14 maja 2018

10 lat więzienia za przejście na chrześcijaństwo. Tak wygląda sytuacja katolików w Iranie

(Zdjęcie ilustracyjne. fot. FORUM)

Przejście na katolicyzm w Iranie może skutkować karą nawet 10 lat pozbawienia wolności – powiedział Catholic News Agency irański konwertyta z Islamu, Sohrab Ahmari.

 

Urodzony i wychowany w USA Sohrab Ahmari przeszedł na katolicyzm w 2016 r. Obecnie pracuje nad książką ukazującą historię jego powrotu na łono Kościoła. W rozmowie z Catholic News Agency opisał po krótce jak wygląda sytuacja wyznawców Chrystusa w kraju przekształconym przez rewolucję Chomeiniego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Katolicyzm w Iranie to głównie etniczny fenomen. W tym kraju mieszkają katolicy obrządku ormiańskiego i asyryjskiego. Mają swoje kościoły, ale nie mogą prowadzić działalności ewangelizacyjnej (…) nie mogą także posiadać Biblii w innych przekładach niż w ich własnym języku – wskazał Ahmari.

 

Amerykanin pochodzenia irańskiego zaznaczył, że katolicy są nieprzerwanie monitorowani przez instytucje państwowe, mają zainstalowane kamery przy wejściach do kościołów, aby zobaczyć czy na Mszę św. nie przychodzą przypadkiem muzułmanie. Konwersja na katolicyzm skutkować bowiem może nawet 10 letnim więzieniem.

 

Irańska konstytucja ustanawia islam w wersji szyickiej jako religię dominującą. Pozostałe mniejszości religijne są tolerowane, ale ich wyznawcy traktowani są jako obywatele drugiej kategorii. Do nich zalicza się m.in. Żydów i Chrześcijan. Przysługuje im pewna ilość ograniczonych praw, ale stosuje się także wobec nich całą gamę utrudnień socjalnych – podaje Ahmari.

 

Według badań Amerykańskiej Komisji ds. Praw Religijnych na Świecie, „wielu (Chrześcijan) zostało skazanych przynajmniej na 10 lat pozbawienia wolności za odejście od islamu”.

 

W styczniu 2018 r. w Iranie miały miejsce demonstracje postulujące wprowadzenie demokracji i swobód religijnych, jednak Katolicy żyjący w tym kraju niechętnie patrzą na tego typu inicjatywy.

 

Wśród części konserwatywnych Katolików występuje tendencja do patrzenia na wszelkiego rodzaju powstania i demokratyczne fermenty jako złe, patrząc na przykład innych krajów, w których nastąpiła „arabska wiosna”. Widzą co stało się chrześcijanom w Iraku oraz zdają sobie sprawę z sytuacji Koptów w Egipcie. Na podstawie tego krzyczą „nigdy więcej powstań”  – wskazał Ahmari.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 148 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram