DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Michał Wałach

W rocznicę śmierci Sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza

A może rok Hozjusza?

Data publikacji: 2017-08-05 03:00
Data aktualizacji: 2017-07-28 13:30:00
A może rok Hozjusza?
Sługa Boży kardynał Stanisław Hozjusz. Źródło: hosianum.edu.pl

Gdy po raz kolejny usłyszymy, że rok 2017 jest „rokiem pamiątki reformacji” albo „rokiem Marcina Lutra”, pamiętajmy, że jako katolicy mamy własnych bohaterów. I to, w pewien sposób, związanych z Marcinem Lutrem. Może więc katolicką odpowiedzią na „rok reformacji” mógłby być, szczególnie w Polsce, rok wielkiego kontrreformatora, kardynała Hozjusza?

 

Protestanci sposobią się do świętowania w roku 2017 okrągłej, 500. rocznicy antypapieskiego wystąpienia Marcina Lutra. Dało ono, w dalszej konsekwencji, początek heretyckiej rewolucji na sporym obszarze Europy. Tymczasem współczesny Kościół coraz cieplej spogląda na ojca antykatolickiego ruchu i przyłącza się do celebracji rocznicy gorszących wydarzeń. Czy „rok reformacji” to godna dla katolików forma uczczenia roku 2017? Gdyby dzisiaj żył Stanisław kardynał Hozjusz, z pewnością polemizowałby nie tylko z protestantami, ale także ze sporą częścią katolików. Tak właśnie, z miłości do Kościoła, czynił przez całe swoje życie. Dzisiaj jest kandydatem na ołtarze.

 

Wybitny XVI-wieczny polski hierarcha katolicki, znany jest przede wszystkim ze sprowadzenia nad Wisłę zakonu Jezuitów. To jednak nie jedyne jego zasługi dla Kościoła i Ojczyzny. Już samo zaistnienie na arenie polskiej historii dzieła życia świętego Ignacego Loyoli wywarło wpływ nie tylko na duchowość naszego narodu, ale również na poziom wykształcenia polskich elit. Z całą stanowczością można stwierdzić, że to właśnie Stanisław kardynał Hozjusz umożliwił rozpowszechnienie argumentów dla intelektualnej obrony polskich katolików przed heretykami i ich tezami. Wszak Jezuici stanowili w owych czasach najwybitniejszą kadrę nauczycielską i dali światu najprzedniejszych intelektualistów. Nie inaczej było w Polsce, gdzie do szkół zakonu zapisywali się nawet protestanci. Przyciągała ich jakość nauczania, która szła w parze z jednoznacznym potwierdzaniem katolickich dogmatów. Mowy o dialogowej manii prześladowczej nie było.

 

Nie było jej również w życiu Stanisława Hozjusza. I to pomimo faktu, że był on człowiekiem epoki renesansu, dzięki wsparciu biskupa krakowskiego Piotra Tomickiego kształcił się na włoskich uczelniach i znał wielu, również zachodnich, humanistów. Szeroka wiedza o świecie nie przeszkadzała jednak polskiemu duchownemu w zachowaniu zasad wiary prawdziwego, bo jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła rzymskiego. Co więcej, wywodzący się z mieszczańskiej rodziny niemieckiego pochodzenia purpurat był jednoznacznym przeciwnikiem herezji i dbał, by naród polski – jego naród – nie popadł w „niemieckie” błędy doktrynalne.

 

A było z czym walczyć. W XVI wieku luteranizm i kalwinizm zaczęły coraz gwałtowniej rozprzestrzeniać się po terenie Rzeczypospolitej, docierając do Małopolski i na Litwę. Szczególnie butnie poczynali sobie jednak protestanci w zamieszkałych przez niemieckojęzyczne mieszczaństwo ośrodkach miejskich tzw. Prus Królewskich, czyli Pomorza i Warmii. Tymczasem kardynał Hozjusz, który po powrocie z Włoch do kraju przyjął pełne święcenia kapłańskie, wkrótce zaczął pełnić posługę biskupią właśnie na tym trudnym i niespokojnym terenie. Został biskupem chełmińskim, następnie zaś warmińskim.

 

Polski Sługa Boży, od czterech stuleci czekający na wyniesienie na ołtarze, nie odpowiedział na zagrożenia duchowe swojego ludu ciepłymi, acz pustymi gestami wobec protestantów. Zamiast tego rozpoczął sumienną i rzetelną pracę duszpasterską i teologiczną, wydając wiele dzieł broniących prawdziwej Wiary przed „biesową wiarką” – jak określał reformowane społeczności. Prace pióra kardynała Hozjusza chwalił m.in. św. Karol Boromeusz i Jerónimo Osório.

 

Ojciec Święty w roku 1561 wyróżnił Hozjusza kapeluszem kardynalskim. Następnie Polak został delegatem na ostatnią sesję Soboru Trydenckiego. Bronił tam przed heretycką napastliwością zasad świętej Wiary, hierarchicznej organizacji Kościoła z papieżem jako przewodnikiem i języka łacińskiego w liturgii. W roku 1574 został Wielkim Penitencjarzem i w Rzymie, gdzie pełnił swoją funkcję, dokonał żywota.

 

Zasnął na zawsze człowiek uczony, nad wszystkich cnotliwy, chluba najznakomitsza, ozdoba stolicy papieskiej. Nam pozostawił smutek, a sobie radość zapewnił, za swe ogromne zasługi przyjęty do chwały niebieskiej. Tam wyjednuje nam łaskę u Boga, a wy, drodzy słudzy, rzecznikowi swojemu oddajcie należne honor – powiedział na pogrzebie kardynała Hozjusza w roku 1579 papież Grzegorz XIII.

 

Może warto rok 2017 przeżyć właśnie jako rok Sługi Bożego Stanisława kardynała Hozjusza, zamiast bawić się w zupełnie niezrozumiały „rok reformacji”?

 


Michał Wałach
  

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Leo
Hosius Polonus, podpisywał się na swoich dziełach.Ciekawe dlaczego?
Ja
Warto by było wspomnieć: "Stanisław Hozjusz (Stanislaus von Hose). Urodził się w 5 maja 1504 r. w Krakowie. Jego ojciec Ulrich Hose przybył z Pforzheim i zarządzał mennicą w Wilnie. Poślubił Annę Schlacke, która wydała na świat jednego z czołowych przedstawicieli polskiej i europejskiej kontrreformacji". [Polscy.Niemcy]
opty
"Nie przepuszczają mi komentarzy a przecież przez tego złego Lutra nie mogę teraz kupić sobie odpustu! :-)"; a nie wystarczy trwać w Ojców Wierze???.;)
Megi
errata....herezja jest oczywiście WYBOREM życia z diabłem i służbę piekłu
Megi
Bóg zapłać za obraz kard.Hozjusza...Co do Lutra, to jest on przez papieża LeonaX ekskomunikowany i papież Franciszek , ma obowiązek wraz z MODErnistycznymi hierarchami KK i świeckimi mądralami respektować i szanować decyzję z 1521r., bo w przeciwnym razie dołączają do grona wrogów KK i stają się sojusznikami formalnej herezji, która jak wiemy jest WYBORZEM życia z diabłem i służbą piekłu...Zamykanie ust wiernym dzieciom KK jak ekskomunikowanemu prof.Galat ukazuje bardzo smutną prawdę, że heretycy istnieją w KK i dowodem na to jest ich wrogość i agresja w stosunku do tych, którzy DEMASKUJĄ ich szkodliwe działania na rzecz Kościoła Chrystusowego
Jan
Pomysł wspaniały. Kto ma dokonać ogłoszenia tego roku Rokiem Hozjusza?
darek
Pomysł wart zastanowienia . Może pogłębi ruch ekumeniczny...?
stan
~ Cogito.O rzekomym niezrozumieniu przez Kościół, (jak czytamy),odkrywczych myśli M. Lutra ,polecam wykład ks.prof. Tadeusza Guza,zamieszczony na You tube, pod tytułem "Przemilczana prawda o reformacji"
Teresa
@Stormer -- żeby to tylko chodziło o odpusty! To był początek rewolty! Można się czuć zniesmaczonym handlem odpustami, ale kapłan - spowiednik Lutra mówi: "przy wszystkich grzeszkach, Kościół pozostaje Kosciołem. "Gdyby Kościól był tylko pierwiastkiem ludzkim dawno by upadł. Całe kapłaństwo Lutra streszcza sie w słowach jego ojca, który mówi, po Mszy prymicyjnej: "...piorum przypala ci dupę, a ty mówisz że Bóg?, prędzej diabeł!." Chyba jego własny ojciec proroctwo wypowiedział! (z filmu "Luter")
Teresa
@trooper --> przecież pisze wyraźnie o co chodzi z Pismem św. - "Pismo św. bez autorytetu Kościoła" - a kto jest interpretatorem Pisma św. w herezji protestanckiej?
Stormer
Nie przepuszczają mi komentarzy a przecież przez tego złego Lutra nie mogę teraz kupić sobie odpustu! :-)
trooper
@Teresa A kiedyś jak nie było Kościoła Katolickiego to Pismo Święte to też były bajki Ezopa?
Teresa
"Pismo św. bez autorytetu Kościoła ma rangę równą bajkom Ezopa." - kardynał Stanisław Hozjusz (O powadze Pisma św., s. 210)
@do@ Hugon de Payns
czemu niby ekskomunika?
Hugon de Payns
Propozycja bardzo dobra ,niestety nierealna.Niezgodna z kursem obecnego papieża.W ogóle autor powinien obawiać sie ekskomuniki za ten tekst.
Leo
Wspaniały tekst. O Kardynale Hozjuszu to wciąż niewiele. Panie Michale, gratulacje.
Pejot
bravo, bravo, bravo. Więcej takich artykułów.
ma
Wydaje mi się że Redakcja: 1) przypomina Drogim Jezuitom gdzie są ich korzenie 2) stoi w opozycji do obecnego w Kościele nauczania "Franciszka". Czy droga Redakcja nie obawia się, że jej "dubia" mogą spotkać się z ostrym sprzeciwem co poniektórych hierarchów? A może większości... sam nie wiem co myśleć o tym milczeniu duchowieństwa gdy Kościół jest rozszarpywany od środka.
maria m.
Gdyby takie myslenie przebiło się ... kolejne pokolenia protestantów utwierdzają się w błędach poprzednich pokoleń i wierzą ,że żyją w pełnej prawdzie. Dlatego nie rozumieją ,że katolicy zachowują dystans. Zaniedbalismy modlitwy za nich i nie ma już debat teologicznych jak kiedyś . Każdy zamknął się w swojej prawdzie i nikt już nie zadaje pytań. Islam przez to ma ułatwione działanie. Daje proste odpowiedzi i usprawiedliwia przemoc i kłamstwo co dla człowieka bardzo wygodne ,bo to najłatwiejsza droga : pokręcone ścieżki w pokręconym świecie. Pokoju w NOWYM ROKU 2017.
cogito
W kwestii reformacji i sławienia jej ojca. Uważam Marcina Lutra za człowieka przegranego, porwał się na "misję dziejową", która go przerosła. Jego celem była reforma Kościoła, nie rozbicie. Klęska numer jeden. Gdy już do rozbicia doszło, szybko utracił kontrolę nad nowymi ruchami wyznaniowymi, pojawił się Kalwin, różni bracia, nawet królowie zaczęli tworzyć swoje kościoły (albo ich karykatury). Doszło do krwawych konfliktów. Klęska numer dwa. Gdyby Luter zawczasu znał skutki swoich działań, nigdy by żadnej kartki do drzwi katedry nie przybił.
tradycja
Bardzo dobrze, że pokazujecie światłych katolickich biskupów okresu reformacji, którzy się wsławili w walce z herezją Lutra.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.