do końca życia i przykładnie karać.
Jack
Nie sądziłem nigdy, że dożyję takiego czasu ... Bardzo dobry kierunek. Niech mordercy odpowiedzą za swoje zbrodnie.
Mądra Polska
Zaspokajając potrzebę duchowych przeżyć nie zapominajmy , że zło wciąż czyha na naszą nieuwagę. Rosja dwoi się i troi, żeby wykorzystać ten czas na zrealizowanie swoich planów skłócenia Polski i Ukrainy... http://madrapolska.blogspot.com/2016/07/za-parawanem-siatowych-dni-modziezy.html
tad
Oni skazywali na śmierć nie winnych ludzi,muszą stanąć przed Sądem Sprawiedliwości choć wyrok nie będzie adekwatny do ich zbrodniczych czynów.Sprawiedliwości stanie się zadość.
Robokopo
Jeżeli goj zabije żyda, to to jest zbrodnia niemająca sobie równej. Jeżeli żyd goja, to to nie jest zbrodnia, to ubój bydła. Trzeba wiedzieć, z KIM ma się do czynienia...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.