DZIŚ JEST:   21   LUTY   2018 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Abp Jędraszewski apeluje o obronę krzyża w przestrzeni publicznej. Za wzór stawia Matkę Bożą

Abp Jędraszewski apeluje o obronę krzyża w przestrzeni publicznej. Za wzór stawia Matkę Bożą
Krakow/Poland Piotr Tumidajski/FORUM

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił na Jasnej Górze o mocy zwycięskiego krzyża Chrystusowego. Hierarcha apelował o obronę krzyża w przestrzeni publicznej, chrześcijańskich sercach i ludzkich umysłach. Podkreślał również, że stojąca pod krzyżem Maryja jest znakiem niezawodnej nadziei.


– Jakże nie błagać Chrystusa podczas tej Przenajświętszej Eucharystii o odwagę, by bronić krzyża w przestrzeni publicznej, w rzeczywistości kulturowej, w której jakże często w imię tolerancji próbuje się doprowadzić, by krzyża w ogóle nie było, właśnie on miałby ranić tych, którzy nie wierzą – mówił abp Jędraszewski. Zauważył, że we współczesnym świecie rośnie potrzeba obrony krzyża. Apelował , by w tej obronie stawać jak Chrystusowa Matka – z godnością i do końca, choć to może kosztować i być trudne.


Podczas Mszy św. kończącej krakowską pielgrzymkę na Jasną Górę, abp Marek Jędraszewski przypominał o zbawczej mocy krzyża, wskazał na wciąż aktualny Chrystusowy nakaz mówiący o tym, że aby stać się Jego uczniami, musimy zaprzeć się samych siebie, wziąć swój krzyż i Go naśladować. Podkreślił przy tym, że pierwszą, która podążała tą Chrystusową drogą była Matka Najświętsza stając się nasza przewodniczką i nauczycielką. Zauważył, że znaczenie krzyża przez wieki pogłębiało się właśnie dzięki Maryi. – Jakże często znajdujemy Jej cudowną obecność właśnie po to, by bronić krzyża w chrześcijańskich sercach i ludzkich umysłach – powiedział.

Hierarcha wskazał również na Maryję stojącą pod krzyżem jako znak niezawodnej nadziei. Jej pełna godności i pokory postawa na Golgocie była jasnym sprzeciwem wobec zła, nienawiści i przemocy. – Stojąc pod krzyżem w największej solidarności serca z umęczonym Synem sprawiała, ze krzyż stawał się nie przeklętym narzędziem hańby i śmierci, ale tym co otwierało całej ludzkości drogę do Ojca Bogatego w miłosierdzie. Dzięki testamentowi Jezusa z krzyża, Maryja stała się matką Kościoła i nadzieją dla świata – wyjaśnił abp Jędraszewski.

Jako przykład abp Jędraszewski wskazał na zbieżność dat powstania masonerii negującej sens Chrystusowego krzyża i koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej jasnogórskiej w 1717r. – Dwa wieki później – przypomina – dochodzi do ateistycznej rewolucji październikowej a jednocześnie na przeciwległym krańcu Europy Matka Boża w Fatimie wzywa do modlitwy za świat, o pokój, o nawrócenie dla Rosji, modlitwy różańcowej o miłosierdzie dla świata. Mamy się modlić za tych, którzy negują Boga – podkreślał.


Zwracając się do pielgrzymów krakowskich, abp Jędraszewski zauważył, ze poprzez pątniczy trud podjęli Chrystusowe wezwanie, by wziąć krzyż. – Naśladowaliście Pana Jezusa, idąc drogami polskiej ziemi, świadczyliście o zwycięskim krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dawaliście znak krzyża, który jest nadzieją łączącą człowieka z Bogiem i człowieka z człowiekiem”.

W 37. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej uczestniczyło 8,5 tys. pątników. Wśród nich maszerowali m.in. Włosi, Szwajcarzy, Niemcy, Francuzi, a także Hiszpanie i Węgrzy.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-08-11 23:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hierarcha mówi o obronie zwycięskiego krzyża, czyli nie tylko męki i śmierci, ale przede wszystkim zmartwychwstania,które dokonało się przez krzyż... Moim skromnym zdaniem Abp, mówi o odważnym trwaniu przy wartościach, których obrona we współczesnym świecie wymaga heroizmu oddania za WIARĘ,NADZIEJĘ,MIŁOŚĆ ZYCIA... szkoda tylko, że Eposkopat Polski nie daje nam przykladu obrony krzyza...Mam na uwadze poparcie Dubia...
6 miesięcy temu / Megi
 
Nie płacimy na KUL w drugi dzień świąt na tacę.
6 miesięcy temu / Piotr
 
Szkoda, że nie przytoczył żadnych faktów i przypadków zagrożeń na poparcie swojej tezy.
6 miesięcy temu / Stormer
 
Przecież są zagrożenia krzyża w przestrzeni publicznej, stąd kłamliwa propaganda nn jakoby nie było zagrożeń krzyża w przestrzeni publicznej.
6 miesięcy temu / do nn
 
No, tylko podobniez jeszcze niedawno krzyz w krakowie u dominikanow wynoszono na rozne ekumeniczne spotkania. To hierarchia posoborowa musi sie nauczyc bronic krzyza i Tradycji.
6 miesięcy temu / Robespier
 
Kilka dni temu wynotowałam z nowenny do świętej Edyty Stein , jej refleksję / Ukrzyżowany spogląda na nas i pyta, czy wciąż jeszcze chcemy dotrzymać tego , co przyrzekliśmy Mu w godzinę łaski. Z pewnością ma powód, żeby tak pytać. Krzyż jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, znakiem, któremu się sprzeciwia. / Mogą o tym powiedzieć dzieci i młodzież . Im się wmawia , że życie musi być przyjemne , na pewno nie z usposobieniem?."weź swój krzyż i pójdź za Mną "? Sama to obserwuję po swoich . Szkoła i wszystko wokół wiedzie na manowce . Z dala od Chrystusa , chyba że bez Krzyża ! My , matki jakże często zapominamy , by wpajać w swoje dzieci ducha wyrzeczenia , ofiary i poświęcenia . Daleko nam do Maryi . A potem patrzymy , a tu ?"jedzą, piją , lulki palą ? tańce , hulanki , swawola " ! Jak to piszą ... Kidults ... albo inny odmieniec ... nie wystarczy 'mea culpa' , bo co dalej ? Dobry Pasterz , kiedy widzi wilka , bierze lachę i przepędza . Tak i widzę to kazanie . I dzi
6 miesięcy temu / MariaPietrzak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.