DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

19 maja

19 maja
Jan Długosz

804 – zmarł Alkuin, anglosaski mnich, filozof, teolog, teoretyk muzyki (ur. ok. 730). Od 782 r. przebywał w Akwizgranie, gdzie kierował założoną przez Karola Wielkiego szkołą pałacową. Był doradcą władcy w sprawach nauki i wychowania, a prowadzona przez niego szkoła stała się centrum kulturalnym państwa Karolingów i głównym ośrodkiem renesansu karolińskiego. W 796 Alkuin opuścił dwór Karola I i osiadł w opactwie benedyktyńskim św. Marcina w Tours, przekształcając je w centrum intelektualne Kościoła frankijskiego. Brał udział w ważnych polemikach teologicznych epoki.


1480 – zmarł Jan Długosz, kapłan katolicki, historyk, dyplomata, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka (ur. 1415). Niedługo przed śmiercią, tj. w 1480 r. został arcybiskupem-nominatem lwowskim. Autor licznych dzieł historycznych, w tym najsłynniejszego, noszącego tytuł Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego), opisującego historię Polski od czasów najdawniejszych do 1480.


1547 - Przebywający w niewoli u cesarza niemieckiego Karola V Habsburga przywódca protestanckiego Związku Szmalkaldzkiego książę Saksonii Jan Fryderyk I podpisał kapitulację kończącą I wojnę szmalkaldzką (1546-47).


1769 – franciszkanin, kard. Giovanni Vincenzo Antonio Ganganelli został wybrany papieżem. Przyjął imię Klemens XIV. W chwili wyboru nie był jeszcze biskupem. Cieniem na pontyfikacie wybitnego teologa położyło się rozwiązanie Towarzystwa Jezusowego, którego Klemens XIV dokonał brewe Dominus ac Redemptor 21 lipca 1773 r., pod naciskiem europejskich mocarstw (katolickich). Nieudane były także zabiegi dyplomatyczne Ojca Świętego mające na celu zapobieżenie I rozbiorowi Polski (zm. 1774).


1912
– zmarł Aleksander Głowacki, pseudonim literacki Bolesław Prus, polski pisarz, zafascynowany ideami pozytywizmu felietonista (ur. 1847). Mimo „postępowych" przekonań pod koniec życia w swej publicystyce Głowacki bronił chrześcijaństwa i jego roli społecznej. Napisał cały szereg nowel, opowiadań oraz kilka powieści, m.in. Placówka, Lalka, Faraon.


DATA: 2018-05-19 01:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.