18 października 2018

Watykan odmawia podania nazwisk biskupów w małych grupach młodzieżowych

(fot. ALESSANDRO BIANCHI/REUTERS)

Watykan ogłosił, że organizatorzy trwającego obecnie w Rzymie Synodu Młodych postanowili nie publikować nazwisk członków małych grup językowych. Powodem tej decyzji ma być chęć zamanifestowania jedności Kościoła. Niektórzy jednak uznają, że to prowadzi do kwestionowania spójności i przejrzystości Synodu.

 

We środę na konferencji prasowej Paolo Ruffini, prefekt dykasterii ds. komunikacji, powiedział LifeSite, że nazwiska członków małych grup młodzieżowych „nie zostaną upublicznione”. Ruffini dodał, że organizatorzy Synodu zdecydowali się nie ujawniać nazwisk „nie po to, by coś ukryć”, ale raczej „zamanifestować” rozeznanie w działaniu na Synodzie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Kościół jest ciałem zjednoczonym w Duchu” – powiedział Ruffini. Nieumieszczenie list członków małych grup ma być zatem manifestacją „komunii Kościoła, Mistycznego Ciała”, zamiast postrzegania synodu jako „parlamentu”. „Jest to powód, który wierzący powinien zrozumieć” – dodał.

 

„Powodem, dla którego listy uczestników w małych grupach nie są ujawniane, jest dążenie do pokazania ducha Synodu, który jest duchem komunii. Małe grupy wyrażają nam wolę Sekretariatu Synodu, by nie przekształcać go w debatę o tym, kto co powiedział, ale aby powiedzieć, czym jest wspólna refleksja Kościoła. Z tego powodu nazwiska poszczególnych uczestników małych grup nie zostały podane” – tłumaczył Paolo Ruffini. Takie postawienie sprawy krytykował watykanista Sandro Magister, który zwrócił uwagę, że to „pozorna niekonsekwencja”. Przypomniał w tym miejscu rozwiązania, które miały miejsce podczas Synodu Rodziny w 2015.

 

Prefekt dykasterii ds. komunikacji odparł jednak, że „każdy Synod ma swoje zasady”. Sandro Magister zwrócił uwagę na to, że listy małych grup językowych zostały wręczone dziennikarzom podczas Synodu Rodziny w 2015 r. W tym czasie zdjęcia i filmy z małych grup były szeroko rozpowszechniane w Internecie przez Watykan i inne agencje prasowe”. „Imiona są ważne, ponieważ raporty [małej grupy] bardzo się od siebie różnią” – powiedział Sandro Magister.

 

Niezależnie od tego, czy organizatorzy Synodu zamierzają podać do publicznej wiadomości imiona małych grup językowych, nazwiska ich członków już się pojawiają w sieci. We wtorek artykuł Edwarda Pentina z „National Catholic Register” donosił, że angielska grupa B, moderowana przez kardynała Blase’a Cupicha z Chicago, obejmuje także arcybiskupa Petera Comensoli z Melbourne w Australii (i jednego z dwunastu członków komisji redakcyjnej dla dokumentu końcowego).

 

Z kolei grupa chińska C, moderowana przez kardynała Josepha Couttsa z Karaczi w Pakistanie, obejmuje także członków kardynała Kevina Farrella, prefekta dykasterii ds. świeckich, rodziny i życia oraz arcybiskupa Anthony’ego Muheria z Nyeri w Kenii. Angielska grupa D moderowany przez kardynała Daniela DiNardo, przewodniczącego Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich, obejmuje arcybiskupa Charlesa Sciclunę z Malty i biskupa Roberta Barrona z Los Angeles.

 

Portal LifeSiteNews.com przypomina jakie zadanie mają małe grupy językowe podczas Synodu Młodych. Redakcja tłumaczy, że podczas „ogólnego zgromadzenia”, Ojcowie Synodalni i inni uczestnicy udzielają 4-minutowych wypowiedzi. W czasie „kongregacji generalnych” jest również czas na swobodną wymianę zdań między członkami na omawiane tematy. Następnie uczestnicy dzielą się na małe grupy językowe, aby omówić konkretne tematy. Istnieją cztery angielskie grupy (Circulus Anglicus A, B, C i D), trzy francuskie grupy (Circulus Gallicus A, B i C), jedna niemiecka grupa (Circulus Germanicus), dwie hiszpańskie grupy (Circulus Hispanicus A i B), a także dwie grupy włoskie (Circulus Italicus A i B) i jedna grupa portugalska (Circulus Lusitanus).

 

Celem dyskusji w małych grupach jest doprowadzenie do ogólnego konsensusu lub co najmniej najszerszego możliwego konsensusu w odniesieniu do przydzielonych tematów. Konsensus ten wyraża się w propozycjach, które należy uwzględnić w ostatecznym dokumencie. Jednak zgodnie z zasadami Synodu „zawsze należy brać pod uwagę wszelkie opinie przeciwne sobie lub różne”.

 

W każdej małej grupie Ojcowie Synodalni wybierają spośród siebie moderatora i sprawozdawcę. Moderator ogłasza temat i prowadzi dyskusję. Sprawozdawca jest odpowiedzialny za podsumowywanie opinii. Pod koniec dyskusji nad przydzielonym tematem, członkowie małego kręgu głosują nad modyfikacjami. Przed wznowieniem zgromadzeń ogólnych członkowie małego kręgu głosują również nad sformułowanym raportem przez sprawozdawcę. Raport jest również zatwierdzony przez bezwzględną większość Ojców synodalnych, którzy są członkami małego kręgu.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram