7 listopada 2018

Gry komputerowe potrafią zabić w realu. „Wirtualne narkotyki” zbierają krwawe żniwo

(źródło: pixabay.com)

W Lublinie trwa proces 22-letniego mężczyzny uzależnionego od gier komputerowych, który zaatakował  ojca nożem za to, że ten przypomniał mu o tym, iż musi zostawić komputer i iść na zajęcia akademickie. Biegły psychiatra stwierdził, że napastnik z powodu ciągłego przebywania w świecie wirtualnym przestał odróżniać fikcję od rzeczywistości. To kolejny tego typu przypadek, jaki media odnotowały w ostatnim czasie. Co gorsza ilość osób uzależnionych od wirtualnego świata stale wzrasta. 

 

Wydarzenia, których dotyczy proces, miały miejsce rok temu. 22-letni mieszkaniec Lublina, student i stypendysta, całymi dniami i nocami korzystał z gier komputerowych. Jego ojciec zaniepokojony stanem syna oraz zaniedbywaniem przez niego obowiązków, wszedł do pokoju i przypomniał o tym, że ma zajęcia akademickie. W odpowiedzi usłyszał stek przekleństw. W pewnym momencie jego syn wpadł w szał, wyciągnął nóż z szuflady biurka i zaatakował ojca. Zadał mu kilka ciosów, ale na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczenstwo.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rodzicom udało się obezwładnić syna. Na miejsce zdarzenia została wezwana policja. Rozpoczęło się dochodzenie, podczas którego ustalono m.in. że 22-latek leczył się już psychiatrycznie z powodu uzależnienia od gier komputerowych i często nie odróżnia świata rzeczywistego od wirtualnego. Oskarżonemu grozi 10 lat więzienia.

 

Uzależnienie od gier komputerowych, podobnie jak uzależnienie od internetu, to choroba, która dosięga coraz więcej osób, szczególnie młodych, na całym świecie. Gry komputerowe są wciąż udoskonalane pod względem technicznym i merytorycznym, a stale rośnie ich atrakcyjność dla graczy. Obecnie przypominają filmy, które wciągają ciekawą fabułą i szybką akcją. Grającemu zdaje się, że uczestniczy w tym co dzieje się na ekranie, iż jest on częścią wirtualnych światów. Gry takie bardzo silnie oddziaływają  na wyobraźnię, a więc i na ludzką psychikę. Zbyt długie granie, powoduje uzależnienie.

 

Do tego dochodzą często brutalne czy obsceniczne obrazy i treści, na których oparte są gry. Jak twierdzą psychologowie i psychiatrzy tolerancja gracza na agresję i przemoc staje się wówczas o wiele większa. Uzależnienie od gier komputerowych to poważna choroba, jej najgłębszą fazą jest tzw. faza destrukcji. Osoba będąca w tej fazie choroby większość doby przebywa przed komputerem, zaniedbując sen, obowiązki a nawet spożywanie posiłków.  

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram