DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 
Kalendarium

12 sierpnia

Data publikacji: 2017-08-12 03:00
Data aktualizacji: 2017-08-12 20:58:00
12 sierpnia
Bitwa pod Askalonem, rys. Gustawa Doré

1099 – w bitwie pod Askalonem, rozegranej podczas I krucjaty, wojska krzyżowców pokonały armię Fatymidów. Przygotowujący się do walki z chrześcijanami Egipcjanie wysłali poselstwo do Gotfryda de Bouillon z żądaniem natychmiastowego opuszczenia przez krzyżowców Palestyny. W odpowiedzi chrześcijanie zebrali swoje wojska i uderzyli na obóz fatymidzki, zdobywając go. Bitwa zamknęła zmagania I wyprawy krzyżowej.


1942 – zmarł ks. Jan Mauersberger (ur. 1877), doktor teologii, instruktor harcerski (harcmistrz Rzeczypospolitej), kapelan wojskowy. Ks. Mauersberger przez lata pełnił najwyższe funkcje w harcerstwie (przewodniczącego i wiceprzewodniczącego ZHP), był dziekanem Wojska Polskiego, a w latach 1935-1939 kanclerzem Kurii Polowej WP. Podczas II wojny światowej kontynuował służbę Bogu i Ojczyźnie jako przewodniczący i kapelan Szarych Szeregów.


1950 – Ojciec Święty Pius XII podpisał encyklikę Humani Generis, O pewnych fałszywych poglądach, zagrażających podstawom nauki katolickiej. Papież wskazał w niej błędne nurty teologiczne, filozoficzne i światopoglądowe, które m.in. prowadzą do relatywizmu.


1992 – w Londynie zmarł gen. dyw. Klemens Rudnicki. W młodości działał w „Zarzewiu” i w Drużynach Strzeleckich. Podczas I wojny światowej, po krótkim epizodzie w Legionie Wschodnim, został wcielony do armii austriackiej. Od listopada 1918 służył w Wojsku Polskim. Od 1931 r. wykładowca, a potem kierownik katedry taktyki ogólnej w Wyższej Szkole Wojennej. W 1938 został dowódcą 9 Pułku Ułanów Małopolskich i na jego czele odbył kampanię wrześniową. Po kapitulacji zaangażował się w pracę konspiracyjną we Lwowie. Aresztowany przez NKWD trafił do więzienia. Po utworzeniu armii w ZSRR zastępca dowódcy 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty. Potem pełnił analogiczną funkcję w 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Brał udział w walkach o Monte Cassino i Bolonię. Po wojnie pozostał na emigracji.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.