DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

100 mln euro na remonty dróg. Polski rząd po raz kolejny pożyczył pieniądze Ukrainie

Data publikacji: 2017-03-22 10:00
Data aktualizacji: 2017-03-22 11:33:00
100 mln euro na remonty dróg. Polski rząd po raz kolejny pożyczył pieniądze Ukrainie
Fot. Ł. Dejnarowicz/Forum

„Polska ratuje ukraińskie drogi” – poinformowała we wtorek po południu kijowska telewizja „24 Kanał”. Informację tę powieliły inne media ukraińskie, podając że polski rząd przeznaczył na modernizację infrastruktury transportowej na Ukrainie 100 mln euro.

 

„Idzie wiosna, niesie dziury na drogach” – pisze lwowski dziennik „Wysokij Zamok”. Na początku marca gazeta wskazywała międzynarodowe drogi (m.in. Kijów – Lwów – Czop), po których jazda jest znacznie utrudniona.

 

Odnosząc się do komunikacji w samym Lwowie publicyści dziennika wskazali wiele ulic wymagających pilnych remontów, np. Łyczakowskiej, Zamarstynowskiej i Czerniowieckiej.  Niektóre z nich znajdują się „w opłakanym stanie”, mimo że były remontowane na „Euro 2012”. Władze planują w tym roku m.in. modernizację południowej części obwodnicy Lwowa. Droga ta ma służyć przygotowaniu w przyszłości międzynarodowej trasy z polskich portów do portu w Odessie nad Morzem Czarnym.

 

Dla każdego z obwodów (województw) zachodniej części Ukrainy najważniejsze są zadania podnoszące jakość infrastruktury ważnej dla ich wewnętrznej komunikacji oraz połączeń z Polską i pozostałą częścią państwa.

 

Z kwoty 100 mln euro pożyczki, jaką polski rząd przyznał Ukrainie, znaczna część środków zostanie przeznaczona na remont trasy Ustiług – Łuck – Równe. W tym roku planowane są ponadto remonty tras w zachodnich obwodach Ukrainy planuje się w tym roku odnowić trasy: Niżankowice – Sambor – Drohobycz – Stryj, Smolnica Stary Sambor, Hruszew – Niemirów, Jaworów – Hruszew oraz Czerwonohrad – Rawa Ruska znajdujące się w zachodnich obwodach Ukrainy. Łącznie prace będą obejmować ok. 175 km dróg.

 

Stan dróg w zachodniej części Ukrainy często jest tak katastrofalny, że kierowcy zmuszeni są jeździć poboczami. Bezpieczniej jest bowiem jechać po ubitej ziemi, czasami utwardzonej kruszywem, niż po jezdni z dziurami, w których można połamać amortyzację lub skrzywić koło.

 

Zachodnia Ukraina nie jest niestety wyjątkiem. Międzynarodowa trasa z Odessy do granicy rumuńskiej w kierunku na portowe miasto Galati (Gałacz) nad Dunajem była w tym roku częściowo remontowana, gdyż prędkość samochodu powyżej 15 km/h nie gwarantowała bezpiecznego przejazdu.

 

W ubiegłym roku poprawił się stan dróg m.in. w obwodzie stanisławowskim (iwano-frankowskim) i w części lwowskiego. Jednak nakłady na modernizacje nie nadążają za dekapitalizacją kolejnych dróg, na których dopuszczono ruch towarowy wielkim ciężarówkami, niszczącymi nie tylko nawierzchnie, ale także konstrukcje dróg.

 

Propozycje strony ukraińskiej dotyczące zaplanowanych na ten rok remontów zostały przekazane Polsce, która określi jakie zadania mają szansę na realizację i związaną z nią pomoc budżetu naszego kraju. Pożyczka rządu polskiego będzie udzielona na podstawie umowy międzyrządowej o wzajemnej pomocy. Nie wiadomo jednak, na czym będzie polegać wzajemność ze strony ukraińskiej.

 

Dla naszego kraju modernizacja dróg ukraińskich, szczególnie w obszarach przygranicznych, powinna ułatwić komunikację i dostępność dla ruchu towarowego i osobowego. Na razie jednak po stronie ukraińskiej stan dróg o znaczeniu międzynarodowym nie zapewnia szybkiego przemieszczania się. Dochodząca do samej granicy polska autostrada A4 z Śląska i Krakowa do Korczowej kończy się na granicy. Polska jest zainteresowana poprowadzeniem dalej A4 – aż do Lwowa, gdzie miałaby już ukraińską numerację – M10. Przedłużenie o około 90 km autostrady A4 od polskiej granicy do Lwowa pozwoliłoby zwiększyć przepustowość przejścia granicznego Korczowa – Krakowiec (ukr.). Szacuje się, że ruch towarowy mógłby tylko na tym przejściu wzrosnąć o około 50 proc. Większa integracja komunikacyjna powinna skutkować także rozwojem gospodarczym regionów przygraniczych po polskiej i ukraińskiej stronie.

 


Źródła: „Wołyńskie Nowiny”, „24 kanał”, „Wysokij Zamok”, www.polukr.net/uk/blog, „Daily Lviv”

Jan Bereza

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
skandal
Cytat z artykułu: "Pożyczka rządu polskiego będzie udzielona na podstawie umowy międzyrządowej o wzajemnej pomocy. Nie wiadomo jednak, na czym będzie polegać wzajemność ze strony ukraińskiej.". A czy Ukraina w czymkolwiek pomogła Polsce? Tylko wyciąga rękę po pieniądze.
Czesław
To jest realizacja idei "międzymorza", tzn. połączenie Ukrainy z Polską (ukrainizacja Polski - Ukropolin) od Morza Czarnego po Bałtyk. A do tego Żydzi w Polsce zainstalowali "Centrum Światowego Judaizmu", jest spokój bo muzułmanów tu brak, wychodzi na to że ten obszar to staje się drugą ojczyzną Żydów, oprócz Izraela. A ja myślałem że Polska to centrum katolicyzmu na świecie.
GERMAN DEATH CAMP VICTIM
Z sasiadem lojalnym trzeba utrzymywac odpowiedzialne stosunki i dbac nie tylko o wzajemnosc,lecz rowniez o to,by nie wyrastal ponad sasiedzkie glowy w sposob nieuprawniony.Ten sasiad gloryfikuje formacje w przeszlosci przestepcza,czyli OUN_UPA,a czynil co tylko mozliwe,by Sejm RP nie uchwalil aktu prawnego koniecznego dla wlasciwego odniesienia nas,Polakow,do WOLYNSKIEGO GENOCIDE,czyli USTAWY,podjal tylko UCHWALE.Budzet Polski jest ujemny,wiec ta "pozyczka" powieksza polski dlug.Trudno stwierdzic wprost,za decyzja o "pozyczce"jest bledna politycznie i gospodarczo.Lecz danie tylko pieniedzy,i to nielojalnemu sasiadowi,musi budzic oczywisty sprzeciw i naturalne oczekiwanie,ze polskie wladze zadbaja o takie zabezpieczenia prawne tego aktu pozyczki,by srodki zostaly spozytkowane na ten wlasciwie "drogowy"cel i prawo Polski do pelnych uprawnien z korzystania drog ukrainskich w celach komunikacji handlowej nie zostanie w zadnej formie naruszone.
abc
Prościej oddać nam drogi,które są jak widać pod tymczasowym zarządem ukraińskim.
Jozef
Ten rząd chyba zwariował ,ukraincy stawiają pomniki banderowcą a ci im pożyczają na wieczne nieoddanie.SKANDAL
Polak
Co za kompletny debilizm. Przelewa im się że tak szastają NIE SWOJĄ forsą?
Erst
- az
Omg
MAMY PŁACIĆ ZA AUTOSTRADY NA UKRAINIE TO JAKIŚ KOMPLETNY DE...LIZM !!!
gienek
no to to juz za wiele
GC
Trzeba być idiotą politycznym żeby wierzyć, że PiS wspomaga Sławomira Nowaka :D. Ukraina jest w stanie wojny- pieniądze pójdą na zbrojenia- w papierach się będzie wszystko zgadzać, a my nie narazimy się na groźby ze strony Putina typu: "zakręcimy wam gaz". Czapka z głowy Panie prezesie.
Narodek
Dla mnie jest to skandal.Dla własnych obywateli brak pieniędzy-śmieszne pensje,śmieszne emerytury itp.Wysokie podatki i ceny,dziura w budżecie jak rów mariański.Ceny horendalne a my łaskawie pożyczamy Ukrainie,która nas obraża. Nasz Rząd powinien się wstydzić!!
wieslaw
W Izraelu brakuje wody wiec trzeba ja odsalac.Picie jej powodoje problemy z sercem.Iran staje sie hegemonem regionu dostal zielone swiatlo. Chinczycy buduja jedwabny szlka ktory bedzie przbiegal przez Ukraine i Polske wiec nalezy te terytoria zasiedlic, jest dobra ziemia i bedzie sie dobrze robic interesy. Problem w tym ze jest duzo ludzi wiec trzeba ich wyslac za granic ale do innego karju. Nastepnie otworzyc polaczenie bezposrednio z Izraelem. Wystarczy zobaczyc na nablizsze plany LoTu i Ryanairu. Najwiekszymi wrogami tego planu sa mlodzi narodwcy (patrioci) nalezy w ich szergi wstaic odpowiednie osoby ktore w odpowiednim czasie rozwala od srodka jaki kolwiek bund. Jesli to nie pomoze sa sily okupacyjne juz na terytorium i zmienione prawo ktore pozwoli stlumic niepokoje. Wystarczy zacza myslec
wwee
jak słodko. ja codziennie jeżdżę do pracy traktem brzeskim w warszawie po wielkich dziurach, ale polskich dróg przecież nie będziemy mordować. lepiej dać te pieniądze banderowcom
agricola
VII. Nie kradnij.
wrr
Skąd wzięli te pieniądze? Znów zapożyczyli nasze praprawnuki? Czy może z budżetu żeby nie można było obniżyć podatków? Ich wynagrodzenia w tajemnicy przed nami rosną bez przerwy a my liczymy do końca miesiąca. Judasze.
Leaf427
PO-PiS-owi szkodnicy
TT
A kiedy naprawią nasze drogi?
Mirek
"pożyczyli" na wieczne oddanie
Robokopo
Rząd PiS-u ma nosa do tego, kto tam rządzi... Już nie na darmo są zwani stronnictwem amerykańsko-ŻYDOWSKIM... Swoi swoim...
abc
Ciekawe, że o takich rzeczach dowiadujemy się z banderowskiej telewizji, a nasza TVP boi się tym chwalić i milczy jak zamurowana. Wygląda na to, że PiS doskonale zdaje sobie sprawę, że ludzie mają już dosyć ładowania pieniędzy na Ukrainę bez absolutnie żadnych korzyści dla Polski. Czy chociaż zabezpieczono, że te 100 milionów pójdzie na polskie materiały i polskie firmy?
MiniMax
PROSZĘ PAŃSTWA CZY NIEROZUMIECIE polityki Pana Tomasz Siemoniaka -Ukrainca i innych ... POŻYCZAJĄ Ż... Ży.ą
darek
ci co podejmują te decyzje powinni być na ławie oskarżonych tak jak król europy
Anna
Dziękujemy PISowi! Tym sposobem banderowskie bojówki uzbrojone w widły i siekiery szybciej dojadą do naszych miast i wsi!
Robespier
Czy naczelnik ma plan odzyskac kresy ze inwestuje w zachodnia ukraine?
Arek
To trochę tak jakby żydzi sponsorowali rozwój III Rzeszy.Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości jacy "patrioci" nami rządzą?
MiraS
i dlatego nie zagłosuję więcej na PIS. Tylko Zjednoczona Prawica.
richard
To jest skandal, przecież oni nigdy tego nie oddadzą. Jak można "pożyczać" pieniądze obcym państwom. rządzący Polską są polskimi urzędnikami, nie ukraińskimi, mają dbać o polskie państwo i jego obywateli, a nie o ukraińskie.
Slawomir Tomasz Roch
Domagam sie zaprzestania pompowania naszych pieniedzy do kraju, ktory czci zwyrodnialcow i bandytow z OUN-UPA, jakich swiat nie widzial! Domagam sie zaprzestania pompowania naszych pieniedzy do kraju, za jakis czas wystapi o umorzenie tych dlugow, bo jest niemal bankrutem!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.