DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Absurdalna postawa władz Zgorzelca! Burmistrz, policja i RPO przeciw ochroniarzom, którzy zatrzymali Syryjczyka

Data publikacji: 2016-02-05 12:26
Data aktualizacji: 2016-02-05 12:28:00
Absurdalna postawa władz Zgorzelca! Burmistrz, policja i RPO przeciw ochroniarzom, którzy zatrzymali Syryjczyka
Fot.Facebook

Wygląda na to, że polityczna poprawność, przez którą w ostatnich latach zginęły setki Europejczyków, dotknęła także i lokalne władze w Polsce. Ochroniarze, którzy zatrzymali w Zgorzelcu Syryjczyka, mogą mieć poważne kłopoty.


„Ok. godz. 11:20, w obszarze obiektu chronionego, który jest objęty ochroną przez CSS Fenix, patrol naszej firmy zauważył mężczyznę, który nie posiadał zezwolenia na przebywanie na w/w obiekcie.(...) na widok naszego patrolu młody mężczyzna pochodzenia arabskiego zaczął uciekać. Po ujęciu okazało się iż jest on Syryjczykiem i przebywa nielegalnie na terenie naszego kraju, został przekazany do SG ze Zgorzelca” - poinformowała firma ochroniarska.


Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ochroniarze zachowali się bez zarzutu. Chronili obiektu, mężczyzna uciekał na ich widok. Dodatkowo mężczyzna wyróżniał się bliskowschodnim pochodzeniem, co – w kontekście licznych zamachów i innych przestępstw popełnianych przez beneficjentów migracyjnej fali – słusznie wzbudziło podejrzenia ochroniarzy.


Funkcjonariusze firmy Fenix nie dostali jednak nagrody za czujność, ale mają teraz poważne kłopoty. Spadła na nich fala lewackiej krytyki, a sprawą zajęły się też organy ścigania i Rzecznik Praw Obywatelskich. Szczególnie absurdalnie brzmią pretensje płynące z Urzędu Miasta Zgorzelca. - Jako urząd miasta jesteśmy oburzeni działaniem grupy ochroniarskiej. Ta tłumaczy się tym, że mężczyzna naruszył teren przez nią ochraniany, ale do zatrzymania doszło już na miejskim chodniku, czyli w miejscu w publicznym. Nie mieli do tego prawa - podkreśla Renata Burdosz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zgorzelec. Z wypowiedzi pani rzecznik wynika więc, że skoro mężczyzna uciekał przed ochroniarzami (co już nie tylko mogło, ale w sposób oczywisty powinno wzbudzić ich niepokój) i udało mu się opuścić obszar chroniony przez firmę, nie powinni byli już go zatrzymać. Wyobraźmy sobie więc hipotetyczną sytuację, w której ktoś uzbrojony w bombę wchodzi na teren chroniony, ale wybiega z niego przestraszony przez ochroniarzy i wysadza się za płotem. Tam nie wolno go już powstrzymać? Przecież to kpina z logiki!


Szef firmy ochroniarskiej - Jacek Musiał - tłumaczy, że niezależnie od tego, czy na obiekcie przebywałby dziwnie zachowujący się Polak, czy Syryjczyk, i tak zostałby zatrzymany. - Taka osoba powinna zostać zatrzymana i sprawdzona, dlaczego przebywa w tym miejscu - zaznacza.  Policja twierdzi jednak, że sytuacja jest „wysoce wątpliwa prawnie”. Z ustawy wynika bowiem, że pracownicy ochrony mają prawo wylegitymować osobę przebywającą na terenie obiektu, a w jego pobliżu tylko w przypadku, gdy istnieje zagrożenie - mówi podkom. Antoni Owsiak z KPP w Zgorzelcu.  Policjanci przekazali więc sprawę do prokuratury.


Poinformowanie prokuratury zapowiada również skrajnie lewacka partia Razem. Co więcej, sprawą z urzędu zajmie się także Rzecznik Praw Obywatelskich.


Okazało się co prawda, że Syryjczyk miał prawo przebywać na terenie Unii Europejskiej, jego pobyt był bowiem zalegalizowany w Niemczech. Mimo tego, mający usta pełne haseł o wolności urzędnicy nie sądzą chyba, że gdyby w Zgorzelcu ochroniarze zatrzymali Polaka, sprawę tak szybko i szeroko opisałyby media, zabrałaby się za nią policja, prokuratura, neo-komuniści z dotowanej przez państwo partii i Rzecznik Praw Obywatelskich?


Ochroniarze przyznają, że zatrzymując Syryjczyka, mieli na uwadze wydarzenia z Paryża z 2015 r. To promyk nadziei świadczący o tym, że są jeszcze w Polsce ludzie myślący w zgodzie z zasadami logiki.kra 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
jurgos
Czy w Zgorzelcu rzadzi polska mafia czy niemiecka jasne jest iz syryjczyk czy Polak moze byc wylegitymowany a rozdmuchiwanie czegos czego nie ma nie ma sesu lepiej zapytac tych lokalnych wataszkow ze Zgorzelca czemu polski burmistrz Zgorzelca podaje Polaka do niemieckiego sadu ????? To juz mi się nie podoba taki burmistrz juz powinien wylecieć z pracy gdzie jest MSW
Berestecki
Co za podłość władz Zgorzelca!
Krystian
chcemy mieć sytuacje jak we Francji cy Niemczech ?? sami sobie odpowiedzmy
Tomasz
Fox pracownik ochrony dokonuje ujęcia osoby podejrzanej i przekazuje policji.Zatrzymania dokonują tylko organy ścigania.Ustawa mówi wyraźnie o ujęciu nie zatrzymaniu przez pracownika ochrony.
fox
co prawda nie lubie w/w firmy, ale od 2014 roku ustawa mowi ze mozna dokonac zatrzymania osoby tez i poza obiektem, a dwa, osoba uciekala bedac jeszcze na terenie obiektu...
wroblisko
czyli polak nie ma prawa pisać to co chce tylko to na co mu pozwolicie. ha!!!!!!!!!!!!!!!!!
ekr
Ochroniarze zachowali się wzorowo!
Tomasz
Wojciech Dokładnie tak Pan napisała.Pracownik ochrony dokonuje ujęcia podejrzanego i przekazuje policji.
Wojciech
Jak wykształcona osoba czyta taki art. to się zastanawia kto to pisał (kto łapał na szybko temat póki jest gorący) pracownik ochrony nie ma prawa zatrzymać nikogo!!! bo mu na to ustawa o ochronie osób i mienia nie zezwala. Niniejszy akt normatywny mówi o UJĘCIU a to dwie inne sprawy. Pracownik ochrony mówię tu o KPOF (np. SUFO) ma prawo ująć osobę poza obszarem chronionym o czym mówi ustawa. ujęcia w granicach obszarów lub obiektów chronionych lub poza ich granicami osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania tych osób Policji;
dany
Brawo ochrona zachowaliście się super tak trzymać.A skoro urzędnicyi rzecznik widza to inaczej niech jada do Kolonii
Elisa
Nie wierze! Nie wierze ze to sie dzieje!! W Polsce żaden syryjczyk nie ma prawa przebywać! Moze być u Niemców,ale nie u nas!! Lepiej niech nie próbują do nas przechodzić! My ich nie chcemy! Brawo strażnicy!!
kjm
A co na "to" O\'Boski Seweryn Blumsztajn? Zażądał już kary śmierci dla zacnych ochraniarzy? Dla prof. Wolniewicza domagał się "zczyszczenia do zera" - taka to "otwarta rzeczpospolita".
Gosc
Czyli jak wbiłby komuś nóż w żebra na terenie obiektu ale zdołał uciec ochroniarzom po za jego granice to powinni go puścić...?Urzędnicy! Pier******** się w łeb! Jestem obywatelem,żołnierze i mężem. Zrobiłbym to samo co pracownicy ochrony! jesteśmy u siebie,jesteśmy gospodarzami,my rozdajemy karty bo to jest NASZE POLSKIE PRAWO i panuje tu NASZ POLSKI ZWYCZAJ I RELIGIA KATOLICKA! Chcecie drugich Niemiec,drugiej Francji? Liżcie tyłki uchodźców i bądźcie tak poprawni politycznie jak karze wam Unia. Pomyślcie co za kilka czy kilkanaście lat będą przeżywali Wasi potomkowie. Może będą bali się o własne głowy....
Tomasz
Istniejące prawo pozwala na ujęcie obywatelskie czyli podejrzanego po ujęciu przekazujemy policji.Pracownicy ochrony zachowali się prawidłowo ujętego Syryjczyka oddali w ręce organów ścigania.Każdy obywatel będący świadkiem przestępstwa ma obowiązek powiadomić organy ścigania lub pracowników ochrony pilnujących dany obiekt.
ddd
Absurd goni absurd. To co można kraść, wyjść na chodnik i już jestem bezpieczny bo nikomu nie wolno mnie zatrzymać haha dobre !
KolejnyWrukwiony
Brak słów po prostu,tylko że to nie politycy w swoich willach będą padać ofiarami tej dziczy więc czemu to oni najwięcej się udzielaja. Uważam że co przyjmowania imigrantów powinno być przeprowadzone referendum, a patrząc na sytuację w Europie powinniśmy bardzo restrykcyjnie uszczelnić granicę!
Kasander
Powoli nawet najmniej bystrzy zauważają co nam przygotowano. Już widać że nawet nasi nie będą z nami bo myślą naiwni że gnębiąc swoich sami przetrwają; zawsze tacy po uzyciu też są wykańczani; odpada konieczność dotrzymywania danych im obietnic.
Rozczarowany
@Jakak: dokładnie tak. Napastnika można pogonić z posesji, a potem należy się bezczynnie przyglądać jak organizuje większą grupę i lepsze uzbrojenie do ponownego ataku. Chore polskie prawo.
najemnik
http://zgorzelec.naszemiasto.pl/artykul/gerard-f-odpowie-przed-sadem-rusza-jego-proces,1987146,art,t,id,tm.html
max
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/982435,fikcyjny-komandos-przed-sadem-gerard-f-oszukiwal-ze-szkoli-do-pracy-w-abw,id,t.html
rean
czyli ze co jak zawinę z banku 100 tys i wyjde z nimi na chodnik to juz ochrona z banku moze mi naskoczyć? Kto idzie ze mną zrobimy parę banków po co pracować....paranoja jakaś i nieporozumienie....
Maser
SG powiedziało że syryjczyk miał pełne prawo przebywać na terenie naszego kraju
wiem
Odwołać tą Panią to co ona mówi to absurd jak ktoś taki może zajmować takie stanowisko.
Jakak
Czyli jesli przyjdzie do mnie do domu taki pan to tylko w domu moge go schwytac bo jak wyjdziw za bramke to juz nie??
masd
Pan Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być oskarżony przed Trybunałem Stanu o łamanie prawa i nie o obroną praw OBYWATELI POLSKICH, lecz jakiś innych państw, co chyba łamie Konstytucję i parę paragrafów kilku kodeksów POLSKICH. Ministrowie: spraw wewnętrznych i sprawiedliwości wspólnie powinni wezwać,na dywanik Panów Komendantów policji: Głównego, wojewódzkiego i miejskiego i powiedzieć im, że następnym razem w takiej sytuacji wylecą z roboty, a teraz dostają naganę z wpisaniem do akt i po premii. Myślę jednak, że przy obecnym Prezydencie R.P. i rządzącym P(opuliźmie)i S(ocjaliźmie) próżne są to oczekiwania. Zwłaszcza, że miejski komendant zgorzeleckiej policji ma na nazwisko tak swojsko brzmiące od faceta, tego co śmie grać wbrew Panu Bogu, do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej.
es
Mieszkańcy Zgorzelca powinni natychmiast zorganizować referendum w sprawie odwołania (...) burmistrza - innymi słowami nie da się tego określić - i zażądać dymisji szefa policji. Jak niektóre władze mają pomieszane w rozumie świadczy następujące zdarzenie. Ok. 10 lat temu dokonano włamania na teren niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Kto się włamał? Żydzi. Na Majdanek przyjeżdża wiele żydowskich wycieczek. Mają do tego prawo. Teren muzeum wraz ze znajdującymi się tam obiektami stanowi muzeum. Dostępne jest do zwiedzania w określonych godzinach. Żydowska wycieczka przyjechała już po jego zamknięciu. I co? Sforsowali ogrodzenie i weszli na teren obozu. Nikt z organizatorów ani uczestników wycieczki nie został ukarany. Co byłoby, gdyby coś podobnego zrobili Polacy. Antysemici i aj waj na cały świat. Obóz był niemiecki, nie hitlerowski. Nie było i nie ma narodu hitlerowców. Był i jest naród niemiecki. To naród niemiecki wybrał Hitlera na kanclerza. Demokratycznie.
AnnaN
Mam nadzieję, że mieszkańcy Zgorzelca szybko się zorganizują i polecą pod urząd ich bronić.
Piotrek
Problem polega na tym, że gdyby zatrzymany był Polakiem, nie zainteresowałby się nim pies z kulawą nogą, nawet gdyby ochroniarze więzili go bezpodstawnie tygodniami. Ale skoro jest muzułmaninem to teraz połowa lewackich organizacji w Polsce śle zawiadomienia do wszelkich możliwych instytucji w Polsce i Europie.
warszawiak
Tymbardziej musimy wspólnie zademonstrować dziś, w sobotę o 15:00 na Pl.Zamkowym przeciw napływowi imigrantów i i zagrożenia islamizacją Europy.
Rozczarowany
@edi: ale co to ma do rzeczy? Nawet jeśli Gerard F. jest prostakiem itd., to czy prostak nie może działać zgodnie z obowiązkami? Jeśli faktycznie ten Syryjczyk wlazł gdzie nie powinien, to bardzo dobrze że ochroniarze go ujęli, nawet jeśli go ujęli już poza ochranianym terenem.
rzecznik
...czy przy wladzy jeszcze sa PO**** ? , czy PO wyborach jeszcze milicja POzostala na komisariatach i prekuratorni ?
Andrzej
Wyrazy uznania dla ochrony.
edi
-szczególnie jeden z nich jest super bohaterem - GERARD F. -a pan weteran wojenny nie zdaje sobie sprawy że jest sterowany i wykorzystywany!!!!! -oto kim na prawdę jest jeden z waszych bohaterów. http://ewagutek.salon24.pl/695119,kto-ujal-syryjczyka-w-zgorzelcu http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/982435,fikcyjny-komandos-przed-sadem-gerard-f-oszukiwal-ze-szkoli-do-pracy-w-abw,id,t.html http://pressmix.eu/2013/08/12/znow-staje-przed-sadem-poszukiwany-listem-gonczym-uczestnik-programu-bar/ http://www.polskatimes.pl/artykul/982435,fikcyjny-komandos-przed-sadem-gerard-f-oszukiwal-ze-szkoli-do-pracy-w-abw,id,t.html
jacek
Po tym zdarzeniu wiadomo juz kto jest kim w szacownum miescie Zgorzelcu,przy okazji nastepnych wyborow administracyjnych mieszkancy powinni zadac od kandydatow do wladz administracyjnych jasnego okreslenia swojej pozycj wobec kwestii emigrantow
puszatek
Brak słów na tą zarazę, na lewactwo. Co za idioci rządzą w naszym kraju? Cholerne pustaki, może jak jednemu z drugim córkę i żonę ubogacą, to może dojdzie do pustych łbów, co wyrabiają. Banda idiotów!
Tomasz
STOP ISLAMSKIM UCHODŹCOM "POLAK BĘDZIE MĄDRY ALBO GO NIE BĘDZIE WCALE.Należy dzielnym pracownikom ochrony pomóc.Przecież działali zgodnie z prawem było to w myśl przepisów ujęcie obywatelskie.
GG
Problem w tym, że na początku, "Fenix" powiedział, że zatrzymali go na ulicy i wyglądało to jak łapanka. Teraz pojawiła się mowa o obiekcie. Reakcja władz miasta jak najbardziej uzasadniona - są wątpliwości i sprawę trzeba zbadać, tym bardziej, żę firma miała już miała przygody z prawem.
fin
Sprawa jest wyjątkowa i zostanie totalnie wykorzystana przez międzynarodówkę polską.Kto może i sądzi, że ta decyzja władz z wypływa z ideologii, która owładnęła kontynent powinien iść na marsz! Jutro.
Tomasz
Pracownicy ochrony nie przekroczyli swoich uprawnień mają prawo wylegitymować podejrzaną osobę i przekazać Policji.
jóżef
rozumiem że rzecznik praw obywatelskich zajął się sprawą oczyszczenia z zarzutów polskich pracowników ochrony? Bo nie wyobrażam sobie, żeby tenże rzecznik praw obywatelskich (obywateli Polski) działał na niekorzyść Polaka, a na korzyść jakiegoś araba!? Jak tak jest, to rzecznika arabów należy odesłać do arabii!
Rozczarowany
Takie są absurdy polskiego prawa. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku Damiana R. z Kołobrzegu - skazany został za to że się bronił, wskutek czego napastnicy zmarli. Doprecyzuję: gdyby się bronił tylko we własnym mieszkaniu, to być może by go uniewinnili. Ale on, kontynuując obronę, wybiegł za napastnikami z mieszkania i na zewnątrz potraktował ich nożem, w ten sposób stając się (zgodnie z polskim prawem) mordercą.
Stormer
Jeżeli złamali prawo, powinni zostać surowo ukarani. Tyle.
Adam
Wyrazy uznania dla ochrony.
Inki
POwska dyktatura nadal rządzi !!
Sally
Mieszkańcy Zgorzelca powinni zorganizować pikietę i złożyć się na prawnika dla tych ochroniarzy. Powinni ich bronić!
Polonus
Powinni wyczyścić władze gminne z Platformerskich szumowin i wszystko będzie po polsku. Chłopaki brawo za czujność!
okirex
Jak to jest powiedzcie mi, ze jeszcze 30 lat temu azylantowi w Hitlerlandzie nie wolno bylo opuscic landu, w ktorym zostal zameldowany, a dzis moze sie poruszac w calej ujni??? To znaczy ze Hitlerland 30 lat temu musial byc REZIMEM, nie zwazajacym na prawa czlowieka??? Te wszyskie "WYGODY" zafundowala nam banda SODOMITOW i przestepcow z herbu "fower power" gorszej anarchii jeszcze na siwiecie cywilizowynym nie bymlo... no chyba ze w Sodomie!!!! Na pohybel z czerwonymi i zielonymi LAJDAKAMI!!!!!
wykonują
dyrektywy masonerii.
Nadzieja
Dla prawdziwych Polaków jesteście (ochroniarze) bohaterami.Jeśli od początku będziemy reagowali stanowczo, to jest dla nas szansa, w przeciwnym razie już niebawem będziemy mieli analogiczną sytuację jak w Niemczech...
gargusbrelau
strefa shengen myslalem ze tylko obywatele uni moga przemieszczac sie bez paszportów a resza powinna miec paszporty i wizy ,powinni stać teraz conajmniej 2uch polcjantów i sprawdzac kto przechodzi przez most
ojtam
Logika - największy wróg lewaków.
abc
Rzecznik to od początku było wiadomo, że czerwony - nie wiem dlaczego PiS tak się ociąga ze zluzowaniem aby sobie już odpoczął. Z kolei burmistrz to pewnie polszewik, w tamtych rejonach kocha POlszewię więc ma co sam chciał. Warto się za to zainteresować postawą policji i ewentualnie wyciągnąć konsekwencje, to jest akurat w pełni pod kontrolą rządu.
Arek
Ciekawe jest to że jeszcze oficjalnie ich u nas nie ma a już zaczynją stwarzać problemy...
n
Wobec masowego fałszowania syryjskich paszportów, dających w Europie status uchodźcy, założę się, że ten gość w życiu Syrii nie widział.
Roni
Jeśli ci ludzie będą mieć kłopoty, to konsekwencją będzie że nikt nie będzie się "nadwyrężał" w wykonywaniu swoich obowiązków (jak to ma miejsce w Niemczech). I gdy dojdzie do gwałtów i rabunków będzie udawał że nic nie widzi.Po co komu problemy!Prawdziwym zagrożeniem nie są emigranci, tylko lewactwo!To oni rozbrajają nas mentalnie i moralnie, czyniąc z nas niewolników, niezdolnych do jakiejkolwiek obrony.
Obserrwatorix
Wywalic te cala lewacka agenture na zbi... py..
***
Po pierwsze - imigrantom daje się do zrozumienia, że są nietykalni, po drugie - nie słuchać lewactwa, bo idzie na dno i ciągnie nas wszystkich ze sobą
x
Rzecznik Praw Obywatelskich nie powinien się mieszać, sprawa nie dotyczy obywatela.
Predator
Ludzi i organizacje, które robią teraz problemy ochronie obiektu, należy uznać za rasistów działających na szkodę bezpieczeństwa narodowego Polski.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.