DZIŚ JEST:   20   MARCA   2018 r.

Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

14 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro

14 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro

Argumentów przeciw in vitro jest bardzo wiele – niektóre opierają się na teologii, a inne mają charakter rozumowy (etyczny, bądź czysto medyczny). Metoda in vitro po dokładniejszej analizie okazuje się sprzeczna nie tylko z religią, ale i ze zdrowym rozsądkiem.

In vitro oddziela zapłodnienie od aktu małżeńskiego, który jest naturalną i przewidzianą przez Stwórcę metodą na poczęcie się nowego dziecka. Dlatego sztuczne zapłodnienie byłoby niemożliwe do zaakceptowania nawet w przypadku ominięcia innych jego negatywnych aspektów.
  W związku z powyższym możliwe jest także poczęcie dziecka poza małżeństwem – np. przez osoby samotne czy pary homoseksualne. To, co przedstawia się zatem jako metodę pomocy rodzinie, w praktyce często staje się środkiem wsparcia dla zwolenników różnych „alternatywnych stylów życia”. Osobą, która najbardziej na tym traci jest dziecko, przychodzące na świat poza naturalną rodziną.
  In vitro umożliwia narodziny dziecka posiadającego „trzech rodziców” – dawcę spermy, dawczynię komórki jajowej i nosicielkę. Nosicielka jest często traktowana przedmiotowo – jej ciało jest wynajmowane za opłatą. Jak zauważa Krzysztof Jankowiak na oaza.pl w USA sięga ona ok. 6 tysięcy dolarów). „Usługi” te są świadczone zazwyczaj przez kobiety biedne, niekiedy z trzeciego świata. Gdy nosicielka poczuje więź z dzieckiem, nie jest to brane pod uwagę i nie posiada ona do niego żadnych praw.
  Metoda in vitro umożliwia daleko posuniętą selekcję genetyczną. Metody eugeniczne kojarzone z nazistowskimi Niemcami i zaniechane w cywilizowanym świecie powracają tylnymi drzwiami. Procedura in vitro umożliwia odpowiedni dobór dawcy plemników, tak aby zwiększyć szanse na odpowiednią płeć, kolor oczu, inteligencję i inne cechy dziecka.
 
Popularność metody in vitro jest przejawem dążenia do posiadania dziecka za wszelką cenę. Dziecko staje się tu przedmiotem, mówi się o „prawie” do jego „posiadania”, zapominając o jego człowieczeństwie. Embriony ludzkie są traktowane przez medyków przedmiotowo. Niekiedy się je zamraża lub prowadzi na nich eksperymenty.
  W aktualnej praktyce in vitro łączy się z aborcją. Jak czytamy w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary Donum Vitae „ W zwyczajnej praktyce zapłodnienia w probówce, nie wszystkie embriony zostają przeniesione do łona matki; niektóre zostają zniszczone. Kościół, tak jak potępia dobrowolne przerywanie ciąży, również zabrania godzenia w życie tych istot ludzkich. Należy podnieść oskarżenie szczególnej wagi przeciw dobrowolnemu zniszczeniu embrionów ludzkich, uzyskiwanych w probówkach, dla wyłącznego celu badawczego, czy to przez sztuczne zapłodnienie, czy przez "podział bliźniaczy". Działając w ten sposób naukowiec zajmuje miejsce Boga, nawet jeśli nie jest tego świadomy, czyni się panem przeznaczenia innej istoty ludzkiej, o ile arbitralnie wybiera, kto ma żyć, a kogo skazać na śmierć, zabijając bezbronne istoty ludzkie”.
  In vitro bywa przedstawiane jako metoda leczenia bezpłodności. Jest to oczywisty fałsz. To tylko metoda obejścia skutków niepłodności, pozostająca bez wpływu na niemożliwość spłodzenia dziecka normalną drogą. Co gorsza, gdy przeznacza się pieniądze na in vitro, to mniej środków pozostaje na prawdziwe leczenie niepłodności. Jak zauważa Janowski, ma to już miejsce w niektórych krajach Zachodu.
  Wiele badań naukowych ukazuje, że dzieci poczęte metodą in vitro są częściej chore. Jak piszą Klemetti, Sevón, Gissler i Hemminki w medycznym piśmie „Pediatrics” (listopad 2006 r.) dzieci poczęte w wyniku in vitro są zazwyczaj zdrowe, jednak problemy zdrowotne występują u nich częściej, niż u pozostałych dzieci. Częstsze u nich są hospitalizacje, przypadki porażenia mózgowego, a także problemy rozwojowe i psychologiczne.
  W warunkach publicznej, finansowanej z obowiązkowych składek służby zdrowia, legalizacja in vitro oznacza konieczność jego finansowania z pieniędzy obywateli, którzy się tej procedurze sprzeciwiają. Jest to sprzeczne z gwarantowaną przez art. 53 ust. 1 Konstytucji RP.
  Przeciwko in vitro bezwzględnie opowiada się Kościół katolicki. To argument istotny dla katolików, ale także dla niewierzących, którzy uznają choćby autorytet Jana Pawła II – przeciwnika tej metody. Ponadto także świeccy etycy opowiadają się przeciwko in vitro. Przykładem jest tu filozof z Harvardu Michael Sandel, autor książki Przeciwko udoskonalaniu człowieka.


Zachęcamy też do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez Instytut Ordo Iuris. Przedstawiają kolejne cztery powody, dla których powinniśmy sprzeciwiać się procedurze sztucznego zapłodnienia: 


Marcin JendrzejczakDATA: 2015-07-22 10:27
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I dalej: - zapomnienie o człowieczeństwie dziecka? Kolejna bzdura krzywdząca rodziców pragnących dziecka milion razy bardziej niż większość tych wpadkowiczów i reagujących na wiadomość o dziecku "trudno stało się". Dzieci z IVR są od początku ZAWSZE kochane i wyczekiwane a nie traktowane jako przypadek, że się stało, trudno, nie ma wyboru itd. - IVR nie łączy się z aborcją. TO najgorsze kłamstwo. Wszystkie embriony są implementowane albo zamrażane. Są setki par które czekają na adopcje zarodków bo nie mogą mieć własnych. Zarodki są na wagę złota - NIGDY nie są w Polsce niszczone. Zabrania tego zresztą prawo. - Sam płacę, z własnych pieniędzy i nikogo nie proszę o dokładanie się tak jak ja się dokładam do mnóstwa innych rzeczy finansowanych przez rządzących z których nie korzystam. - o bruzdach i innych szkoda nawet mówić. Uprzejmie proszę o odnoszenie się merytoryczne do moich postów a nie ideologię. Pozdrawiam
3 miesiące temu / Piotr
 
To kilka faktów. Prawdziwych z autopsji a nie pisanych przez kogoś kto nie ma zielonego pojęcia jak to wygląda w praktyce: - 90% decydujących się na ivr to małżeństwa. Kobieta i mężczyzna. Mówimy o takich - to że ktoś ma paranoje że dwóch gejów będzie miało w ten sposób dziecko przez surykatkę z jajeczka od innej kobiety to mnie nie przekonuje. Dla tych wyjątków nie można zakazać tego tym małżeństwom hetero. - Selekcja genetyczna. Bzdura! Być może są takie kliniki ALE w większosći od razu na pierwszej wizycie w klinice jest mówione że nie ma selekcji - nie ma się wpływu na kolor oczu, płeć, inteligencje itd. Nie ma ŻADNYCH badań genetycznych plemników czy jajeczek o embrionach nie wspominając. To wierutne KŁAMSTWO.
3 miesiące temu / Piotr
 
co za bzdury, zacofany kraj, zacofani ludzie!!!!!!!!!!
8 miesięcy temu / ja
 
Nawet jeśli powstają zarodki w liczbie 6, 8 10, czy nawet 12 to tylko powstają w pierwszej dobie. Do trzeciej doby przetrwa juz tylko 30%, reszta obumiera. W 5 dobie dwa żywe maleństwa to sukces rodziców. Często jest tak że żadne z zarodków nie dzieli się i obumiera i jest dramat, wszystko trzeba zaczynać od poczatku. Ale to wiedzą tylko ci, którzy znają tą procedurę od "garów", a nie z okazyjnej restauracji. Gratuluję arogancji.
9 miesięcy temu / taktam
 
Rolę kk też można by było wykluczyć i uznać za złą czyż nie? ,,Albowiem jeden jest Bóg,jeden jest pośrednik między Bogiem a ludźmi,człowiek,Chrystus Jezus,,1Tym.2:6 Jezus Nasz Bóg dał nam wolną wolę i to On będzie nas osobiście rozliczał z naszych uczynków. Ludzie nie dajcie się ogłupić i nie głoście fanatyzm, nikt z ludzi nie jest nieomylny, popełniamy błędy i sami w sobie jesteśmy źli.Naszym zbawieniem jest Jezus Chrystus!!!Z Panem Bogiem
10 miesięcy temu / gelus
 
W in vitro jest stosowana eugenika czyli segregacja zarodków ,To jest wbrew przykazaniu Piątemu nie zabijaj.Poczęte dziecko niepełnosprawne ma również prawo do życia.Dziecko to nie towar ale człowiek ,małżeństwa które nie mają dzieci mogą je adoptować z Domu Dziecka.In vitro jest niezgodne z Etyką i Urzędem Nauczycielskim Kościoła.
11 miesięcy temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.