DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

"Neutralna" Szwajcaria kupuje ropę od Państwa Islamskiego?

"Neutralna" Szwajcaria kupuje ropę od Państwa Islamskiego?
fot.REUTERS/FBI/Handout via Reuters

Wiele wskazuje na to, że neutralna Szwajcaria znów – w sposób co najmniej kontrowersyjny - pomnaża swoje zasoby finansowe. Helwetów podejrzewa się o handel ropą naftową, którą dostarczają przez Turcję dżihadyści z Państwa Islamskiego.

 

Dziennik „Le Matin Dimanche” potwierdza, że kilka dużych spółek eksportuje z Turcji  (przez port Ceyhan) ropę, wydobytą na kontrolowanych przez bojowników z Państwa Islamskiego terytoriach. Według gazety, kilka bazujących w Szwajcarii spółek niedawno kupiło ropę naftową właśnie przez port Ceyhan!

 

Zdaniem dyrektora Instytutu  Energetyki i Finansów, Władimira Fiejgina handel ropą naftową i jej dostawy to kwestia niezwykle skomplikowana. Uczestniczą w tym procederze liczni pośrednicy i wspomagające ich spółki. Angażują się, żeby zmieniać „status" działań i w ten sposób „zatrzeć” pochodzenie towaru, patrz: ropy naftowej.  Czy tak dzieje się w przypadku Szwajcarów?

 

Prawda może leżeć jednak zupełnie gdzie indziej. Polskie firmy petrochemiczne przypominają, że ropę z Państwa Islamskiego można pomylić z surowcem kurdyjskim skupywanym przez niektóre europejskie rafinerie. Być może więc „brudne czarne złoto” tą drogą trafia na Zachód. W duże zasoby z północnego Iraku zaopatruje się np. węgierski koncern MOL.

 

 

Źródło „Le Matin Dimanche”

ChS

 

 

 

 


DATA: 2016-01-03 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

JARO, Bóg uczynił człowieka wolnym, ale z mądrym zamiarem by człowiek dobrowolnie podporządkował się Prawu Boga. Jeśli ktoś z jednej strony powołuje się na to Prawo, a z drugiej zachwala coś przeciwnego, to jest nie tylko grzesznikiem, lecz także obłudnikiem. W kontekście obrony przez Pana hipokryzji i kradzieży związanej z braniem dotacji przez ugrupowanie które nie weszło do Sejmu a dotację bierze, pozostaje jedyna możliwość: że Pańskim "ziemskim" guru jest Korwin (bo nie lewica, gdyż oni nie uważają dotacji za kradzież).___Obrazą jest Pańska insynuacja że Pan Jezus chce nas ograbić. Wierzę że nieświadoma, ale pokutny wór by się jednak przydał.___Proszę, oto cytat z tekstu głównego: "Wiele wskazuje...handel ropą naftową, którą dostarczają...dżihadyści z Państwa Islamskiego". No więc gdzie w tym WOLNORYNKOWYM HANDLU między Szwajcarią a ISIS widzi Pan sztuczne obwarowania i wymuszenia? Toż legalny handel podlega większym obwarowaniom, np. ustalaniem cen przez OPEC.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany, to Pan nam dał Ziemię do zagospodarowania i wszystko co na niej jest i, najważniejsze, uczynił człowieka wolnym; na takie dictum też odpowiem, że mój guru mieszka w niebie i nazywa się Bóg; ale co to wnosi do dyskusji o wolnym rynku? i kiedy to obraziłem Pana Jezusa, którą to rzecz tak dosadnie Pan napisał? dalej Pan potwierdzasz swoją niewiedzę w tym temacie; no chyba, że zakonnicy z Salamanki się mylili i wielu, wielu porządnych ludzi piszących o wolnym rynku (w tym księża); a co do guru, to się Pan mylisz; na pewno nie jest nim Kaczyński; proszę jeszcze raz przeczytać tekst główny i wskazać gdzie jednoznacznie podano, że to Szwajcaria kupiła "krwawą" ropę; a wolny rynek działa wtedy jak nie ma sztucznych obwarowań i nie dochodzi do wymuszeń; na koniec proponuję, żeby PiS szybko wprowadziło Ustawę o zakazie finansowania partii z budżetu tylko ze składek członków; z tego co wiem mała "partia korwin" jest za tym, a duży PiS?
ponad 2 lata temu / JARO
 
JARO, skoro obie strony uznały że kupno ropy od ISIS jest najkorzystniejsze, to przecież nijak nie przeczy zasadom wolnego rynku, a więc to ja mam rację. Pan natomiast, nie potrafiąc obalić mej racji, wykazuje że wie Pan mniej o wolnym rynku niż ja. Więc jeśli mnie uważa Pan za ignoranta, to sam jest Pan megaignorantem. A skoro tak, to po co poleca mi Pan książki których przeczytanie nic Pana nie nauczyło?___Mój "guru" to Jezus Chrystus, więc niech Pan szybko wkłada wór pokutny za przykre rzeczy które Pan o Nim napisał.___Czy za głupotę i brak woli walki ze złem analogicznie uznałby Pan sytuację, gdy ktoś potrzebujący pieniędzy na operację dziecka rezygnuje z zamiaru napadnięcia Pana? Nie, to właśnie byłaby mądrość i dobra wola. Dlatego głupotą, złą wolą i hipokryzją jest ograbianie m.in. mnie przez Pańskiego guru Korwina. No ale cóż, tak to właśnie W PRAKTYCE wygląda "wolnościowiec" zaślepiony mamoną. Na szczęście ten lewak moralny nie ma szans by zniszczyć Polskę.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany - oferta najkorzystniejsza to taka, którą obie strony uważają za najlepszą dla siebie; aby to zrozumieć odsyłam m.in. do książki Manuela F.Ayau pt. "Paradoks wymiany czyli gra o sumie dodatniej" - gorąco polecam tę i inne pozycje, które są dzisiaj bez problemu dostępne w licznych księgarniach; Pański ostatni wpis utwierdził mnie tylko, że pojęcia o wolnym rynku Pan nie ma, tak zreszą jak Pański guru; to po co Pan pisze, że, jak Pan to ładnie ujął, tylko skąd Pan wie kto nim jest - chodzi o mojego guru, popiera przymus podatków? tyle wypowiedzi, które i ile są dostępne w internecie wskazują który guru chce nas ograbić, a który chce nam zostawić nasze pieniądze; zaklinanie rzeczywistości nie pomoże; też proszę przeczytać mój tekst parę razy, a może dotrze do Pana, jak się to stało i dlaczego, że kasę z dotacji mają zamiar wziąść i jak ją wykorzystać - poddać się bez walki i nie wykorzystać, choćby i reguł wroga? toż to głupota i brak woli walki ze złem;
ponad 2 lata temu / JARO
 
JARO,przerabialiśmy i prawda dalej Pana uwiera. Oczywiście że branie dotacji gdy się ją uważa za złodziejstwo LOGICZNIE świadczy nie tylko o złodziejstwie,lecz także o hipokryzji. Skoro przymusowo płacą na nią m.in. przeciwnicy Pańskiego guru, a guru nie ma zamiaru oddać im ich części, to znaczy że przywłaszczając tę część kradnie. I nie ma znaczenia cel kradzieży - nadal pozostaje złodziejem. Nigdzie nie napisałem że obecny rząd nie popiera przymusu podatków, proszę przeczytać mój wpis kilka razy jeśli za pierwszym razem go Pan nie zrozumiał. Popiera analogicznie jak Pański guru popiera przymus. Więc logiczne że skoro tenże guru uważa przymus za złodziejstwo, to sam promuje złodziejstwo. I czemu ja za promocję złodziejstwa mam płacić?___Wybrano ofertę bo była najlepsza cenowo (najtańsza), więc wszystko jest zgodne z prawami wolnego rynku. Widać że to Pan nie ma pojęcia o wolnym rynku. No chyba że WYKAŻE Pan jakoby był inny, LEPSZY, powód wyboru oferty ISIS? :)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany, już takie hasełka jak na końcu wpisu przerabialiśmy; to bardzo dobrze, że dostaną kasę, którą wykorzystają na promowanie wolnego rynku - taki jaki on jest, a nie taki, jak wyobrażają go sobie różni tacy, co to chcą nim kierować, nie mając przy okazji zielonego o nim pojęcia; widzę u Pana braki w tym temacie (nie piszę tego złośliwie, tylko stwierdzam fakt) - proponuję zacząć od poczytania o późnoscholastykach - chyba najwcześniej zauważyli reguły rządzące gospodarką; później już pójdzie szybko i z górki; jeszcze by czego, żeby nie wzięli dotacji i pozwolili bez walki dalej mamić Polaków pseudopatriotyzmem i pseudopobożnością - to ich wyborcy ciśli ich na to; ponadto: zasadą wolnego rynku jest wybór najlepszej oferty, niekoniecznie jest nią ta najtańsza; kto tego nie rozumie ten nie ma pojęcia o wolnym rynku; rozumiem, że obecny rząd nie popiera przymusu podatków i nie chce okradać obywateli wbrew ich woli (ha, ha, ha), choćby i na armię, dobre sobie;
ponad 2 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.