DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Amerykański komandor twierdzi, że bojownicy IS w Mosulu użyli broni chemicznej

Data publikacji: 2017-04-21 15:00
Data aktualizacji: 2017-04-21 13:48:00
Amerykański komandor twierdzi, że bojownicy IS w Mosulu użyli broni chemicznej
REUTERS/Azad Lashkari / Forum

Gen. Joseph Martin - amerykański komandor, przyznał, że bojownicy tzw. Państwa Islamskiego posiadają broń chemiczną, którą wykorzystują do prowadzenia walk w Zachodnim Mosulu.

 

Od kilku miesięcy trwa ofensywa irackich sił przy wsparciu między innymi amerykańskich i australijskich komandosów. Zaciekłe walki prowadzone są nie tylko na ziemi, ale także w podziemnych korytarzach, biegnących wzdłuż ulic Mosulu. Dodatkowo wzrasta liczba ofiar cywilnych pośród których ukrywają się dżihadyści IS.

 

Gen. Martin oskarżył IS o rzeź irackich cywili. W miniony weekend bojownicy islamscy mieli także użyć broni chemicznej wymierzonej w Iracką Straż Bezpieczeństwa, która próbuje wyzwolić miasto przy pomocy wojsk amerykańskich i koalicji anty-IS.

 

Nie tak dawno temu Stany Zjednoczone oskarżyły rząd syryjski o użycie broni chemicznej. Prezydent Baszar el-Asad wraz z sojusznikami z Iranu i Rosji przekonywał wówczas, że zbombardował skład broni chemicznej gromadzonej przez dżihadystów Państwa Islamskiego. Jednak przedstawiciele Wielkiej Brytanii, USA czy Francji z góry wykluczyli możliwość posiadania przez IS tego typu broni. - Daesh użyło chemikaliów w pobliżu Mosulu - powiedział Martin. - Substancje chemiczne nie miały jednak wpływu na irackie siły bezpieczeństwa. Nie miały też wpływu na nasze siły - zapewnił.

 

- W tej chwili nie jesteśmy pewni, co to był za czynnik. Wysłaliśmy próbki do laboratorium. Wciąż czekamy na rezultaty tych badań – tłumaczył. Martin odmówił wskazania, jak wiele osób dotkniętych zostało atakami chemicznymi IS. - Mogę jedynie powiedzieć, że wszyscy, którzy mieli kontakt z tymi środkami zostali poddani leczeniu i to na najwyższym poziomie, aby upewnić się, że nic im nie grozi – mówił.

 

Generał dodał, że wszystkie oddziały Stanów Zjednoczonych i koalicji wymierzonej w IS, które wspierają Irakijczyków, mają „odpowiednie wyposażenie” w celu ochrony siebie. - Zostały przeszkolone, jak posługiwać się tym sprzętem. I zostały poinstruowane, jak pomagać Irakijczykom, którzy znajdą się w strefie użycia broni chemicznej prze Daesh  - dodał.

 

Australijscy i amerykańscy żołnierze najwyraźniej znajdowali się w obszarze, w którym chemikalia były stosowane wobec Irackich Sił Bezpieczeństwa, ale generał odmówił potwierdzenia tych doniesień.  - Niestety, nie możemy podać bardziej szczegółowej informacji odnośnie tego, co się wydarzyło. Powiem jedynie tyle, że codziennie dotrzymujemy kroku Irakijczykom i ponosimy pewne ryzyko z tym związane. Ale jesteśmy gotowi na to ryzyko. Rozumiemy znaczenie tego i rozumiemy zaangażowanie, które podejmujemy. Dzielimy się tym ryzykiem z Irakijczykami. Dysponujemy też sprzętem niezbędnym do ochrony w razie potrzeby – wyjaśnił.

 

Martin dodał, że wojskowe laboratorium wciąż sprawdza próbki chemikaliów wykorzystywanych przez IS. W przeszłości dżihadyści używali środków chemicznych „niskiej jakości”. Dlatego generał ma nadzieję, że w ostatni weekend użyto właśnie takich środków. Nazwał „dobrą nowiną” fakt, że „nikt w znaczący sposób nie ucierpiał przez to”.

 

Generał Martin po raz kolejny potwierdził, że trwają zacięte walki z dżihaddystami i nie jest w stanie określić, ilu bojowników wciąż pozostaje w Zachodnim Mosulu. – Jedyne co mogę powiedzieć, to, że liczba ta każdego dnia zmniejsza się – ripostował.

 

- Walczą coraz bardziej zaciekle, a jak już stwierdziłem wcześniej, ich nieludzkość wzrasta. Stają się coraz bardziej zdesperowani. Są otoczeni. Tu walczą zagraniczni bojownicy, którzy nie mają dokąd pójść. Mogą walczyć, poddać się lub umrzeć - tłumaczył.

 

Źródło: cnsnews.com

AS

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Niktoś
Dla troli w rodzaju "do bezmózgowca" i "jo" to ci amerykańscy generałowie oskarżający ISIS o użycie broni chemicznej z pewnością są również "agentami putina" ;-DDD
Jacek
Chemię dostarcza niezawodny izrael
veritas
To nie jest pierwszy raz gdy rebelianci używają broni chemicznej. Ale zawsze zamiatano to pod dywan, albo oskarżano Assada.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.