DZIŚ JEST:   20   MAJA   2018 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Amerykańskie media: Trump zwolnił Bannona, bo walczy o swoją pozycję. Kto będzie następny?

Amerykańskie media: Trump zwolnił Bannona, bo walczy o swoją pozycję. Kto będzie następny?
Steve Bannon fot. MediaPunch/BACKGRID
#WASZYNGTON    #MEDIA    #DYMISJA    #PREZYDENT    #BANNON    #TRUMP    #DYMISJA BANNONA    #USA

Oficjalny powód dymisji Steve’a Bannona z Białego Domu jest oczywiście cytowany przez amerykańskie media na okrągło. Ale informatorzy podpowiadają zupełnie inne przyczyny, spośród których ta o zamieszkach w Charlottesville niekoniecznie jest najważniejsza.

 

Steve Bannon to jeden ze współautorów zwycięstwa Donalda Trumpa. Jako zarządzający portalem Breitbart News, udzielał wsparcia Trumpowi w starciu z Clinton, deklarując, że nowy prezydent wprowadzi prosocjalne reformy, orientując ekonomię w kierunku bardziej pronarododowym, antyglobalistycznym.

 

Zatrzeć złe wrażenie

 

Oficjalnym powodem dymisji Bannona ma być konieczność udzielenia wsparcia prezydentowi Trumpowi na polu medialnym. Bannon miałby więc odejść z Białego Domu, by na nowo objąć rządy w Breitbart News. Sam zainteresowany, cytowany przez CNN, przytakuje tej oficjalnej wersji. – Jestem wolny. Mogę ponownie położyć dłonie na swojej broni. Ktoś powie: „to Bannon barbarzyńca”. Tak, zdecydowanie zmiażdżę opozycję – mówił były już doradca Trumpa.

 

Jednak Foxnews – dobrze poinformowany w sprawach Partii Republikańskiej portal – twierdzi, że Bannon został zmuszony do odejścia, a to z powodu protestów w Charlottesville. Taki ruch miał wzmocnić Trumpa w sondażach. Bannon był bowiem oskarżany przez media o doradzanie prezydentowi, by ten stosunkowo łagodnie zareagował na demonstracje w  Charlottesville. Jak spekuluje Foxnews, Trumpa irytować miały też spekulacje o rosnącej roli Bannona w administracji. Media określały go wręcz mianem „mózgu działań prezydenta”.

 

CNN potwierdza informacje Foxnews, podkreślając, że dzięki dymisji Bannona Trump chce zatrzeć złe wrażenie, jakie powstało w opinii publicznej po jego reakcji na wydarzenia w Charlottesville. Prezydent bowiem musiał zmierzyć się z zarzutami o udzielanie poparcia rasistom i nazistom. CNN twierdzi również, że to nie koniec zmian w prezydenckiej administracji. Być może Trump wskaże także drzwi swojemu doradcy ds. terroryzmu, Sebastianowi Gorki również kojarzonemu z republikańskimi radykałami. Na dymisję tę ma naciskać republikański establishment, który bardzo krytycznie odnosi się do zachowania Trumpa po wydarzeniach w Charlottesville.

 

Co na to Wall Street?

 

CNBS zwraca z kolei uwagę na reakcję kręgów finansowych na zwolnienie Bannona. W Stanach uchodził on bowiem za przeciwnika wielkich koncernów, krytyka globalizacji oraz zwolennika pronarodowego kursu w ekonomii.

 

Ekspert z konserwatywnego think-tanku Amercian Enterprise Institute, James Pethokoukis ocenił, że choć Wall Street ucieszył się ze zwolnienia Bannona, to nie można go winić za wszystkie decyzje w kwestiach ekonomicznych, jakie zapadały w ostatnich tygodniach.

 

- Trudno powiedzieć, że Bannon odpowiada za niepowodzenie reformy ubezpieczeń zdrowotnych. Nie jest też winą Bannona jedynie nieznaczna, w porównaniu z zapowiadaną, reforma podatkowa – powiedział CNBS Pethokoukis.

 

CNBS zwraca też uwagę na konflikty Bannona z członkami administracji Trumpa. Ale istotne wydaje się także poszukiwanie przez Trumpa poparcia w kręgach republikańskich. Jak się okazuje parlamentarny establishment republikański coraz bardziej dystansuje się od prezydenta, choć oczywiście nadal wspiera go w działaniach.

 

 

ged


DATA: 2017-08-20 10:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.