DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

10 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro!

10 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro!

Argumentów przeciw in vitro jest bardzo wiele – niektóre opierają się na teologii, a inne mają charakter rozumowy (etyczny, bądź czysto medyczny). Metoda in vitro po dokładniejszej analizie okazuje się sprzeczna nie tylko z religią, ale i ze zdrowym rozsądkiem.

 

In vitro oddziela zapłodnienie od aktu małżeńskiego, który jest naturalną i przewidzianą przez Stwórcę metodą na poczęcie się nowego dziecka. Dlatego sztuczne zapłodnienie byłoby niemożliwe do zaakceptowania nawet w przypadku ominięcia innych jego negatywnych aspektów.


W związku z powyższym możliwe jest także poczęcie dziecka poza małżeństwem – np. przez osoby samotne czy pary homoseksualne. To, co przedstawia się zatem jako metodę pomocy rodzinie, w praktyce często staje się środkiem wsparcia dla zwolenników różnych „alternatywnych stylów życia”. Osobą, która najbardziej na tym traci jest dziecko, przychodzące na świat poza naturalną rodziną.

 

In vitro umożliwia narodziny dziecka posiadającego „trzech rodziców” – dawcę spermy, dawczynię komórki jajowej i nosicielkę. Nosicielka jest często traktowana przedmiotowo – jej ciało jest wynajmowane za opłatą. Jak zauważa Krzysztof Jankowiak na oaza.pl w USA sięga ona ok. 6 tysięcy dolarów). „Usługi” te są świadczone zazwyczaj przez kobiety biedne, niekiedy z trzeciego świata. Gdy nosicielka poczuje więź z dzieckiem, nie jest to brane pod uwagę i nie posiada ona do niego żadnych praw.


Metoda in vitro umożliwia daleko posuniętą selekcję genetyczną. Metody eugeniczne kojarzone z nazistowskimi Niemcami i zaniechane w cywilizowanym świecie powracają tylnymi drzwiami. Procedura in vitro umożliwia odpowiedni dobór dawcy plemników, tak aby zwiększyć szanse na odpowiednią płeć, kolor oczu, inteligencję i inne cechy dziecka.

 

Popularność metody in vitro jest przejawem dążenia do posiadania dziecka za wszelką cenę. Dziecko staje się tu przedmiotem, mówi się o „prawie” do jego „posiadania”, zapominając o jego człowieczeństwie. Embriony ludzkie są traktowane przez medyków przedmiotowo. Niekiedy się je zamraża lub prowadzi na nich eksperymenty.


W aktualnej praktyce in vitro łączy się z aborcją. Jak czytamy w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary Donum Vitae „ W zwyczajnej praktyce zapłodnienia w probówce, nie wszystkie embriony zostają przeniesione do łona matki; niektóre zostają zniszczone. Kościół, tak jak potępia dobrowolne przerywanie ciąży, również zabrania godzenia w życie tych istot ludzkich. Należy podnieść oskarżenie szczególnej wagi przeciw dobrowolnemu zniszczeniu embrionów ludzkich, uzyskiwanych w probówkach, dla wyłącznego celu badawczego, czy to przez sztuczne zapłodnienie, czy przez "podział bliźniaczy". Działając w ten sposób naukowiec zajmuje miejsce Boga, nawet jeśli nie jest tego świadomy, czyni się panem przeznaczenia innej istoty ludzkiej, o ile arbitralnie wybiera, kto ma żyć, a kogo skazać na śmierć, zabijając bezbronne istoty ludzkie”.

 

In vitro bywa przedstawiane jako metoda leczenia bezpłodności. Jest to oczywisty fałsz. To tylko metoda obejścia skutków niepłodności, pozostająca bez wpływu na niemożliwość spłodzenia dziecka normalną drogą. Co gorsza, gdy przeznacza się pieniądze na in vitro, to mniej środków pozostaje na prawdziwe leczenie niepłodności. Jak zauważa Janowski, ma to już miejsce w niektórych krajach Zachodu.

 

Wiele badań naukowych ukazuje, że dzieci poczęte metodą in vitro są częściej chore. Jak piszą Klemetti, Sevón, Gissler i Hemminki w medycznym piśmie „Pediatrics” (listopad 2006 r.) dzieci poczęte w wyniku in vitro są zazwyczaj zdrowe, jednak problemy zdrowotne występują u nich częściej, niż u pozostałych dzieci. Częstsze u nich są hospitalizacje, przypadki porażenia mózgowego, a także problemy rozwojowe i psychologiczne.


W warunkach publicznej, finansowanej z obowiązkowych składek służby zdrowia, legalizacja in vitro oznacza konieczność jego finansowania z pieniędzy obywateli, którzy się tej procedurze sprzeciwiają. Jest to sprzeczne z gwarantowaną przez art. 53 ust. 1 Konstytucji RP.

 

Przeciwko in vitro bezwzględnie opowiada się Kościół katolicki. To argument istotny dla katolików, ale także dla niewierzących, którzy uznają choćby autorytet Jana Pawła II – przeciwnika tej metody. Ponadto także świeccy etycy opowiadają się przeciwko in vitro. Przykładem jest tu filozof z Harvardu Michael Sandel, autor książki Przeciwko udoskonalaniu człowieka.

 

Marcin Jendrzejczak

 

 

 


DATA: 2018-05-10 08:28
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tego co się orientuję, Bóg dał ludziom prawo wyboru. Tak więc Ci, którzy chcieli by stworzyć rodzinę mimo przeciwności losu, powinni mieć tę możliwość i nie powinni z pewnością decydować o niej ludzie mający ograniczone horyzonty z klapkami na oczach słuchających wszystkiego, co powie ksiądz na mszy w niedzielę. Poza tym nikt nie mówi o in vitro jako o metodzie leczenia bezpłodności, a omijaniu tego. Jedynymi osobami, które zapominają o człowieczeństwie dzieci z in vitro są niemyślący katolicy, w tym też księża mówiący, że "dla osób poczętych drogą nienaturalną, nie ma miejsca w kościele". Możliwość in vitro nie zezwala parom homoseksualnym na małżeństwo w krajach takich jak Polska. In vitro nie wyklucza "aktu małżeńskiego"
7 godzin temu / Maria
 
@Jagoda. W czym lepsza jest śmierć zarodka czy płodu od śmierci urodzonego i ochrzczonego dziecka? Skoro "Wszelkie zło, które może spotkać ludzkie ciało "samochód" - bez względu na etap jego rozwoju - musi być traktowane jako dopuszczone przez Boga dla większego dobra człowieka.", jak piszesz, to w czym lepsza jest śmierć w komorze gazowej od śmierci w szpitalu wskutek zawału serca? Czy zabójca, np. aborter, pełni wolę Bożą, skoro w danym momencie zadaje człowiekowi śmierć? Czy wbrew Bogu byłby w stanie cokolwiek człowiek uczynić? Kto jest odpowiedzialny za wady rozwojowe człowieka, jeśli sam człowiek swoim szkodliwym działaniem wprost się nie przyczynił?
9 godzin temu / Hanka
 
@Akwin Czy in vitro ma w swa istotę wpisane czynienie negatywnych konsekwencji?Nie. I tyle. Co do wpadki się odniosłem. Stwierdziłeś, że dziecko nie chciałoby się począć metodą in-vitro. To ja ci napisałem, że metodą wpadki również i nikt nie ma z nas wpływu na swoje poczęcie. Nie ma narzędzi na uniknięcie wpadki? Ty tak to chyba dla żartu napisałeś? Jak na poważnie to poczytaj książki i potem pisz. Encykliki na ten temat czytałem. A na czym polega owa godność w zapłodnieniu ? W encyklikach tego nie znalazłem, zapytałem tutaj Ciebie ale zarówno w encyklice jak i u Ciebie była odpowiedź niegodne, bo niegodne.
14 godzin temu / trooper
 
trooper - czy dializy w swą istotę mają wpisane czynienie negatywnych konsekwencji? Nie. I to kończy rozmowę o kwestiach istotowych i akcydentalnych. Co do przywracania stanu zdrowia - nie zawsze działają tak, jak nerki i to jest oczywiste. Człowiek nie jest Bogiem i dysponuje ograniczonymi narzędziami. Jednak gdyby ze swej istoty nie pomagały, to nie byłyby robione, więc to też zamyka sprawę. Co do wpadki już pisałem dlaczego ten argument jest bez sensu i nie odniosłeś się do tego. Powtarzam, nie istnieją sensowne narzędzia uniknięcia wpadki, natomiast istnieją sensowne narzędzia uniknięcia sztucznego zapłodnienia. Kwestię godności jako idem per idem wywnioskowałeś sam - ja wyraźnie pisałem o elementach, które należy uwzględnić, co pomijasz. Zresztą jak odsyłasz mnie do lektury dot. dializ, to ja odsyłam do lektury encyklik gdzie pojęcie godności i ivr jest opisane. I nie, klasyfikacja moralna biorąca pod uwagę kwestie ontyczne nie jest pozamerytoryczna.
17 godzin temu / Akwin
 
@Jagoda Brakowało mi liter w komentarzu i dlatego dałem znak (...), a trochę niżej był twój pełny cytat więc nie jest wyrwany z kontekstu. Każdy mógł go przeczytać od początku do końca co napisałaś.
1 dzień temu / trooper
 
@trooper, "Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku (...)". Gdy byłem chory poszedłem do lekarza. Podkładałem swą nadzieję w człowieku. - Nie wyrywaj zdań z kontekstu, bo akurat logiczna wskazówka zawarta jest tutaj na końcu zdania. "Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe oczy." Korzystanie z pomocy drugiego człowieka, nie sprowadza na nas przekleństwa, gdy mamy oczy utkwione w Bogu - czyli, gdy nie stawiamy drugiego człowieka lub samych siebie w miejscu Boga. Bałwochwalstwo jest grzechem - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną - Jeśli ktoś pokłada nadzieję w posiadaniu dziecka, bardziej niż w Bogu, to ma problem...Słusznie, że chodzisz do lekarza i to przekleństwo nie odnosi się do Ciebie osobiście, a do bałwochwalców. To jest cytat z Pisma Świętego. Cytat - kończący się na zdaniu - "Tutaj, jak wszędzie, Bóg..." to z "Trzy okresy życia wewnętrznego" o. Reginald Garrigou-Lagrange OP
1 dzień temu / Jagoda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.