DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

9 najpopularniejszych wśród Polaków sanktuariów maryjnych

9 najpopularniejszych wśród Polaków sanktuariów maryjnych
wikicommons

Sierpień miesiącem pielgrzymek! Polacy wciąż uprawiają tą piękną formę pobożności w miesiącu największych upałów, chcąc niejako brać na siebie jeszcze jeden ciężar, podróżując ku Chrystusowi Ukrzyżowanemu zarówno na terenie swojej i ojczyzny, jak i poza jej granice. Polskie dusze od lat ku Zbawicielowi prowadzi Jego Najświętsza Matka – i to ją najczęściej upraszamy o łaski od Syna Bożego.

 

Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że polski katolicyzm ma twarz Najświętszej Maryi Panny. Nie bez powodu nazywamy ją Królową Polski! Ale już nie każdy zna statystyki związane z tym pobożnym kultem – w Polsce istnieje około pięciuset miejsc, do których udają się pielgrzymki, a 430 z nich to sanktuaria Maryjne!

 

Co roku pielgrzymuje ponad pięć milionów Polaków. Dokąd najczęściej?

 

Jasna Góra

 

Nie ma wątpliwości, że miejsce to zna każdy Polak. Przed obrazem Czarnej Madonny modlą się od wieków rodziny, politycy, grupy zawodowe, uczniowie i wszystkie inne grupy społeczne. Sanktuarium pozostające pod opieką ojców Paulinów cieszy się największą popularnością wśród Polaków, mimo iż nie wiążą się z nim żadne objawienia – to ewenement na skalę światową. W innych katolickich krajach najchętniej pielgrzymuje się do tych miejsc, w których objawiła się Matka Boża, a takich przecież nie brakuje.

 

Tradycja pieszego wędrowania do Częstochowy sięga XV wieku. Na Jasnej Górze był już wówczas słynący łaskami obraz Czarnej Madonny. Książę Władysław Opolski odnalazł go w 1382 r. i przywiózł do klasztoru.

Wedle katolickiej tradycji autorem tego cudownego wizerunku jest sam święty Łukasz!

 

Licheń

 

Ta niewielka miejscowość nazywana jest od niedawna „Częstochową Północy”. Sanktuarium nawiązuje do objawień Matki Bożej w 1813 r. w Lipsku oraz 1850 w pobliskim Lesie Grąbińskim. Od kilkunastu lat sława tego miejsca – dzięki pracy księży marianów – rozpościera się po całej Europie, co poskutkowało budową ogromnego kościoła – siódmego pod względem wielkości na naszym kontynencie.

 

Najdłuższą tradycją maszerowania do Matki Bożej Licheńskiej może się poszczycić doroczna pielgrzymka z Góry Kalwarii, gdzie znajduje się grób założyciela księży marianów, o. Stanisława Papczyńskiego. W ciągu 9 dni pokonują oni 290 km. Najbardziej wytrwała jest jednak piesza pokutna pielgrzymka z Konina, która podąża do Lichenia co 30 dni. Każdej pierwszej soboty miesiąca o północy pątnicy wyruszają po różańcu i Mszy św. w drogę – niezależnie od pogody. Do sanktuarium docierają ok. 6 rano. W zależności od pory roku w pielgrzymce bierze udział od kilkuset do dwóch tysięcy osób z całej Polski.

 

Kalwaria Zebrzydowska

 

To najstarsza polska kalwaria, powstała w XVII wieku. Sanktuarium słynie z cudownego obrazu Matki Bożej, który w 1641 r. płakał krwawymi łzami.

 

Miejsce to przeżywa ponowny rozkwit ruchu pielgrzymkowego dzięki pontyfikatowi świętego Jana Pawła II, który z wielkim nabożeństwem wypowiadał się o Kalwarii. To pobożność papieża Polaka sprawiała, iż kult Matki Bożej Kalwaryjskiej rozwinął się szeroko poza granice archidiecezji krakowskiej.

Każdego roku przybywa tu około 1,5 mln pielgrzymów.

 

Gietrzwałd

 

To tutaj dokonały się jedyne objawienia na terenie dawnej Rzeczpospolitej należącym i dziś do Plski oficjalnie uznane przez Kościół. Potwierdziły one wybitną maryjność polskiego katolicyzmu – mimo iż Gietrzwałd pozostawał w XIX wieku pod zaborem pruskim Matka Boża przemówiła do polskich dzieci w ich ojczystym języku. Prosiła o częstą modlitwę różańcową.

Świadkowie epoki potwierdzają, że objawienia wzmogły bardzo pobożność okolicznej ludności, a Polacy z Królestwa Kongresowego i Rosji interesowali się żywo tym, co wydarzyło się w Gietrzwałdzie, co nie mogło pozostać niezauważone przez zaborcze władze – z kultem od razu walczono.

 

Dzisiaj sanktuarium w Gietrzwałdzie odwiedza blisko milion osób rocznie. I to nie tylko z Polski – często da się zaobserwować tam turystów mówiących po niemiecku.

 

Piekary Śląskie

 

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Piekarskiej pochodzi z XVII wieku. Pomógł on wówczas miejscowym katolikom oprzeć się szalejącej w okolicy fali protestantyzacji. Wspomina się także niezwykłą woń, która towarzyszyła obrazowi gdy przenoszony był na główne miejsce w piekarskim kościele. Jego historia jest niezwykła – kult nie od początku podobał się dostojnikom kościelnym. Po latach jednak Kościół uznał wyjątkowość wizerunku.

 

Już w XVII wieku notowano niezwykłe przyciąganie Matki Bożej Piekarskiej – wyliczano iż już wówczas mogło pielgrzymować do niej około 100 tys. ludzi w roku. Teraz mówi się o liczbach kilka razy większych – co jednak ciekawe, wielką popularnością w Piekarach cieszą się pielgrzymki stanowe, tj. na przykład pielgrzymki mężczyzn. Tylko w zeszłym roku sanktuarium odwiedziło w jednej takiej pielgrzymce, około 200 tysięcy Polaków.

 

W święto wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 1925 r. obraz Piekarskiej Panienki ukoronowano uroczyście koronami, które podarował i poświęcił osobiście papież Pius XI.

 

Święta Lipka

 

O tym sanktuarium rzadko można przeczytać w gazetach i niemal w ogóle nie słychać o nim w telewizji – a przecież odwiedza je blisko milion osób rocznie! Wiernych przyciąga kult Matki Bożej Świętolipskiej – słynący łaskami obraz pochodzi XVII w.

Początkowo w Świętej Lipce czczono inny wizerunek Maryi – wyrzeźbiony w drzewie przez skazańca. Rzeźba została jednak zniszczona przez zluteranizowanego księcia Albrechta. Przybywanie licznych grup pielgrzymkowych do tej miejscowości, mimo takiej historii, podkreśla maryjny charakter naszego katolicyzmu.

 

Lourdes

 

Spośród sanktuariów maryjnych poza granicami Polski, najczęściej wybieramy francuskie Lourdes. Jest najpopularniejszym celem pielgrzymów z naszego kraju – i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez katolików w Europie – rocznie wizytuje je około 6 mln osób.

 

Wilno

 

Dziś Wilno znajduje się poza granicami Polski, ale Polakom wciąż trudno mówić o pielgrzymowaniu do Matki Bożej Ostrobramskiej jako o pielgrzymce zagranicznej.

 

Najdłuższą tradycję – po powojennym ustaleniu nowych granic – ma piesza pielgrzymka z Suwałk do Wilna, do Ostrej Bramy, która wyrusza w lipcu.

 

Fatima

Najważniejsze objawienia maryjne XX wieku miały miejsce w dalekiej Portugalii, mimo tego kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski każdego roku odwiedza miasteczko, w którym Matka Boża objawiła się trójce pastuszków.

 

Mimo, iż Portugalia jest najdalej położonym na Zachód państwem Europy, a Fatimę od Warszawy dzieli ponad 3 tysiące kilometrów, dzięki fatimskiej pobożności Jana Pawła II Polacy, którzy decydują się na pielgrzymki zagraniczne, nierzadko wybierają właśnie to miejsce.

 

Do bardzo popularnych sanktuariów maryjnych w Polsce zaliczają się także między innymi Kodeń i Kałków. Jednak niemal każda diecezja może poszczycić się kilkoma. Oto ich lista:

http://www.sanktuaria.info/maryjne.html

 

 

malk

Źródło: ekai.pl

 

 

 


DATA: 2018-04-18 12:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brakuje Wykrotu !!!!!
ponad 2 lata temu / Lolek
 
Fantastyczna statystyka!!! Zabrakło, jedynie i tylko, Osuchowej.
ponad 2 lata temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.