19 lipca 2016

Już niedługo ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego. Rząd poparł prezydencki projekt

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu Beaty Szydło, ministrowie wszystkich resortów, jednogłośnie poparli prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego, który był jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Nowe propozycje przewidują także uchylenie przepisów dotyczących emerytury przejściowej. Według zapowiedzi polityków, zmiany nastąpiłyby z dniem 1 października 2017 roku.

Propozycje zawarte w prezydenckim projekcie będą dotyczyły czasu przechodzenia obywateli na emeryturę. Zgodnie z założeniem, po wejściu w życiu ustawy, kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku co najmniej 60 lat, natomiast mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat.

Wesprzyj nas już teraz!

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu.

Rafał Bochenek poinformował również, że ustawa mogłaby obowiązywać najwcześniej od 1 października przyszłego roku. Stosunkowo odległa data jest związana z koniecznością wielu zmian w strukturach państwowych, jak choćby dostosowania infrastruktury w ZUS. Konieczne będzie także odpowiednie przeszkolenie pracowników urzędów zajmujących się sprawami emerytalnymi.

Ta data jest związana z koniecznością dostosowania infrastruktury cyfrowej w ZUSie, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem całego systemu, który będzie obsługiwał rozwiązania emerytalne, jakie chcemy przywrócić – powiedział Rafał Bochenek.

„Projekt prezydencki opiera się na założeniu, iż decyzja o momencie zakończenia okresu aktywności zawodowej powinna być w większym stopniu pozostawiona samemu ubezpieczonemu. Decyzja ta w dużej mierze jest determinowana indywidualną sytuacją ubezpieczonego w zakresie jego zdrowia, sytuacji i pozycji na rynku pracy, planów dotyczących długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej oraz określonych oczekiwań związanych z wysokością otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych. Obecny algorytm świadczenia promuje osoby z długoletnim stażem ubezpieczeniowym i preferuje jak najdłuższe pozostawanie w aktywności zawodowej.” – czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, RMF24, premier.gov.pl

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram