19 maja 2019

Abp Marek Jędraszewski: czujemy ból, gdy nasza Matka jest obrażana!

(fot. diecezja.pl)

– Trwając przed Maryją na kolanach, w cichej adoracji, jesteśmy pewni: nie będziemy uczestnikami owej cichej apostazji ludzi sytych odchodzących od Boga, nie będziemy żyć tak, jakby Bóg nie istniał – mówił w Poznaniu abp Marek Jędraszewski podczas uroczystego rozpoczęcia nawiedzenia poznańskiej archidiecezji przez jasnogórską ikonę Matki Bożej pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Metropolita krakowski zauważył, że obecnie trwa walka z Kościołem i chrześcijaństwem. Nawiązał również do wstrząsających profanacji wizerunku naszej Matki.

 

Na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach, będącym wotum wdzięczności za pierwsze nawiedzenie Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu w latach 1976-1978, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego zainaugurowano w sobotę nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W uroczystości 18 maja uczestniczyło ponad 20 arcybiskupów i biskupów, m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kujawski z diecezji Porto Nacional w Brazylii, abp Józef Kowalczyk, prymas Polski senior.

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja z kopią Ikony Jasnogórskiej, którą umiejscowiono na specjalnym tronie przed kościołem. Procesji towarzyszyło bicie dzwonów w całej archidiecezji.

 

Maryja szansą dla niewierzących

 

Abp Stanisław Gądecki w słowie na rozpoczęcie uroczystości podkreślił, że peregrynacja Ikony Jasnogórskiej jest okazją do pogłębienia wiary i czci do Maryi.

 

Dzisiaj rozpoczyna się dla nas wielka pielgrzymka przez naszą ziemię. Twoja droga jest nam wspólna, Matko, Maryjo do Twoich dzieci i droga Twoich dzieci do Ciebie, naszej Matki. Twoja jasnogórska peregrynacja w naszej archidiecezji to niezwykła okazja do pogłębienia wiary i czci do Ciebie – mówił metropolita poznański.

 

Przewodniczący KEP zauważył, że wiele ludzi straciło wiarę albo osłabli w wierze do tego stopnia, że sami nie docierają do kościoła i sakramentów o własnych siłach, ale także oni mogą i powinni osiągnąć zbawienie.

 

Światowa atmosfera udziela się w pewnej mierze nam, wierzącym, dlatego powinniśmy się modlić nieustannie o łaskę wiary i cnotę wiary wytrwale pielęgnować – zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że Maryja uczy nas, że „religia jest integralną częścią ludzkiego bytowania, niedowiarstwo jest czymś przypadkowym, a wiara stałym stanem ludzkości”.

 

Trwa walka z Kościołem

 

W homilii abp Marek Jędraszewski zauważył, że Maryja zawsze poprzedza przyjście Jezusa, a sama Jej obecność sprawia, że dokonują się wielkie rzeczy.

 

Czas nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej stał się na całym wówczas bardzo dużym obszarze archidiecezji poznańskiej czasem prawdziwie wielkich zmagań o polską duszę – stwierdził kaznodzieja.

 

Wiceprzewodniczący KEP zaznaczył, że nie sposób „mówić o owocach duchowych – o nawróceniach, spowiedziach po latach, łzach wzruszeń, dobrych postanowieniach, umocnieniach w radości i dumie, że należy się do świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła, o na nowo zrodzonej odwadze i męstwie w wyznawaniu swej wiary w czasach dla tej wiary niełatwych”.

 

Wiceprzewodniczący KEP przyznał, że dziś, kiedy rozpoczyna się druga peregrynacja, są nowi ludzie, nastały nowe czasy, nowe historyczne konteksty. Dodał jednak, że i podobne, jak przed laty, są trudności.

 

Trwa bowiem nadal walka z chrześcijaństwem i Kościołem katolickim. Tym razem ma ona wymiar bardziej kulturowy. W imię postępu i tolerancji pragnie zamknąć się Kościołowi usta, usiłuje się usunąć go z przestrzeni publicznej i zepchnąć do sfery wstydliwie skrywanej prywatności – stwierdził abp Jędraszewski.

 

Zwrócił uwagę na zjawisko, o którym już w 2003 r. pisał św. Jana Pawła II w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”. – Jest nim „utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię. Europejska kultura sprawia wrażenie «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał” – podkreślił metropolita krakowski.

 

Nie wiedzą, co czynią…

 

Abp Jędraszewski przypomniał niedawną profanację Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku i nawiązał do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który profanację nazwał dziełem sztuki.

 

Nasze spojrzenia są jednocześnie pełne bólu – jak zwykle, gdy jest obrażana i wyszydzana nasza Matka. Dzisiaj czujemy się upokorzeni, gdy niedawno wielcy tego świata, tu, w Poznaniu, w profanacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku widzieli przejaw artystycznej wolności i twórczości, a ludzie nauki słysząc to, składali swe ręce do oklasków. Matko, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią… – mówił metropolita krakowski.

 

Podkreślił, że „trwając przed Nią na kolanach, w cichej adoracji, a także uczestnicząc w wielkich uroczystościach, jakie przez prawie półtora roku będą się odbywały w każdej parafii i w każdej kaplicy archidiecezji poznańskiej, jesteśmy pewni: nie będziemy uczestnikami owej cichej apostazji ludzi sytych odchodzących od Boga, nie będziemy żyć tak, jakby Bóg nie istniał”.

 

Maryja naszą Królową

 

Wiceprzewodniczący KEP zaznaczył, że „jako ludzie nie chcemy zajmować miejsca, które jest przynależne tylko samemu Bogu. Przeciwnie – właśnie Jego jako Pana i Stwórcę pragniemy z całą mocą naszej wiary wyznawać i głosić światu. Nie chcemy również porzucać człowieka, ale bronić jego osobowej godności, zwłaszcza jego życia – i to od pierwszych chwil jego istnienia aż po naturalną śmierć”.

 

Przekonywał, że „nie chcemy również porzucać Polski, której Ona, Maryja, jest od wieków naszą Królową. Nie pozwolimy wyrwać z siebie naszej narodowej pamięci”.

 

Uroczystości towarzyszył 750-osobowy połączony chór, złożony z członków Poznańskiego Chóru Katedralnego oraz chórów i zespołów muzycznych z całej archidiecezji.

 

Chórzystom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą mjr. Pawła Joksa.

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej będzie pielgrzymować po wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej do 26 września 2020 r. Podczas przywitania obrazu w każdej parafii będzie obecny abp Stanisław Gądecki lub poznański biskup pomocniczy.

 

Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Z Maryją w nowe czasy”.

 

 

Źródło: KAI

ged

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram