26 czerwca 2017

Stanowczy głos w kwestii sakramentów dla żyjących w „homomałżeństwach” zabrał Thomas Paprocki, amerykański biskup diecezji Springfield w stanie Illinois i doktor prawa kanonicznego. Podkreślił on, w oparciu o kodeks prawa kanonicznego, że takie osoby nie mogą przyjmować Ciała Chrystusa, a działalność duszpasterzy powinna zmierzać do ich nawrócenia.

 

Biskup Paprocki podkreślił, że w Kościele katolickim obowiązuje zakaz przystępowania osób żyjących w homoseksualnych „małżeństwach” do Komunii Świętej. Dodał, że księża nie mogą udzielać takim ludziom pogrzebu, o ile nie wykazały one oznak żalu za grzechy przed śmiercią.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że ciąży na nim obowiązek prowadzenia powierzonego mu ludu z miłością, ale bez lekceważenia prawdy. Powołał się przy tym na przepisy KPK (kanony 915 i 916).

 

„Biorąc pod uwagę obiektywnie niemoralną naturę relacji tworzonych przez tak zwane małżeństwa homoseksualne, osoby w takich związkach nie mogą podchodzić do Komunii Świętej ani nie wolno im udzielać Komunii Świętej” , podkreślił duchowny w podpisanym 12 czerwca „Dekrecie Dotyczącym tzw. Małżeństw Jednopłciowych i Powiązanych Spraw Pastoralnych”.

 

Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego „do Komunii Świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

 

Amerykański Biskup nakazał podległym mu księżom, aby nawoływali do nawrócenia wiernych żyjących w grzesznych związkach, tak aby po spowiedzi świętej mogli przyjąć Ciało Chrystusa. Wystosowany przez niego dokument obejmuje również sytuacje zagrożenia śmiercią. Wówczas homoseksualiści mogą otrzymać Wiatyk (ostatnią Komunię) pod warunkiem „wyrażenia żalu za swoje grzechy”.

 

„Kościół ma nie tylko władzę, ale i poważny obowiązek, potwierdzenia swojego autentycznego nauczania o małżeństwie i ochrony oraz dbałości o świętość stanu małżeńskiego”, naucza biskup Paprocki.

 

Jak przypomina Clairie Chretien na portalu Life Site News, podobne oświadczenie wygłosił w 2016 roku Charles Chaput, arcybiskup Filadelfii. W swoich wytycznych poinstruował duchownych, że „dwie osoby w trwającej i publicznej relacji jednopłciowej, bez względu na to, jak szczerej, przedstawiają prawdziwe antyświadectwo wiary katolickiej sprzyjające moralnemu zamętowi we wspólnocie”. Dodał, że tego typu relacje nie mogą zostać zaakceptowane w życiu parafialnym, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do zgorszenia, zwłaszcza dzieci.

 

Powyższe wytyczne nie oznaczają wykluczenia od sakramentów osób o skłonnościach homoseksualnych, jeśli nie trwają one w grzesznych związkach i żyją w czystości. Jak bowiem uczy Katechizm „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one – stopniowo i zdecydowanie – do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359).

 

Należy jednak pamiętać, że akty homoseksualne „są (…) sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

 

Źródła: lifesitenews.com / Katechizm Kościoła Katolickiego / Kodeks Prawa Kanonicznego

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram