DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
Kalendarium

19 czerwca

Data publikacji: 2017-06-19 06:00
Data aktualizacji: 2017-06-19 13:02:00
19 czerwca

1097 – podczas I krucjaty krzyżowcy zdobyli pierwszą większą twierdzę pozostającą w rękach muzułmanów Nikeę. Oblężenie trwało od 14 maja. Próba uwolnienia miasta podjęta 21 maja przez sułtana Kilidż Arslana zakończyła się klęską muzułmanów. Załoga broniła się jeszcze przez pewien czas, dopiero wieść o przygotowanym przez krzyżowców szturmie generalnym skłoniło ją do poddania się. Miasto zostało przekazane Bizancjum.


1205 – oddziały polskie Leszka Białego pokonały pod Zawichostem armię ruską księcia Romana Halickiego. Przyparte do Wisły wojska ruskie uległy całkowitemu rozbiciu. Poległ sam książę Roman.


1768 – wojska rosyjskie zdobyły Bar na Podolu – kolebkę konfederacji barskiej (tu została zawiązana 29 lutego 1768 r.). Armii rosyjskiej podczas oblężenia towarzyszyły wojska koronne pod wodzą regimentarza Franciszka Ksawerego Branickiego, który ostatni szturm poprowadził osobiście.


1867 – został rozstrzelany cesarz Meksyku Maksymilian I Habsburg. W 1859 meksykańscy monarchiści zaproponowali mu tron. Najpierw Maksymilian propozycję tę odrzucił, jednak w końcu, usilnie namawiany przez Napoleona III, zgodził się. Koronacja odbyła się w 1864 r. Niestety, w obliczu wzrastającego oporu republikanów i groźby interwencji Stanów Zjednoczonych, w 1866 r. Napoleon III wycofał wojska francuskie. Maksymilian odrzucił możliwość ucieczki. Decyzję swą przypłacił życiem.


1931 – zmarł przedwcześnie polski poeta Jerzy Liebert (ur. 1904). Zadebiutował w roku 1921, publikując jeden ze swoich wierszy w magazynie chrześcijańskim „Czyn”. Jego twórczość zdominowała tematyka metafizyczna i religijna.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.