DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Amerykański biskup przywraca tabernakulum należne mu miejsce

Data publikacji: 2016-01-13 07:00
Data aktualizacji: 2016-01-14 08:58:00
Amerykański biskup przywraca tabernakulum należne mu miejsce
Andreas F. Borchert [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en), CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Co

 

Biskup Rober Morlino zarządził, aby do 2018 roku w kościołach diecezji przywrócono tabernakulum należne mu miejsce. Po Soborze Watykańskim II tabernakulum przenoszono z prezbiterium do bocznych kaplic, co nie służyło kultowi Najświętszego Sakramentu. Wierni przyjęli tę decyzję z wdzięcznością.


Gdy w 1993 roku biskup Robert Morlino został ordynariuszem diecezji Madison (stan Wisconsin), zachęcał swoich księży do większej czci dla Najświętszego Sakramentu, by z większą pobożnością odprawiali Mszę święte oraz by w ich kościołach tabernakulum zajęło miejsce centralne . Teraz zdecydował się wprowadzić przepisy nakazujące umieszczenia tabernakulum tak, by powróciło na właściwe dla niego miejsce. Biskup chce, by każdy z wiernych miał świadomość, że tabernakulum to mieszkanie żywego Boga.

 

- To nie jest kolejny mebel, który może stać w każdym, dowolnym miejscu. To jest dom Boga żywego i chcemy, aby zajmowało szczególne  miejsce, w którym ludzie mogą się przed nim pomodlić kiedy tylko zechcą - tłumaczył Patrick Gorman, dyrektor Biura do Spraw Kultu Bożego Diecezji Madison.

 

Wcześniej biskup Morlino zarządził, by prezbiteria nowych kościołów były organizowane zgodnie z tradycją Kościoła. Zmiany we wszystkich kościołach diecezji mają wejść w życie w ciągu najbliższych trzech lat. Gorman zaznaczył, że nowe przepisy zostały przez wiernych diecezji przyjęte optymistycznie . Jak napisał jeden z diecezjan: "Zamierzamy umieścić Chrystusa w centralnym miejscu kościoła, ponieważ to jest Jego pozycja w Kościele, Jego Mistycznym Ciele".


Po Soborze Watykańskim II wprowadzono możliwość umieszczenia tabernakulum w  osobnej kaplicy. To spowodowało spore zamieszanie, gdyż tabernakulum umieszczone w bocznej kaplicy pozostawało niewidoczne dla osób wchodzących do kościoła. Pojawiały się także głosy krytyczne wobec obecności Jezusa Eucharystycznego w tym samym czasie na ołtarzu "ludowym" i w tabernakulum. Patrick Gorman tłumaczy jednak, że żadne przeciwskazania doktrynalne nie istnieją.


 

Źródło: ncregister.com

MR 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Zosia
wreszcie opamietanie.Dom Bozy to Jego przybytek gdzie winnismy oddawac czesc I chwale Bogu a nie pochowany na bokach.Centrum oltarza to jego miejsce.DZIEKUJE.
owca.Jezusa
Deo Gratias !!! Choć ostatni Mohikanin się znalazł. A gdzie reszta ? Naszych biskupów i kapłanów. Najwyższa pora się obudzić z tego g....na o POLSKO i Świecie. POKUTA pokuta i Różaniec. Już pora otorzyć oczy i obudzić się polski narodzie bo Maryja wszystkiego za nas nie zrobi, pomimo że jest Matką naszego Pana, Jezusa i Polski Królową. CSSML
Tomasz
Marekwu To nie czekaj z napisz petycję zbierz podpisy wiernych świeckich do Obecnego Arcybiskupa jest podstawa prawna Instrukcja WYD Kongregacje Kultu Bożego REDEMPTORUM SACRAMENTUM oraz inne Dokumenty Stolicy Apostolskiej również z przed VATICANUM SECUNDUM na nie też można się powołać nadal są aktualne wbrew opinii destruktorów Świętej Liturgii.Więc do dzieła ,LICH ++++
John Galt
Z pomocą Matki Bożej i różańcowej modlitwy wrócą tabernakula na należne im miejsca, a Tridentina będzie odprawiana w każdej Parafii! Czas destrukcji spowodowanej VC II dobiega końca!
Tomasz
g Jaki karnawał to jest Najświętszy Sakrament .Franciszkanie Niepokalanej też mieli Komisarza który walczył z całym zgromadzeniem.Jak to się dla niego skończyło.Z Panem Bogiem i Matką Bożą nikt nie wygrał.W Diecezjach nie powołuje się Komisarzy tylko koadiutorów CIC 1983 R.
marekwu
Czekam na identyczną decyzję w Archikatedrze lubelskiej przemeblowanej przez "nieodżałowanego" śp. Abp. Józefa Życińskiego...Tabernakulum puste, a przed nim Tron dla celebransa.
9
Zaraz dostanie komisarza i się skończy karnawał
Danuta
To fantastyczna i optymistyczna wiadomość. Oby w Polsce też tak się stało w tych kościołach, gdzie Tabernakulum z Przenajświętszym Sakramentem usunięto z głównego ołtarza. Tak się stało w moim kościele, niestety, mimo mojego protestu. Marcin, popieram Twój apel.
a
Wszyscy polscy duchowni są wychowani na teologii posoborowej, chyba nie ma nigdzie w Polsce seminarium, w którym by proponowano krytycznie patrzeć na super sobór SV2. Zmiana pokolenia też niewiele pomoże, bo nie ma kto nauczać tradycyjnej, przedsoborowej teologii, jak sam tego nie studiował.
Tomasz
Leo nie zrozumieją chyba nigdy.Musi umrzeć pokolenie VATICANUM SECUNDUM wśród duchowieństwa.Ale jest światełko przybywa młodych kapłanów celebrujących Nadzwyczajną Formę Rytu Rzymskiego czyli Klasyczny Ryt Rzymski mający cześć dla Najświętszej Eucharystii krytykujący swoich wykładowców za to że nie uczyli ich celebrowania Mszy Św Trydenckiej.Należy się modlić o polskiego biskupa celebrującego Nadzwyczajną Formę Rytu Rzymskiego który objął by wiernych tradycji katolickiej opieką duchową.
marcin
bardzo dobra decyzja. Apeluję też osobiście do wszystkich księży, aby z należytą czcią odprawiali Msze Święte, żeby z całą świadomością i powagą traktowali moment przemienia chleba w ciało Jezusa Chrystusa. Kiedy widzę brak szacunku kapłana dla hostii płakać mi się chce. Może księżom wydaje się że nikt na to nie zwraca uwagi, ale zauważyłem że więcej osób przychodzi na Msze odprawianą przez kapłanów, którzy w skupieniu i z należytą czcią sprawują Mszę Św.
Leo
+ To jest informacja! To jest Biskup ordynariusz! Kiedy polscy pariasi marksizmu teologicznego to zrozumieją?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.