DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2017 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 59  >   TEMAT NUMERU: kościół w niebezpieczeństwie

Rozmowa z Jose Antoniem Uretą: Postmodernizm w teologii


Bezpośredni atak na religię przeprowadzony przez komunistów przyniósł o wiele mniejsze skutki niż działania podejmowane na Zachodzie w imię laickiego humanizmu. To właśnie temu zagrożeniu muszą stawić teraz czoła kraje znajdujące za dawną żelazną kurtyną – mówi chilijski publicysta José Antonio Ureta w rozmowie z Mateuszem Ziomberem.

 

W ciągu zaledwie kilku dekad XX wieku katolickie społeczeństwa Francji, Hiszpanii i Irlandii zostały w dużej mierze zlaicyzowane. Czy Kościół w tych krajach nie dostrzegł zagrożenia prowadzącego do takiej sytuacji?

 

- Zwyczajowym wyjaśnieniem tego procesu była teza sekularyzacyjna prezentowana w przeszłości między innymi przez Emila Durkheima i Maksa Webera. Religia miała stanowić duchową odpowiedź społeczeństw rolniczych, która ze względu na postęp techniczny będzie tracić na znaczeniu. Jak twierdzono, skoro hierarchia Kościoła nie zdążyła w odpowiednim czasie postawić na „postęp”, to prędzej czy później kościoły opustoszeją.

 

Bardziej współczesny nurt socjologii religii (reprezentowany między innymi przez Rodneya Starka) podaje przeciwne wyjaśnienie, które wydaje się bardziej trafne. Stosując model rynkowy oparty na popycie i podaży wskazuje on, że spadek zainteresowania usługami religijnymi wynika z charakteru podaży, a nie z braku zainteresowania samą religią. W czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych mniej niż jedna piąta populacji deklarowała przynależność do którejś z grup wyznaniowych. W połowie XIX wieku była to już ponad jedna trzecia, a dziś – już ponad połowa. Znaczenie religii zaczęło rosnąć wraz z uprzemysłowieniem i postępem technicznym, przecząc tezie sekularyzacyjnej.

 

Wniosek jest następujący: zyskały te religie i denominacje chrześcijańskie, które pozostały wierne swojemu tradycyjnemu credo i praktykom religijnym. Te z kolei, które zmieniały swoją wiarę i pobożność dostosowując się do współczesnego świata, zaczęły upadać. To reguła dotycząca zarówno prawosławnych, żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan. Rodney Stark i Roger Finke w opublikowanej w roku 1992 książce The Churching of America, 1776–2005: Winners and Losers in Our Religious Economy zauważyli także zmiany dotyczące Kościoła katolickiego. Jak tłumaczyli, wiele najbardziej charakterystycznych aspektów katolickiej liturgii, teologii i pobożności, które porzucił Sobór Watykański II, okazało się mieć kluczowe znaczenie dla kształtowania i utrzymywania powołań. To tłumaczy sytuację Kościoła w krajach tak progresywnych, jak Niemcy czy Belgia, wyjaśniając równocześnie przyczyny sukcesu tradycyjnych seminariów na całym świecie.

 

Ważniejsze jednak od wyjaśnienia socjologicznego jest wyjaśnienie nadprzyrodzone. Ojciec Jean‑Baptiste Chautard w książce Życie wewnętrzne duszą apostolstwa tłumaczy, że powodzenie wysiłków misyjnych i duszpasterskich zależy od stanu życia duchowego samych misjonarzy i duszpasterzy. Zauważał to święty proboszcz z Ars, który mawiał, że kiedy kapłan jest święty, powierzeni jego opiece wierni są prawdziwie pobożni, kiedy kapłan jest tylko pobożny, wierni stają się letni, a kiedy kapłan staje się letni, wierni stają się zepsuci.

 

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

– Niedziela jest czasem świętym. Potrzebujemy jej do budowania naszego człowieczeństwa jak i więzi rodzinnych – podkreślił abp Henryk Hoser. Nawiązał tym samym debaty parlamentarnej nt. ograniczenia handlu w niedzielę. Sejm zdecydował, że od 1 marca przyszłego roku będzie obowiązywała ustawa, na mocy której zakazem handlu będą objęte dwie niedziele w miesiącu.

 
 

Jedna z francuskich firm zwolniła swoją pracownicę, gdyż ta nie chciała zdjąć w pracy hidżabu. Sąd kasacyjny uznał, że przedsiębiorstwo może zabronić pracownikom noszenia symboli religijnych, dlatego zwolnienie z pracy muzułmanki było możliwe. Jednocześnie podkreślono warunki, które muszą zostać wypełnione, aby w świetle prawa z tego powodu móc zwolnić pracownika.

 

Uczniowie szkoły podstawowej w Palermo na Sycylii, której kierownik zakazał modlitwy w klasie i usunął z korytarza figurę Matki Bożej, przyszli dziś do niej z różańcami w dłoniach. Rodzice dzieci zapowiadają, że również w najbliższy poniedziałek, przed wejściem do budynku, odbędzie się spotkanie, podczas którego uczniowie wespół z rodzicami będą się wspólnie modlić.

 

Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w wydanym w piątek, 24 listopada, komunikacie.

 

Polski Sejm przyjął w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Przez najbliższe 2 lata będzie miało miejsce stopniowe wprowadzanie ograniczeń. Całkowity zakaz niedzielnego handlu wejdzie w życie w roku 2020.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.