18 kwietnia 2017

21 kwietnia w Pałacu Prezydenckim zostaną ogłoszone imiona i nazwiska co najmniej 14 kolejnych, zidentyfikowanych ofiar zbrodni komunistycznych. Ich szczątki IPN wydobył podczas prac ekshumacyjnych m.in. na „Łączce” (Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie) i na terenie dawnego więzienia UB w Białymstoku.

 

Osoby te zidentyfikowano dzięki przeprowadzonym w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie badaniom DNA. Identyfikacje te dotyczą szczątków ofiar wydobytych w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych, od 2012 roku prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Specjaliści genetycy identyfikujący szczątki ofiar w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, ustalili tożsamość kolejnych 14 osób. Osiem z nich to ofiary zbrodni komunistycznych, a sześć – niemieckich. Wydobyto je podczas prac ekshumacyjnych na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie i w Białymstoku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uroczystość wręczenia krewnym ofiar not identyfikacyjnych, z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, będzie miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 21 kwietnia.

 

Miejsca pochówku ofiar zbrodni komunistycznych w całej Polsce odnajduje zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje wiceprezes Instytutu prof. Krzysztof Szwagrzyk. Do tej pory dzięki pracy zespołu udało się odnaleźć szczątki wybitnych dowódców Armii Krajowej, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku profesor wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Identyfikacji genetycznej tych legendarnych dla polskiej historii postaci dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

 

Duża część z kilkunastu zidentyfikowanych obecnie osób to ofiary zbrodni niemieckich, których szczątki odnaleziono podczas śledztwa białostockiej prokuratury IPN.

Chodzi o śledztwo S51/13/Zk w sprawie zbrodni zabójstwa osób osadzonych w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956. To czas zarówno okupacji sowieckiej, niemieckiej jak i działalności UB. Zbadany został teren dawnego przywięziennego ogrodu. Od początku prac ekshumacyjnych z tego pola śmierci wydobyto szczątki blisko 400 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość z nich to ofiary zbrodni niemieckich. Czyny w wyniku których zginęły te osoby, kwalifikuję się jako zbrodnię przeciwko ludzkości. Jak dotąd, pobrano genetyczny materiał porównawczy od ponad 400 członków rodzin osób, które mogły zginąć na terenie białostockiego więzienia.

 

 

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów prowadzi badania od 4 lat. W tym czasie zgromadziła w swoich zasobach materiał porównawczy pobrany od około 1, 6 tys. osób spokrewnionych z ofiarami obydwu totalitaryzmów. Podczas prac ekshumacyjnych pobrano i zgromadzono 861 próbek od ofiar Niemców i Sowietów.

 

Od 28 września 2012 roku PBGOT zakończyła badania DNA około 400 odnalezionych osób, co daje około 6 osób miesięcznie. Do wiadomości publicznej podano do tej pory nazwiska 62 zidentyfikowanych, natomiast zidentyfikowano do tej pory przeszło 80 osób.

 

 

Adam Białous

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 283 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram