DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Arcybiskup Jędraszewski o mediach: informacja musi oddawać rzeczywistość

Data publikacji: 2017-09-06 23:00
Data aktualizacji: 2017-09-06 23:07:00
Arcybiskup Jędraszewski o mediach: informacja musi oddawać rzeczywistość
Abp Marek Jędraszewski. Fot. Marek Zubrzycki / Forum

Odnowa życia społecznego będzie możliwa tylko wtedy, gdy wrócimy do podstawowej i uczciwej informacji, która oddaje rzeczywistość, nawet, jeśli ona jest trudna – powiedział ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wygłosił w stolicy swojej archidiecezji wykład zatytułowany „Etyka w informacji”.

 

Hierarcha poruszył temat prawdy i fałszu w ujęciu etycznym oraz socjologicznym. Jak podkreślił, prawo naturalne w odniesieniu do prawdomówności przyjęło kształt ósmego przykazania Dekalogu. – Prawdomówność to termin, który ma niezwykłą wagę, ponieważ odnosi się do szczególnego powołania człowieka. Możliwością prawdomówności i gotowością, by być prawdomównym, wyróżniamy się spośród innych istot tego świata – mówił do zebranych.

Hierarcha odniósł się także do artykułu prof. Bogusława Wolniewicza pt. „O pojęciu kłamstwa i zasadzie prawdomówności”. Podkreślił – za autorem tekstu – że „prawdomówność jest powinnością wobec prawdy”, wartością, która ma służyć prawdzie. Jak wyjaśnił metropolita, właśnie służba prawdzie jest istotnym elementem ludzkiej kondycji. – To człowiek służy prawdzie, a nie prawda człowiekowi – zaznaczył.

Arcybiskup Jędraszewski wspomniał także nauczanie św. Jana Pawła II, który na „areopagach współczesnego świata” wielokrotnie podkreślał, że człowiek nie może sobie podporządkowywać wartości, ale ma im służyć. – Pojawia się jednak pytanie: skąd wiemy, co jest moralnie dobre? Właśnie dlatego, że jest w nas sumienie – wyjaśnił metropolita krakowski. Dodał także, że wolność człowieka urzeczywistnia się wtedy, gdy ten służy prawdzie.

Arcybiskup odniósł się także do niepokojącego zjawiska, które stało się powszechne w sieci. Metropolita mówił o obecności botów, internetowych trolli, „fake newsów” oraz o coraz bardziej popularnym astroturfingu – pozornie spontanicznych akcjach, które podejmowane są w celu wyrażenia sterowanego poparcia albo sprzeciwu dla jakiegoś polityka, wydarzenia, idei etc.

Jak podkreślił, dziś coraz trudniej jest odróżnić internetowego bota od prawdziwego człowieka i autentycznej opinii. – W tym wszystkim chodzi o to, by zleceniodawca pozostał nieznany, a w przestrzeni publicznej ukazały się takie, a nie inne informacje – mówił hierarcha.

Dodał także, że te fałszywe informacje nie wymagają skupienia, a jednocześnie sprawiają przyjemność. Hierarcha dał do zrozumienia, że dzisiejszy człowiek coraz częściej nie potrafi samodzielnie myśleć, jest podatny na różnego rodzaju manipulacje, wybiera to, co jest łatwiejsze. – Odnowa życia społecznego będzie możliwa tylko wtedy, gdy wrócimy do podstawowej i uczciwej informacji, która oddaje rzeczywistość, nawet, jeśli ona jest trudna – przestrzegał arcybiskup.

Jak się bronić przed tym wszystkim? – pytał zebranych. Jako rozwiązanie podał tworzenie grup i środowisk, które będą wymagać „więcej”. – Czegoś więcej niż płynięcia z prądem skojarzeń – wyjaśnił metropolita.

 


Źródło: KAI

RoM 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Iskierka
Tyle słów słyszymy od Pasterzy a wystarczy postawić sobie i innym [ za przykładem braci Żydów ] DEKALOG przed oczy. Jeśli abp Jędraszewski wzywa do odnowy życia społecznego i uczciwej informacji - przypomina o prawdzie to jak to się ma do publicznych wypowiedzi medialnych przedstawicieli Kościoła w osobach bp. Pieronka , ks. Bonieckiego, ks. Sowy i wielu innych skrajnie modernistycznych księży (np. Ks. Wacława Hryniewicza ) publikujących bez imprimatur swoje ?obłędne? opinie o kościele wprowadzające zamęt w umysłach wiernych i zgorszenie. Prawda często bywa reglamentowana.
Slawomir Tomasz Roch
Abp Marku Jedraszewski dziekuje za obrone prawdy w przestrzeni publicznej, warto dodac konkretne przyklady dzisiejszego zaklamania, a zatem precz z gender, precz z eutanazja, precz z aborcja, precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, precz z pigulka aborcyjna dzien po, precz z samogwaltem, precz z pornografia, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie.
prawda Was wyzwoli
Do katalogu kłamstw należałoby dodać epitety, którymi obdarza się "swoich" i "obcych", np. faszysta, lewak, zdrajca, bohater.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.