18 kwietnia 2014

Katolicy w Polsce częściej przystępują do Komunii św., jednak jest ich coraz mniej na niedzielnej Mszy. Notuje się wzrost liczby ruchów, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Polska wciąż należy do krajów z najwyższym odsetkiem katolików. To niektóre dane zawarte w „Roczniku statystycznym. Kościół katolicki w Polsce 1991-2011”. Wspólna publikacja ISKK i GUS została zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół opisany liczbami, jak nazwał publikację ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, przedstawia dane z ostatnich 20 lat. Jest to drugi wydany w Polsce Rocznik statystyczny. Pierwszy, który ukazał się w 1991 roku, obejmował lata 1918-1990. Publikacja prezentuje dane GUS, ISKK, niektórych Komisji Episkopatu Polski oraz dane zawarte w watykańskim Annuarium Statisticum Ecclesiae.

Wesprzyj nas już teraz!

W Roczniku znajdują się m.in. informacje dotyczące podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, liczby dotyczące świeckich i duchownych, zakonów, organizacji kościelnych, zabytków sakralnych czy pielgrzymek. Rocznik ukazuje także sferę duchową Kościoła.

Bp Wojciech Polak, sekretarz KEP, podkreślił podczas prezentacji, że Rocznik jest owocem dobrej współpracy między GUS i ISKK. Jak mówił, ta współpraca odbywa się z błogosławieństwem Kościoła Katolickiego w Polsce. ISKK, ciesząc się słuszną autonomią, jako odrębna jednostka badawcza, ściśle współpracuje również z Episkopatem, prowadząc badania statystyczne w łonie Kościoła w Polsce. Zasady współpracy określa porozumienie między Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski a Prowincją Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego z 1994 roku.

Bp Polak dodał, że owoc pracy ISKK służy dobru całego Kościoła w Polsce. Jak podkreślił, ważnym owocem tej współpracy jest rocznik statystyczny – pokazuje on obraz Kościoła w szerszej perspektywie. – Myślę, że to piękny prezent na poświąteczne popołudnia, który pokazuje, jak wygląda Kościół w Polsce – mówił sekretarz KEP.

– Z punktu widzenia naszej współpracy z ISKK jest to dzieło, którym będziemy się szczycić – mówił prof. Janusz Witkowski, prezes GUS. Jak dodał, Rocznik to dobra lektura dla tych, którzy są zainteresowani wiedza nt. Kościoła Katolickiego. – Pierwsze zdanie zapisane w przedmowie oddaje sens naszej wspólnej pracy: „przekazujemy Państwu publikację znaczącą zarówno dla historii kościoła jak i dla statystyki w Polsce. Jest to dzieło wspólne – owoc zabiegów ludzi kościoła, osób świeckich i duchownych, współdziałających w celu ukazania poprzez dane statystyczne i ich analizę prawdy o kościele w Polsce” – cytował prof. Witkowski. Prezes GUS dodał, że współpraca obu instytucji zawsze trwa z myślą o poznaniu prawdy o Kościele Katolickim i o tym, co poprzez statystykę można zaprezentować. – To jest nasze największe dzieło. Współpracujemy ponadto w wielu obszarach, które znajdują odzwierciedlenie w publikacjach. Jest to efekt dużego zaangażowania wielu osób po obu stronach – mówił prod. Witkowski.

Ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor ISKK, zwrócił uwagę na współpracę Instytutu i GUS.

Jak mówił, w publikacji znajdują się nowe informacje statystyczne po 20 latach od wydania pierwszego rocznika. Ponadto nowy Rocznik uwzględnia wymogi metodologiczne, co pozwala na bardziej wyczerpujące i wszechstronne ukazanie statystycznego obrazu Kościoła i jego działalności.

Ks. prof. Zdaniewicz, uzasadniając współpracę obu instytucji podkreślił, że GUS służy prawdzie, a to wielka misja społeczna. – Instytut uczy się w GUS metod statystycznych przydatnych do prowadzenia badań, ale cieszymy się też, że GUS współpracując z ISKK poszerza zakres swoich badań, szukając nowych problemów. Ich rozwiązywanie wykorzystuje metody statystyczne, dotykając rzeczywistości nie do końca empirycznej – tłumaczył.

Instytut Kościoła Katolickiego i Główny Urząd Statystyczny współpracują od ponad 20 lat. Współpraca oficjalnie rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy to GUS i Zakład Socjologii Religii SAK (obecnie ISKK) podpisali porozumienie o współpracy na okres 2 lat. Po upływie tego czasu porozumienie zostało odnowione i zawarte na czas nieokreślony.

Współpraca obu instytucji zaowocowała m.in. nadaniem numerów Regon parafiom katolickim, badaniem organizacji trzeciego sektora czy przygotowaniem do Narodowego Spisu Powszechnego.

„Rocznik statystyczny. Kościół katolicki w Polsce 1991-2011” jest dostępny także na płytach CD oraz na stronie www.stat.gov.pl. Wydanie książkowe ukazało się nakładem Zakładu Wydawnictw Statystycznych.

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram