2 stycznia 2020

7 pomysłów na katolickie postanowienia noworoczne

(fot. pixabay)

Postanowienia noworoczne często obejmują rzeczy świeckie. Decydujemy się zrzucić wagę, znaleźć dodatkową pracę, czy chodzić na siłownię. Zobowiązania te – choć często słuszne – nie obejmują jednak kwestii kluczowych – rozwoju duchowego. A ściślej – porzucenia grzechu i wzrastania w cnocie. Poniżej przedstawiamy 7 propozycji katolickich postanowień na Nowy Rok.

 

1. Regularna spowiedź

Wesprzyj nas już teraz!

Świętowanie Nowego Roku ma wymiar symboliczny. Zmiana daty symbolizuje rozpoczęcie czegoś od nowa. Z tej okazji otwieramy szampany, wznosimy toasty i śpiewamy. Potem jednak często zdajemy sobie sprawę, że nic się w rzeczywistości nie zmieniło, a wszystko zostaje po staremu. Istnieje jednak sposób na prawdziwe rozpoczęcie życia na nowo – to spowiedź i związane z nią nawrócenie. W nowym roku warto uczynić postanowienie regularnego korzystania z tego przynoszącego pokój serca i radość Sakramentu.

 

2. Częsta lektura duchowa

Wiele wysiłku wkładamy w poprawę swej kondycji fizycznej. Warto, by w parze z tym szła poprawa kondycji duchowej. Stała lektura religijna to nieoceniona pomoc w realizacji tego celu. Nie trzeba poświęcać jej wiele czasu. 5-10-15 minut dziennie albo godzina w niedzielę również przyniosą owoce w życiu. Pod warunkiem systematyczności.

 

3. Codzienna modlitwa

Bodajże święta Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) stwierdziła, że 5 minut głębokiej modlitwy dziennie wystarczy, by dojść do świętości. Warto znaleźć na tę rozmowę z Panem Bogiem stałą porę dnia – na przykład wieczór lub poranek. Tu również kluczowa okazuje się systematyczność.

 

4. Ofiarowanie Panu Bogu pracy

Istnieje prosty i niezabierający niemal w ogóle czasu sposób na to, by modlitwę wydłużyć na cały dzień. To ofiarowanie Bogu swej pracy i trudu – na przykład w jakiejś intencji. Dzięki temu modlimy się cały dzień, a nasza praca przynosi oprócz materialnych także duchowe owoce. Ofiarować Bogu możemy każde uczciwe zajęcie – intelektualne, fizyczne, zawodowe czy domowe. „Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” [1 Kor 10; 30-31]. Warto uczynić w nowym roku postanowienie ofiarowania Bogu codziennej pracy.

 

5. Dobry odpoczynek

Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą pracą. Warto oderwać się od codzienności i uczynić postanowienie dobrego odpoczynku. Chodzi o czas spędzony nie byle jak, lecz przy obcowaniu z prawdą, dobrem i pięknem. Opcji jest wiele: dobra lektura, słuchanie poruszającej muzyki, oglądanie dzieł sztuki z minionych wieków, spacer na łonie przyrody, a może stare dobre zbieranie znaczków.

 

6. Spędzanie czasu z rodziną

Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą – mówił ksiądz Twardowski. Starzy dziadkowie czy rodzice odchodzą na inny świat, a dzieci szybko opuszczają ojca i matkę. Pojawia się wówczas żal, że zbyt mało czasu z nimi spędziliśmy, zbyt mało troski okazaliśmy. Warto temu przeciwdziałać, nim będzie zbyt późno.

 

7. Częsta Komunia Święta
„Beze Mnie nic nie możecie uczynić” [J 15,5]. Najszlachetniejsze postanowienia bez pomocy z Nieba mają nikłe szanse na powodzenie. Częsta Komunia pozwoli Bożej łasce rozkwitnąć w nas i zrealizować noworoczne zobowiązania. To zobowiązanie – podobnie jak inne – warto zanotować na piśmie.

 

mjedn

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie