2 sierpnia 2018

Kto stał za krwawym zamachem w Tadżykistanie? Terroryści znów użyli ciężarówki

(Zdjęcie ilustracyjne. © Islamic State/Planet Pix via ZUMA Wire/FORUM)

Staranowanie samochodem ciężarowym siedmiu turystów w Tadżykistanie władze państwa mogą wykorzystać do porachunków politycznych z radykalnymi islamistami. Doniesienia z Duszanbe o organizatorach zamachu są sprzeczne – władze mówią o odpowiedzialności za zamach opozycyjnej Partii Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu, lecz przyznało się też do niego Państwo Islamskie.

 

Do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na podróżujących drogami Tadżykistanu rowerzystów z USA, Holandii, Francji, Szwajcarii i Niemiec doszło w niedzielę. Zamachowcy użyli samochodu ciężarowego. Z doniesień prasowych wynika, że rozpędzony pojazd wjechał w jadących trasą między Kulab, a stolicą państwa, Duszanbe. Tragedia miała miejsce w Dangar.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O pełnej świadomości chęci dokonania zamachu świadczy zapis z kamery, na którym widać wjazd pojazdu w siedmioosobową grupę, a następnie jej powrót i ponowne przejechanie przez poszkodowanych. Później z zatrzymanego auta wyskoczyło kilka osób i przy użyciu białej broni oraz broni palnej zaczęli dobijać leżących turystów. Efektem ataku są cztery ofiary śmiertelne i trzy osoby ranne.

 

W wyniku śledztwa dość szybko odnaleziono samochód, który prawdopodobnie został użyty do zamachu. Dość szybko ustalono tożsamość zamachowców, którymi okazali się być młodzi mężczyźni – 18, 19 i 21 letni Tadżycy, których znaleziono w wiosce Osmondar.

 

Zaraz po zamachu przyznało się do jego organizacji Państwo Islamskie, ale władze Tadżykistanu przygotowały inną wersję wydarzeń. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że odpowiedzialność za zamach ponosi opozycyjna Partia Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu. Do 2015 roku działała ona legalnie ale w czasie wojny domowej (1992-1997) wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej, dążącej do utworzenia państwa islamskiego na terenie Tadżykistanu a następnie jego przemianowanie go w kalifat, który docelowo objąłby całą Azję Środkową. Do delegalizacji Partii Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu doszło w 2015 roku, po przegraniu wyborów parlamentarnych i nie przekroczeniu progu wyborczego.

 

MSW Tadżykistanu dla uwiarygodnienia wersji obciążającej nielegalnie działającą opozycję islamistów podało, że winę ponoszą działacze studiujący z Iranie.

 

Źródło: Wieczernej Biszkek/Niezawisimaja Gazieta/Radio Swoboda

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram